W tym artykule dowiesz się o:
Największy ruch panuje wśród pucharowiczów, którzy sezon rozpoczną pół tygodnia wcześniej od innych ekstraklasowiczów. Stojąca po raz kolejny u bram Ligi Mistrzów Legia Warszawa dokonała sześciu transferów, w tym pięciu "na dziś". Drużynę Jana Urbana zasilili 29-letni portugalski pomocnik Helio Pinto, który ma na koncie 14 występów w Lidze Mistrzów w barwach APOEL-u Nikozja, podkradziony Lechowi Poznań obiecujący napastnik Henrik Ojamaa, wypożyczony z Fluminense Rio de Janeiro Raphael Augusto, potężny Dossa Junior z AEL Limassol i Łukasz Broź. Kolejnym może być wychowanek Realu Madryt Raul Bravo. Z drugiej strony Wojskowych opuścili Artur Jędrzejczyk, Danijel Ljuboja i Michał Żewłakow, a blisko odejścia jest też Bartosz Bereszyński. Czy zagraniczny zaciąg pomoże Legii w awansie do upragnionej Champions League?
Do dużych zmian dochodzi też w Śląsku Wrocław, który pożegnał się już z Cristianem Omarem Diazem, Johanem Voskampem, Piotrem Ćwielongiem, Rokiem Elsnerem, Łukaszem Gikiewiczem i Marcinem Kowalczykiem. Poza Ćwielongiem i Kowalczykiem kibice Śląska nie będą płakać za tymi zawodnikami. Ekipę sympatycznego Stanislava Levego wzmocnili wracający do Polski po roku przerwy Dudu Paraiba, Tomasz Hołota, Marco Paixao i Sebino Plaku.
Stabilny jest Lech Poznań. Z końcem sezonu kariery zakończyli Ivan Djurdjević i Piotr Reiss, ale ich wkład w zdobycie wicemistrzostwa Polski był już marginalny. Młodego Wandzela Kolejarzowi wyciągnęła Legia, natomiast Aleksandar Tonev został bohaterem najgłośniejszego latem transferu z polskiej ligi - Bułgar wylądował w Aston Villi. Za to od teraz Mariusz Rumak ma do dyspozycji Szymona Pawłowskiego i Barry'ego Douglasa. Z wypożyczenia do Zawiszy Bydgoszcz wrócił też Kamil Drygas.
Pięciu nowych zawodników doszło do Piasta Gliwice Marcina Brosza. W Gliwicach postawili przede wszystkim na lubiński zaciąg, korzystając z tego, że Zagłębie nie przedłużyło umów z Łukaszem Hanzelem, Kamilem Wilczkiem i Csabą Horvathem. Oprócz nich na Okrzei trafili Krzysztof Król z Sheriffa Tyraspol i Patrick Dytko z młodzieżowej drużyny Borussii Dortmund. Do tego dodajmy wykupienie Damiana Zbozienia i Jakuba Szumskiego z Legii. Ten ostatni w pierwszych meczach sezonu najpewniej zastąpi Dariusza Trelę, który przechodzi rehabilitację po urazie kolana.
Ciekawie - choć głównie za sprawą Zawiszy Bydgoszcz - dzieje się wśród beniaminków. Cracovia na razie działa spokojnie: zakontraktowała byłych reprezentantów Polski Marcina Kusia i Dawida Nowaka oraz wykupiła wypożyczonych do tej pory Damiana Dąbrowskiego i Łukasza Zejdlera. Z drugiej strony Kuś i Nowak w ciągu roku rozegrali w sumie raptem 4 mecze, a precyzyjniej: Nowak rozegrał 4 mecze, a Kuś ani jednego.
Pasom udaje się zatrzymać najwartościowszych zawodników. Na razie opuścili je tylko Mate Lacić, Marcin Skrzeszewski i Michał Zieliński, ale z tej trójki tylko ten ostatni grał cokolwiek w minionym sezonie. Krakowianie postawili więc na stabilizację. W końcu w ostatnich latach przy Kałuży 1 co pół roku dochodziło do rewolucji kadrowych, które doprowadziły klub do I ligi, z której wyciągnął go Wojciech Stawowy.
Duży większy ruch panuje w Bydgoszczy. Po awansie pożegnano się z Jackiem Popkiem, Danielem Mąką i Matejem Natherem. Wspomniany Drygas wrócił do Lecha, a Łukasz Nawotczyński został zdyskwalifikowany za stare korupcyjne grzechy. Do tego tabuny piłkarzy przyjeżdżając do klubu Radosława Osucha na testy.
Na razie do drużyny Ryszarda Tarasiewicza dołączyli za to ograni Sebastian Dudek, Piotr Kuklis i Igor Lewczuk oraz obcokrajowcy Bacar Balde i Herold Gouldon.
Łakomymi kąskami na rynku transferowym są zawodnicy "ireneuszowokrólowej" Polonii Warszawa, która nie otrzymała licencji na grę w ekstraklasie i w zasadzie przestała istnieć. Prowadzony przez Piotra Stokowca zespół w minionym sezonie zajął 6. miejsce w ekstraklasie, więc na promocję na Konwiktorskiej skusiły nie tylko kluby T-Mobile Ekstraklasy.
