Raport SportoweFakty.pl: Kto z I ligi do ekstraklasy?

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Prezentujemy zestawienie I-ligowców, którzy tej pory nie zaistnieli w ekstraklasie lub odegrali w niej marginalną rolę, a którzy naszym zdaniem niebawem powinni trafić do klubów najwyższej klasy.

1
/ 12

Rafał Leszczyński Dolcan Ząbki

Pozycja: bramkarz Wiek: 21 Kontrakt do: 30 czerwca 2014 Dorobek sezonu: 28 występów (2519 minut), 33 puszczone bramki, 9 czystych kont, 2 obronione rzuty karne (na 8 możliwych), 1 asysta

Mimo młodego wieku ma już na I-ligowym froncie przetarcie w postaci 50 meczów. Jak na bramkarza nowej fali przystało kapitalnie potrafi wprowadzić piłkę do gry i robi to równie sprawnie obiema nogami, co ręką.

Już zimą zakusy na niego czyniły kluby z ekstraklasy i rywale z I ligi, ale zaporowa cena ich odstraszyła. Po świetnej rundzie wiosennej nawet wygórowane żądania Dolcanu mogą nie przeszkodzić w transferze. Dość powiedzieć, że Leszczyńskiego w swoim notesie ma specjalista od szkolenia bramkarzy warszawskiej Legii Krzysztof Dowhań.

2
/ 12

Damian Ciechanowski  Zawisza Bydgoszcz

Pozycja: prawy obrońca Wiek: 17 Kontrakt do: brak danych Dorobek sezonu: 5 występów (450 minut), 3 stracone gole przez obronę z nim w składzie, 1 asysta

Odkrycie rundy wiosennej i Ryszarda Tarasiewicza, po którego szkoleniowiec Zawiszy musiał sięgnąć nieco z konieczności (urazy innych młodzieżowców). 17-letni obrońca mimo braku doświadczenia i młodego wieku nie ustępuje I-ligowcom pod względem fizycznym i wolicjonalnym. Jest silny jak tur. Pewnie gra w obronie, a i potrafi odnaleźć się w roli asystenta. Dużo daje mu terminowanie u boku tak doświadczonego stopera jak Łukasz Skrzyński . Już teraz jest łakomym kąskiem dla klubów ekstraklasy, a przecież egzamin dojrzałości w formie kluczowych meczów w walce o awans do ekstraklasy dopiero przed nim.

3
/ 12

Termalica Bruk-Bet Nieciecza

Pozycja: środkowy obrońca Wiek: 20 Kontrakt do: po sezonie wraca do Wisły Kraków Dorobek sezonu: 27 występów (2165 minut), 17 straconych goli przez obronę z nim w składzie, 3 zdobyte bramki,

20-letni stoper siłą rzeczy już w lipcu znajdzie się w klubie T-Mobile Ekstraklasy, bowiem zakończy się jego wypożyczenie do Słoników z Wisły Kraków. Biorąc pod uwagę oszczędnościowe plany Białej Gwiazdy i jego potencjał, ma realne szanse na zaistnienie w najwyższej klasie rozgrywkowej już w najbliższym sezonie. Miejsca w wyjściowej "11" Termaliki nie zawdzięcza statusowi młodzieżowca, a solidnej dyspozycji przez całe rozgrywki. To już jego drugi pełny sezon na zapleczu ekstraklasy. Tak powinny być kierowane kariery innych zdolnych nastolatków, którzy nie powinni kisić się w Młodej Ekstraklasie.

4
/ 12

Sebastian Zalepa  Flota Świnoujście

Pozycja: środkowy obrońca Wiek: 23 Kontrakt do: 31 grudnia 2013 Dorobek sezonu: 24 występy (2134 minuty), 23 stracone gole przez obronę z nim w składzie, 3 zdobyte bramki, 1 asysta

Ma za sobą epizod w ekstraklasie, kiedy w sparingu z UKS SMS Łódź "wyhaczył" do trenujący wówczas Widzew Łódź Czesław Michniewicz i później pod jego wodzą zagrał w dwóch meczach najwyższej klasy rozgrywkowej.

