Reca i Żurkowski szaleli na skrzydle. Decydujące zagrania Polaków

Oba gole w zremisowanym 1:1 meczu Spezii Calcio z Empoli FC były samobójcze. Przed pierwszym kluczowe zagranie wykonał Arkadiusz Reca, a przed drugim Szymon Żurkowski.

Arkadiusz Reca (z prawej) PAP/EPA / Na zdjęciu: Arkadiusz Reca (z prawej)
Spezia objęła prowadzenie 1:0 dzięki pierwszemu niebezpiecznemu atakowi w drugiej połowie. Rozpoczął się on od przechwytu Kelvina Almiana w starciu z Andreą Pinamontim. Piłka trafiła na lewe skrzydło do Arkadiusza Recy, a ten w swoim stylu przyspieszył tempo biegu. Zgubił Szymona Żurkowskiego i wykonał wstrzelenie w pole bramkowe. Tam nieszczęśliwie zachował się Riccardo Marchizza i strzelił gola samobójczego.

Żurkowski nie pomógł przy straconym golu, ale generalnie był wyróżniającym się zawodnikiem Empoli. Jego drużyna musiała organizować się do odrabiania strat, jeżeli nie chciała niespodziewanie zahamować po serii pozytywnych wyników. Beniaminek zaczął przeważać, a Spezia musiała popracować w defensywie.

Trener Azzurrich zaczął zmieniać w wybranej przed meczem jedenastce. Po nieco ponad godzinie doszło do trzech roszad personalnych w Empoli, a na boisku pojawił się między innymi Patrick Cutrone. W 70. minucie inny dubler Fabiano Parisi zagroził Spezii nieznacznie niecelnym strzałem.

W 71. minucie Empoli rozpoczęło pościg. Co prawda późno, ale zdążyło zapunktować w Ligurii. 1:1 zrobiło się wskutek gola samobójczego Dimitriosa Nikolaou. Grek z kolei wpakował piłkę do własnej bramki po płaskim dośrodkowaniu Szymona Żurkowskiego. Ten poradził sobie z Arkadiuszem Recą i wyrównał rachunki z rodakiem. Goście mieli szanse na rozstrzygnięcie meczu, ale nie wykorzystali ich i stanęło na podziale punktów.

Pełną partię rozegrał również Jakub Kiwior w Spezii.

Spezia Calcio - Empoli FC 1:1 (0:0)
1:0 - Riccardo Marchizza (sam.) 50'
1:1 - Dimitrios Nikolaou (sam.) 72'

Spezia: Ivan Provedel - Kelvin Amian, Martin Erlić, Dimitrios Nikolaou - Emmanuel Gyasi, Jakub Kiwior, Giulio Maggiore, Simone Bastoni (72' Wiktor Kowałenko), Arkadiusz Reca - M'Bala Nzola (82' Ebrima Colley), Rey Manaj (72' Kevin Agudelo)

Empoli: Guglielmo Vicario - Lorenzo Tonelli, Sebastiano Luperto, Riccardo Marchizza (63' Fabiano Parisi), Petar Stojanović – Szymon Żurkowski, Samuele Ricci, Liam Henderson – Filippo Bandinelli (63' Nedim Bajrami) - Federico Di Francesco (63' Patrick Cutrone), Andrea Pinamonti

Żółte kartki: Maggiore, Amian, Kowałenko (Spezia) oraz Tonelli, Bandinelli (Empoli)

Sędzia: Lorenzo Maggioni