I tak, Adam Pazio trafił do Lechii Gdańsk, Wojciech Szymanek trenuje z Podbeskidziem Bielsko-Biała, Miłosz Przybecki zwiąże się z Zagłębiem Lubin, a Łukasz Piątek najprawdopodobniej podąży tą samą drogą, Jakub Tosik za Stokowcem poszedł do Jagiellonii, wspomniany Hołota trafił do Śląska, a Daniel Gołębiewski zasilił szalony gang Korony Kielce. Sebastian Przyrowski związał się z greckim APO Levadiakos, Mariusz Pawełek wrócił do Turcji i zagra w Caykun Rizesporze, Igor Morozow wylądował w węgierskim Debreceni VSC, Aleksandar Todorovski w austriackim Sturmie Graz. Paweł Wszołek wciąż nie podpisał kontraktu z Sampdorią Genua, ale to podobno kwestia formalna.
Pewnie niezamierzenie, ale w centrum zainteresowania w letnim oknie transferowym znalazła się Wisła Kraków. Wszystko przez kontrowersyjne testy rumuńskiego studenta, który spreparował swoje piłkarskie CV i film promocyjny czy chęć sprawdzenia 30-letniego bramkarza III-ligowych Karpat Krosno. Ponadto Franciszek Smuda wciąż przygląda się Fabianowi Burdenskiemu z IV-ligowego niemieckiego 1.FC Magdeburg, który jest synem jego przyjaciela.
Biała Gwiazda latem jeszcze nikogo nie zdążyła zatrudnić, za to pozbyła się już Sergeia Pareiko, Ivicy Ilieva, Kamila Kosowskiego, Daniela Sikorskiego, Radosława Sobolewskiego, Kew Jaliensa, a kontrakt jej wypowiedział Cwetan Genkow. Były selekcjoner reprezentacji Polski ma w tej chwili w kadrze ledwie 17 zawodników, którzy mają jakiekolwiek przetarcie w ekstraklasie, licząc Gerard Bieszczad, który zagrał w niej jeden mecz czy Pawła Stolarskiego z pięcioma występami.
Zdrenowana jest też kadra Widzewa Łódź. Radosławowi Mroczkowskiemu z drużyny ubyli Sebastian Dudek, Radosław Bartoszewicz, Mehdi Ben Dhifallah, Łukasz Broź, Milos Dragojević, Dino Gavrić, Denis Kramar, Thomas Phibel i Mariusz Stępiński, a na razie nikt nowy jej nie zasilił.
10 zawodników pożegnało też Zagłębie Lubin, ale w ich miejscu przyszli już Lubomir Guldan i Aleksander Kwiek, a po powrocie z wypożyczenia do Piasta Gliwice Paweł Oleksy został nagrodzony nowym, seniorskim kontraktem.
Na stabilizację postawił za to Czesław Michniewicz w Podbeskidziu Bielsko-Biała. 3. ekipa tabeli rundy wiosennej utrzymała trzon, chociaż króla strzelców minionego sezonu Roberta Demjana nie udało się zatrzymać. Słowak skusił się na ofertę Waasland-Beveren. Górali uzupełnili na zasadzie wypożyczeń Aleksander Jagiełło i Kamil Kurowski z Legii Warszawa oraz Frank Adu Kwame i Ladislav Rybansky , który ma być konkurentem Richarda Zajaca.
Podobnie ograniczone manewry zbrojeniowe są dziełem Jagiellonii. Trener Piotr Stokowiec ma na razie do dyspozycji tylko dwóch nowych graczy: Jakuba Tosika i Mateusza Piątkowskiego z Dolcanu Ząbki.
Zmiana warty następuje w Ruchu Chorzów, Pogoni Szczecin i Lechii Gdańsk, gdzie podziękowano głównie zawodnikom "+30". Niebieskich opuścili oprócz Lewczuka , , , , i . Ze Szczecinem pożegnali się , , , i . A z Lechii, w której zaczął rządzić , odeszli , i . Wielkich ruchów w drugą stronę na razie nie ma.
Podoba nam się natomiast sposób budowania drużyny przez Adama Nawałkę i Leszka Ojrzyńskiego. Pierwszy zrezygnował ze zgranych Grzegorza Bonina, Tomasza Zahorskiego czy Ireneusza Jelenia, a nie udało mu się nakłonić do zostania w Zabrzu Aleksandra Kwieka, ale w ich miejsce pozyskał Łukasz Madej, Maciej Małkowski, Radosław Sobolewski i króla strzelców grupy zachodniej II ligi Szymona Skrzypczaka. Nieznana jest jednak przyszłość Prejuce'a Nakoulmy.
Z kolei w Koronie jeszcze w trakcie rundy wiosennej stracili Marcin Żewłakow i Aleksandar Vuković, ale latem już poważnych ubytków nie odnotowano. Co prawda kontuzjowany jest Maciej Korzym, ale na jego miejsce przyszedł Daniel Gołębiewski. Do Kielc wrócił też Jacek Kiełb, a z Warty Poznań wyciągnięto jej najlepszego gracza Marcina Trojanowskiego. Czech Radek Demjek jest niewiadomą, ale jego dossier wygląda solidnie. Transfer Przemysława Trytko trzeba odczytywać natomiast w kategoriach towarzyskich.