Jest podstawowym stoperem Floty, która przez cały sezon jest czołową drużyną ligi. Potrafi wykorzystać swoje doskonałe warunki fizyczne, co nie zawsze jest standardem wśród wysokich zawodników. Jest skuteczny w defensywie, przydaje się przy stałych fragmentach gry w ataku, ale jeśli trafi szczebel wyżej, to raczej do drużyny, której stoperzy nie są odpowiedzialni za inicjacje akcji zaczepnych.

5
/ 12

Marek Opałacz  Flota Świnoujście

Pozycja: lewy obrońca Wiek: 29 Kontrakt do: 30 czerwca 2013 Dorobek sezonu: 20 występów (1565 minut), 15 straconych goli przez obronę z nim w składzie, 1 zdobyta bramka, 5 asyst

Jeden z najstarszych w naszym zestawieniu, dokładnie w "wieku piechnowym", kiedy ten trafiał do ekstraklasy. Wychowanek Zagłębia Lubin przez większość kariery związany był z klubami z Dolnego Śląska. Od trzech lat w Świnoujściu. Ma charakterystyczny dla dobrych skrajnych obrońców ciąg do ataku - równie dobrze czuje się jako skrzydłowy, co destruktor. Po jego akcjach flanką Flota często trafiała do siatki rywali. Na minus: zbyt często ratuje się faulem i łapie kartki.

6
/ 12

Łukasz Suchocki  Stomil Olsztyn

Pozycja: prawy pomocnik Wiek: 26 Kontrakt do: 30 czerwca 2013 Dorobek sezonu: 27 występów, (2210 minut), 5 strzelonych goli, 3 asysty

Wizytówka Stomilu. Głównie dzięki jego dobrej postawie beniaminek wiosną wykaraskał się nad strefę spadkową. Jest klasycznym skrzydłowym, który sunie po flance do końcowej linii i ma zamierającą już zdolność dorzucenia piłki kolegom w pełnym biegu. Sam również potrafi wykończyć akcję. Do tego jest niezmordowany pod względem fizycznym i wolicjonalnym.

7
/ 12

Grzegorz Piesio  Dolcan Ząbki

Pozycja: środkowy pomocnik Wiek: 25 Kontrakt do: 30 czerwca 2013 Dorobek sezonu: 26 występów (2225 minut), 6 strzelonych bramek, 4 asysty

Swego czasu uchodził za jeden z największych talentów w Polsce w swoim roczniku, ale jak to bywa: "coś poszło nie tak". W ekstraklasie nie zaistniał, chociaż był graczem Amiki Wronki i Lecha Poznań. Pałętał się w niższych ligach, aż trafił do Dolcanu. Wiosną jest motorem napędowym kapitalnie spisującego się zespołu Roberta Podolińskiego. Z taką formą nie musi żegnać się z marzeniami o grze w ekstraklasie. Bo potencjał na najwyższą klasę rozgrywkową ma.

8
/ 12

Pozycja: środkowy pomocnik Wiek: 22 Kontrakt do: 30 czerwca 2014 Dorobek sezonu: 18 występów (995 minut), 2 bramki, 3 asysty

Jeden z członków złotej drużyny Zagłębia Lubin, która wygrywała mistrzostwa Polski juniorów, a później Młodą Ekstraklasę, by nie dostać szansy w pierwszym zespole Miedziowych. Chociaż trener Wojciech Stawowy nie zawsze po niego sięga, "Dani" ma w nogach atuty, których nie da się wypracować, a z którymi trzeba się urodzić: szeroką wizję gry i łatwość w podejmowaniu decyzji o zagraniu prostopadłego podania. Świetnie czuje się w "małej grze" i nie jest mu obca gra w destrukcji. Miałby więcej asyst, gdyby koledzy z Cracovii byli bardziej skuteczni. Jest dobrym egzekutorem stałych fragmentów gry, chociaż w Pasach musi ustąpić na tym polu miejsca Vladimirowi Boljeviciowi i Milosowi Kosanoviciowi.

