"Ciasteczko" Piotra Zielińskiego cenne dla Napoli

Napoli rozpoczęło mecz z Milanem od mocnego uderzenia. Eljif Elmas strzelił gola na 1:0 po dośrodkowaniu Piotra Zielińskiego. Rossoneri nie potrafili do końca na niego odpowiedzieć.

Eljif Elmas PAP/EPA / Roberto Bregani / Na zdjęciu: Eljif Elmas
Awaryjne zejście z boiska Piotra Zielińskiego napędziło strachu kibicom Napoli i reprezentacji Polski. Pomocnik nie dokończył nawet pierwszej połowy w poprzednim, prestiżowym dla niego meczu z Empoli. Pozostawiona drużyna przegrała 0:1. Na szczęście, w tygodniu Zieliński powrócił do treningów z resztą zespołu i znalazł się w jedenastce Azzurrich na niedzielne starcie z AC Milanem. Był ich kapitanem.

Ostatnio obu klubom nie wychodziło punktowanie, były cieniem siebie z początku sezonu. Nie zmienia to jednak faktu, że są kandydatami do zdobycia mistrzostwa Włoch. AC Milan koncentruje się na walce o scudetto po pożegnaniu z europejskimi pucharami, a Napoli stara się nie zawieść rozbudzonych oczekiwań mimo dużych problemów kadrowych. W niedzielę przebudziła się drużyna z Kampanii.

Napoli objęło prowadzenie w 5. minucie. Eljif Elmas strzelił na 1:0 głową po dośrodkowaniu Zielińskiego z rzutu rożnego. Polak dwa razy przymierzał się do wykonania stałego fragmentu gry aż wreszcie posłał bardzo dobrą piłkę. Asystował po raz piąty w sezonie ligowym, a w jego statystykach jest także pięć goli. W klasyfikacji kanadyjskiej Zieliński ma od niedzieli dwucyfrową liczbę punktów.

Lista piłkarzy nieobecnych z powodu kontuzji była długa. Milan musiał grać między innymi bez Simona Kjaera, Theo Hernandeza czy Rafaela Leao. Po stronie Napoli brakowało Kalidou Koulibalego, Lorenzo Insigne i Victora Osimhena. Rossoneri wyglądali na mocniej osłabionych absencjami, nie potrafili odpowiedzieć na gola wypracowanego przez Zielińskiego.

Milan miał dwie szanse na doprowadzenie do remisu przed upłynięciem drugiego kwadransa, ale nie strzelał celnie w bramkę Davida Ospiny. Zlatan Ibrahimović spudłował po dośrodkowaniu Fode Ballo-Toure, a Franck Kessie nie przymierzył z dystansu. Przed przerwą była jeszcze próba Alessandro Florenziego, ale Rossonerim brakowało precyzji.

W 49. minucie kibice zobaczyli uderzenie celne Zlatana Ibrahimovicia stanowiące pierwszy egzamin dla Davida Ospiny. Był to sygnał ostrzegawczy dla Napoli, że musi uważać. AC Milan jest zespołem, który zdobywa najwięcej bramek w lidze w ostatnim pół godziny meczów, a Azzurri w tym fragmencie najwięcej ich tracą.

Tym razem gra zespołu z Mediolanu nie kleiła się, a częstotliwość sytuacji podbramkowych pozostała niewielka. Napoli solidnie broniło i przybliżało się do odniesienia zwycięstwa. W 90. minucie goście zadrżeli, ale gol Francka Kessiego został anulowany z powodu spalonego Oliviera Girouda po wideo weryfikacji.

AC Milan - SSC Napoli 0:1 (0:1)
0:1 - Eljif Elmas 5'

Milan: Mike Maignan - Alessandro Florenzi (86' Pierre Kalulu), Fikayo Tomori, Alessio Romagnoli, Fode Ballo-Toure - Sandro Tonali (78' Ismael Bennacer), Franck Kessie - Junior Messias (78' Samuel Castillejo), Brahim Diaz (63' Olivier Giroud), Rade Krunić (63' Alexis Saelemaekers) - Zlatan Ibrahimović

Napoli: David Ospina - Kevin Malcuit, Amir Rrahmani, Juan Jesus, Giovanni Di Lorenzo - Andre-Franck Zambo Anguissa, Diego Demme (54' Stanislav Lobotka) - Hirving Lozano (77' Matteo Politano), Piotr Zieliński (77' Adam Ounas), Eljif Elmas (86' Faouzi Ghoulam) - Andrea Petagna (78' Dries Mertens)

Żółte kartki: Di Lorenzo, Malcuit (Napoli)

Sędzia: Davide Massa