Anglia bezlitosna na Wembley! Teatr jednego aktora

Albańczycy nie mieli czego szukać na Wembley i wyjechali do domu z bagażem pięciu goli. Hat-tricka w pierwszej połowie ustrzelił Harry Kane! Anglicy w zasadzie zapewnili sobie pierwsze miejsce w grupie na koniec eliminacji.

Tomasz Galiński
reprezentacja Anglii PAP/EPA / Andy Rain / Na zdjęciu: reprezentacja Anglii
To był piękny wieczór na Wembley dla angielskich kibiców. Ich reprezentacja rozbiła Albańczyków w proch i pył. Nie było czego zbierać. Gospodarze się bawili, z minuty na minutę ich przewaga rosła, aż urosła do niebotycznych rozmiarów. Fenomenalne zawody rozegrał Harry Kane, który skompletował hat-tricka efektownym uderzeniem z powietrza w końcówce pierwszej połowy.

To dopełniło dzieła zniszczenia, bo w drugiej części spotkania Anglia nie atakowała już tak ochoczo. Oczywiście, gospodarze dłużej utrzymywali się przy piłce, natomiast sytuacji pod bramką rywala nie było praktycznie w ogóle.

A w pierwszej? To był koncert. Angielski walec przejechał się po zawodnikach z Albanii, która tak korzystnie wyglądała szczególnie w pierwszym meczu przeciwko reprezentacji Polski. Na Wembley była natomiast jedynie tłem. Strzelanie rozpoczął Harry Maguire po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, a potem do gry wkroczył wspomniany Kane.

Zaczął od uderzenia głową, potem poprawił mocnym strzałem lewą nogą, a zakończył na trafieniu nożycami nogą prawą. Żeby tego było mało, to w tzw. międzyczasie zanotował asystę przy trafieniu Jordana Hendersona. To był występ klasy światowej, a szans było jeszcze parę.

Nie dowiemy się natomiast, jak zakończyłoby się to spotkanie, gdyby przy stanie 1:0 sytuację sam na sam z Jordanem Pickfordem wykorzystał Myrto Uzuni. Tak się jednak nie stało, a poza tym można było odnieść wrażenie, że to zdarzenie tylko rozzłościło Anglików, którzy następnie postanowili urządzić sobie trening strzelecki.

Taki wynik oznacza, że Anglia w zasadzie zapewniła sobie pierwsze miejsce w grupie na koniec eliminacji, choć oczywiście został jej jeszcze mecz z San Marino.

Anglia - Albania 5:0 (5:0)
1:0 Harry Maguire 9'
2:0 Harry Kane 18'
3:0 Jordan Henderson 28'
4:0 Harry Kane 33'
5:0 Harry Kane 45+1'

Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, Harry Maguire, John Stones - Reece James (77' Trent Alexander-Arnold), Jordan Henderson, Kalvin Phillips (64' Jude Bellingham), Ben Chilwell - Phil Foden (63' Jack Grealish), Harry Kane (63' Tammy Abraham), Raheem Sterling (77' Emile Smith Rowe).

Albania: Thomas Strakosha - Ardian Ismajli, Marash Kumbulla (17' Kastriot Dermaku), Frederic Veseli - Elseid Hysaj, Keidi Bare (12' Qazim Laci), Klaus Gjasula, Nedim Bajrami (46' Ylber Ramadani), Lorenc Trashi (46' Enea Mihaj) - Sokol Cikalleshi, Myrto Uzuni (86' Odise Roshi).

Żółte kartki: Gjasula, Cikalleshi, Ismajli, Laci (Albania).

Sędzia: Ruddy Buquet (Francja).

Węgry - San Marino 4:0 (2:0)
1:0 Dominik Szoboszlai 6'
2:0 Daniel Gazdag 22'
3:0 Dominik Szoboszlai 83'
4:0 Balint Vecsei 88'