9
/ 12

Michał Masłowski  Zawisza Bydgoszcz

Pozycja: środkowy pomocnik Wiek: 24 Kontrakt do: 30 czerwca 2014 Dorobek sezonu: 27 występów (1934 minuty), 2 bramki, 6 asyst

Jest ofensywnym mózgiem walczącego o awans Zawiszy. Kładzie stempel na każdej akcji bydgoszczan i chociaż bilans bramek oraz asyst nie jest imponujący, wszyscy doceniają jego grę, bo jest królem rozegrania. Już interesuje się nim Śląsk Wrocław i Wisła Kraków. Jeśli trafi do Białej Gwiazdy, będzie to rechot historii: przed sezonem 2011/2012 był bliski przejścia do Cracovii prowadzonej przez Jurija Szatałowa, ale zaproponowano mu śmiesznie niskie uposażenie i jako klient Radosława Osucha  wylądował w jego Zawiszy, gdzie w końcu spotkał Szatałowa. Ma znakomity przegląd pola, gra obunóż i nie boi się niekonwencjonalnych zagrań.

10
/ 12
Drozdowicz drugi z lewej
Drozdowicz drugi z lewej

Emil Drozdowicz  Termalica Bruk-Bet Nieciecza

Pozycja: Napastnik Wiek: 27 Kontrakt do: 30 czerwca 2013 Dorobek sezonu: 24 występy (1418), 9 zdobytych bramek, 1 asysta

Drugi po Dariuszu Pawlusińskim najlepszy strzelec lidera zaplecza ekstraklasy, o którym wspomniany "Plastik" mówi, że jest najlepszym graczem w całej I lidze. Ekstraklasę liznął już przy okazji pobytów w Arce Gdynia (jesień 2009) i Polonii Bytom (końcówka wiosny 2011), ale w Gdyni nie mógł rozwinąć skrzydeł ze względu na sprawy pozasportowe, a do Polonii trafił na samą końcówkę sezonu po rozpadzie GKP Gorzów Wielkopolski.

11
/ 12

Edgar Bernhardt  Cracovia

Pozycja: napastnik Wiek: 27 Kontrakt do: 30 czerwca 2014 Dorobek sezonu: Dorobek sezonu: 27 występów (1912 minut), 5 bramek, 8 asyst

Spodobał się Legii Warszawa i Górnikowi Zabrze, ale z różnych względów tam nie zakotwiczył. Do trzech razy sztuka i w końcu trafił do Polski, przekonując do siebie trenera Wojciecha Stawowego w czasie testów. Jego zagrania przesądziły o kilku zwycięstwach Cracovii. Potrafi równie dobrze obsłużyć kolegów prostopadłym podaniem, jak i samemu kropnąć z dystansu. Do tego ma znakomity charakter, błyskawicznie nauczył się języka polskiego.

Dziś chce go połowa klubów ekstraklasy, a w razie braku awansu klauzula odejścia w kontrakcie z Cracovią jest śmiesznie niska.

12
/ 12

Robert Podoliński  Dolcan Ząbki, trener

38-letni szkoleniowiec pracuje w Dolcanie od kwietnia 2011 roku. W rundzie wiosennej jego zespół jest najlepszą ekipą I ligi. W 13 meczach po zimowej przerwie zdobył 28 punktów, mając na rozkładzie między innymi Cracovię i Zawiszę Bydgoszcz. Po rundzie jesiennej miał przenieść się do GKS-u Bełchatów, ale kluby nie osiągnęły porozumienia. Teraz wymienia się go w gronie kandydatów do objęcia Jagiellonii Białystok.

Spośród I-ligowych trenerów, którzy nie dostali jeszcze szansy w ekstraklasie, na uwagę zasługuje też Rafał Górak. Prowadzony przez niego GKS Katowice wiosną ustępuje zdobyczą punktową tylko Dolcanowi.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (2)
WEZARD
24.05.2013
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Roki grał w ekstraklasie w Cracovii w zeszłym sezonie, więc się nie łapie do zestawienia  
flotaoldboy
24.05.2013
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Jeszcze powinien się znaleźć tutaj Rok Straus