W czepku urodzeni - z Polski wyjechali, na emigracji docenieni
W czwartek przedstawiliśmy 10 spośród 86 emigrantów z polskiej ligi, którym wyjazd zagranicę w ciągu minionych 12 miesięcy wyszedł bokiem. Teraz zapraszamy na zestawienie tych, którym wyszło.
Przypomnijmy, że w w ciągu roku kluby polskiej ekstraklasy opuściło 87 zawodników - 25 Polaków i 62 obcokrajowców. W letnim okienku transferowym sezonu 2012/2013 piłkarzy na eksport rzuciły wszystkie kluby T-Mobile Ekstraklasy. Liczymy beniaminków, czyli Piasta Gliwice i Pogoń Szczecin, a nie spadkowiczów, czyli Cracovię i Łódzki Klub Sportowy). Zagranicę wyjechało wtedy 52 piłkarzy - 15 Polaków, 37 obcokrajowców.
W przerwie między rundami sezonu 2012/2013 tylko z Pogoni nikt nie pokusił się o wyjazd zagranicę, a w ogóle z ekstraklasy wyemigrowało 34 zawodników - 9 Polaków i 25 obcokrajowców. Za "wyjazd z kraju" przyjęliśmy też to, że obcokrajowiec rozwiązał kontrakt i nie związał się nowym z innym polskim klubem.
Jednym emigracja wyszła bokiem i o nich pisaliśmy w czwartek. Jest grupa, która zagranicą wiedzie spokojny piłkarski żywot i są zawodnicy, którzy w mocniejszych ligach znaczą tyle samo, co w polskiej albo po wyjeździe do bardziej cywilizowanego kraju pną się powoli w hierarchii. Tych właśnie teraz przedstawimy.
Poza piłkarzami z zestawienia, warto zwrócić uwagę na fakt, że wypożyczony z Legii Warszawa do Zeljenicara Sarajewo Marijan Antolović został mistrzem Bośni i Hercegowiny (30 występów, 20 puszczonych bramek i aż 15 czystych kont), ale już w sezonie 2010/2011 nie grał w Polsce, tylko w Borcu Banja Luka. Na wyróżnienie zasługuje też Krzysztof Król, który z Sheriffem Tyraspol zdobył mistrzostwo Mołdawii. Łukasz Mierzejewski natomiast z chorwackim HJK Rijeka awansował do Ligi Europejskiej.
Pechowa "10" - im emigracja z polskiej ligi wyszła bokiem
-
paweLbn Zgłoś komentarzprzecież Roda się utrzymała, to jak nie uchronił ich przed spadkiem?