Gol w burzy gwizdów. Derby Mediolanu rozpoczęły się wstrząsem

W derbach della Madonnina najciekawszy był początek. Hakan Calhanoglu strzelił gola poprzedniemu klubowi i dał prowadzenie Interowi. To trafienie wystarczyło do remisu 1:1 z Milanem.

Piłkarze Interu Mediolan PAP/EPA / Matteo Bazzi / Na zdjęciu: Piłkarze Interu Mediolan
Derby Mediolanu odzyskały blask. Ponownie był to mecz o panowanie w mieście i mający znaczenie w walce o mistrzostwo Włoch. Na trybunach byli kibice obu klubów, były ich oprawy, a tego tak bardzo brakowało, kiedy stadiony we Włoszech zostały zamknięte z powodu koronawirusa.

Tradycyjnie sporo było smaczków. Jednym z nich był występ Hakana Calhanoglu, który latem przeniósł się z Milanu do Interu. Jego statystyki w derbach nie wyglądały dotąd imponująco.

W barwach Rossonerich nie strzelił gola i raz asystował. Po 11 minutach pierwszego występu jako pomocnik Interu cieszył się z trafienia na 1:0. Strzelił z rzutu karnego, który sam wywalczył. Faulował Franck Kessie. Tak przed meczem na Instagramie, jak również po zmianie wyniku na boisku Turek prowokował kibiców Milanu. Słyszał z trybun burzę gwizdów.

Inter nie nacieszył się długo prowadzeniem. W 17. minucie energicznego pojedynku było 1:1 i ponownie decydował stały fragment gry. Sandro Tonali wykonał wrzutkę z rzutu wolnego, a Stefan de Vrij pechowo strącił piłkę głową i zaskoczył własnego bramkarza. Derby della Madonnina rozpoczęły się praktycznie od początku.

Działo się w stolicy Lombardii, a kibice przeżywali huśtawkę nastrojów. W 27. minucie Lautaro Martinez zabrał się za wykonanie rzutu karnego przyznanego za absurdalny faul Fode Ballo-Toure na Matteo Darmianie. Argentyńczyk nie przerwał niemocy strzeleckiej i zmarnował jedenastkę. Jego uderzenie w kierunku lewego narożnika zostało pięknie obronione przez Cipriana Tatarusanu. Duża szansa na odzyskanie prowadzenia dla Interu poszła na marne.

Derby zapowiadano jako pojedynek Zlatana Ibrahimovicia z Edinem Dzeko, ale akurat ci napastnicy byli pilnowani. Już częściej pokazywali się ich partnerzy z ataku Rafael Leao oraz Lautaro Martinez. Tym z kolei brakowało skuteczności.

Początek drugiej połowy należał do mistrza Włoch. Inter spędzał czas na obrzeżach pola karnego Milanu. Dlatego zareagował zmianami trener Stefano Pioli. Wprowadził on Alexisa Saelemaekersa i Antego Rebicia. Simone Inzaghi odpowiedział wejściem między innymi Joaquina Correi, Arturo Vidala i Alexisa Sancheza.

Trwało już małe wyczekiwanie, pojawiło się trochę ostrożności, ponieważ lokalni wrogowie nie chcieli przegrać. Gospodarze stali przed szansą objęcia prowadzenia w tabeli, a Inter mógł doskoczyć do prowadzącej dwójki. Nikt nie zdołał wykorzystać okoliczności. Nerazzurri pozostali aktywniejsi, a najlepszej szansy na drugiego gola nie wykorzystał Arturo Vidal. Ripostował Zlatan, ale nie pokonał Samira Handanovicia z rzutu wolnego, a także Alexis Saelemaekers, który strzelił w słupek.

AC Milan - Inter Mediolan 1:1 (1:1)
0:1 - Hakan Calhanoglu (k.) 11'
1:1 - Stefan De Vrij (sam.) 17'

W 27. minucie Lautaro Martinez (Inter) nie wykorzystał rzutu karnego. Ciprian Tatarusanu obronił.

Milan: Ciprian Tatarusanu - Davide Calabria, Simon Kjaer, Fikayo Tomori, Fode Ballo-Toure (46' Pierre Kalulu) - Sandro Tonali (71' Ismael Bennacer), Franck Kessie - Brahim Diaz (58' Alexis Saelemaekers), Rade Krunić (84' Tiemoue Bakayoko), Rafael Leao (59' Ante Rebić) - Zlatan Ibrahimović

Inter: Samir Handanović - Milan Skriniar, Stefan De Vrij, Alessandro Bastoni (84' Federico Dimarco) - Matteo Darmian (76' Denzel Dumfries), Nicolo Barella (68' Arturo Vidal), Marcelo Brozović, Hakan Calhanoglu, Ivan Perisić - Edin Dzeko (76' Joaquin Correa), Lautaro Martinez (84' Alexis Sanchez)

Żółta kartka: Ballo-Toure (Milan)

Sędzia: Daniele Doveri