KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Jednak "Lewy", a nie Messi?! Nie wszystko stracone

Leo Messi zdobył Złotą Piłkę dla najlepszego piłkarza 2021 roku na świecie, ale to nie oznacza, że wygra też plebiscyt FIFA Best. Historia pokazuje, że przed poniedziałkową galą Robert Lewandowski może mieć nadzieję na obronę tytułu.

Maciej Kmita
Maciej Kmita
Robert Lewandowski Getty Images / Aurelien Meunier / Na zdjęciu: Robert Lewandowski
"France Football" wybiera piłkarza roku od 1956. Jego Złota Piłka jest najstarszym istniejącym i długo była też najbardziej prestiżowym tego typu plebiscytem w świecie futbolu. FIFA swój powołała do życia dopiero w 1991 roku, ale dziś obie te nagrody są równie pożądane przez piłkarzy.

Z reguły werdykty kapituł obu plebiscytów pokrywały się, ale nie zawsze laureat Złotej Piłki otrzymywał też nagrodę FIFA. Owszem, jurorzy częściej byli jednomyślni, ale zdarzało się, że wybierali inaczej. W blisko co trzeciej edycji (7 na 23), Piłkarzy Roku na świecie było dwóch.

Od Matthaeusa do Ronaldinho

Tak było już w premierowej edycji plebiscytu FIFA. W 1991 roku Złota Piłka trafiła do rąk Jeana-Pierre'a Papina, a pierwszym laureatem nagrody FIFA był Lothar Matthaeus. Trzy lata później elektorzy "France Football" wskazali Christo Stoiczkowa, a FIFA - Romario.

Wzięło się to głównie stąd, że do 1995 Złotą Piłkę mógł zostać uhonorowany jedynie Europejczyk. Pierwszą Ballon d'Or dla piłkarza spoza Starego Kontynentu ma na półce Liberyjczyk - George Weah.

ZOBACZ WIDEO: Huknął nie do obrony! Tę bramkę można oglądać godzinami

Idźmy dalej. W 1996 roku Złotą Piłkę otrzymał kapitan mistrzów Europy Niemiec Matthias Sammer, ale w plebiscycie FIFA triumfował 20-letni wówczas Ronaldo. Brazylijczyk do dziś pozostaje najmłodszym Piłkarzem Roku w historii.

Na przełomie wieków o miano najlepszego piłkarza na świecie rywalizowali Luis Figo i Zinedine Zidane. W 2000 roku ten pierwszy wygrał plebiscyt "France Football", a drugi "FIFA". Rok później Portugalczyk otrzymał nagrodę od światowej federacji, natomiast Złotą Piłkę zgarnął Michael Owen.

Zidane, choć jest Francuzem, nie miał szczęścia do Złotej Piłki. Wygrał plebiscyt "France Football" tylko raz (1998), podczas gdy jurorzy FIFA wybrali go Piłkarzem Roku trzykrotnie - w 1998, 2000, 2003 roku. W roku jego ostatniego triumfu Złota Piłka trafiła do Pavla Nedveda.

Różnice w wynikach plebiscytów "France Football" i FIFA:

Rok "France Football" FIFA
1991 Jean Pierre-Papin Lothar Matthaeus
1994 Christo Stoiczkow Romario
1996 Matthias Sammer Ronaldo
2000 Luis Figo Zinedine Zidane
2001 Michael Owen Luis Figo
2003 Pavel Nedved Zinedine Zidane
2004 Andrij Szewczenko Ronaldinho
2020 nie przyznano Robert Lewandowski

I wreszcie po raz ostatni wyniki plebiscytów "France Football" i FIFA różniły się w 2004 roku. W pierwszym wygrał Andrij Szewczenko, a w drugim Ronaldinho. Od 2005 roku werdykty obu kapituł były jednomyślne, ale warto zwrócić uwagę, że lwia część tego okresu przypada na duopol Lionel Messi i Cristiano Ronaldo (2009-18). Ponadto w latach 2010-15 FIFA i "France Football" wręczały nagrodę wspólnie.

Bardziej sprawiedliwie

Plebiscyty "France Football" i FIFA różnią się nie tylko nazwą, organizatorami czy formą statuetki. Równie ważną różnicą jest sposób wyboru Piłkarza Roku. W Złotej Piłce grono elektorów tworzy 180 dziennikarzy z całego świata. W plebiscycie FIFA skład jury jest bardziej zróżnicowany i co za tym idzie, jego werdykt można uznać za bardziej sprawiedliwy.
Robert Lewandowski może w poniedziałek dołożyć kolejną nagrodę do kolekcji Robert Lewandowski może w poniedziałek dołożyć kolejną nagrodę do kolekcji
Głosy oddają bowiem selekcjonerzy i kapitanowie drużyn narodowych, ponad 300 dziennikarzy i kibice w głosowaniu internetowym. Głosy każdej z grup ważą po 25 proc. Zatem nawet jeśli popularniejszy Messi zbierze więcej głosów wśród kibiców czy dziennikarzy, to niemający sobie ostatnio równych Lewandowski może nadgonić stratę głosami selekcjonerów czy kapitanów.

Piłkarza Roku FIFA poznamy w poniedziałek wieczorem. Tytułu sprzed roku broni Lewandowski, a w finałowej trójce poza nim są też Messi i Mohamed Salah. Transmisję z gali w Zurychu przeprowadzi stacja TVP Sport. Początek o godz. 18:55. Ceremonię można zobaczyć także na kanale FIFA na YouTube.

Czytaj także:
- Lewandowski może powtórzyć wyczyn Ronaldo. Jakie są zasady?
- W Niemczech nie mają wątpliwości ws. Lewandowskiego!

Kto zostanie Piłkarzem Roku FIFA?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (11)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×