T-Mobile Ekstraklasa: Im emigracja wyszła, ale bokiem

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Latem z T-ME wyjechało 44 zawodników. Komu na emigracji wyjdzie, a komu emigracja wyjdzie bokiem tak, jak Dominikowi Furmanowi, Mariuszowi Stępińskiemu, Tomaszowi Kupiszowi i innym?

1
/ 10

Latem kluby T-Mobile Ekstraklasy na rzecz zagranicznych pracodawców opuściło 44 piłkarzy, w tym 14 Polaków. Spośród rodzimych piłkarzy bohaterami transferów gotówkowych byli tylko Łukasz Teodorczyk, który przeszedł z Lecha Poznań do Dynama Kijów za 3,2 mln euro, Paweł Dawidowicz (Lechia Gdańsk - Benfica Lizbona, 2 mln euro), Michał Chrapek (Wisła Kraków - Catania Calcio, 1,4 mln euro), Sebastian Steblecki (Cracovia - SC Cambuur Leeuwarden, 100 tys. euro) i Mateusz Lewandowski (Pogoń Szczecin - Virtus Entella, 80 tys. euro). [ad=rectangle] Spośród obcokrajowców kluby z innych lig wyłożyły gotówkę tylko na Takafumiego Akahoshiego, który Pogoń Szczecin zamienił na beniaminka rosyjskiej ekstraklasy - FC Ufa. Portowcy zarobili na Japończyku ok. 600 tys. euro.

Polska latem stała się uboższa przez stratę takich piłkarzy jak Saidi Ntibazonkiza, Prejuce Nakoulma, Paweł Olkowski, Bekim Balaj, Łukasz Teodorczyk, Paweł DawidowiczMichał Chrapek czy Dalibor Stevanović. Trzymamy kciuki za to, żeby na obczyźnie im się udało, bowiem są teraz wizytówką T-Mobile Ekstraklasy i życzymy im tego, by nie podążyli śladem tych, którzy w ostatnich 12 miesiącach udali się na emigrację, a dziś żałują.

2
/ 10

Jego wypożyczenie z Widzewa Łódź do Malagi było jednym z największych wydarzeń poprzedniego letniego okna transferowego. Młody skrzydłowy trafił w końcu ze słabego polskiego zespołu, a jeszcze wtedy nie błyszczał w kadrze młodzieżowej, do czołowej ligi europy. [ad=rectangle] W barwach Malagi zadebiutował w spotkaniu z samą Barceloną na Camp Nou i to od razu znalazł się w wyjściowej "11" zespołu Bernda Schustera. Spędził na boisku 63 minuty, a do końca sezonu rozegrał ich w La Liga jeszcze raptem 195... Bilans jego rocznej przygody z Malagą to tylko osiem ligowych występów i 263 minuty spędzone na boisku.. Na 21 spotkań w ogóle nie załapał się do kadry meczowej.

Malaga już w marcu postanowiła, że nie wykupi go z Widzewa, a latem sięgnęła po niego Lechia Gdańsk, w której jeszcze nie zdołał odbudować formy.

3
/ 10

Bułgarski napastnik, który dla Wisły 28 bramek w 76 oficjalnych spotkaniach, w czerwcu 2013 roku wypiął się na Białą Gwiazdę i zerwał z nią kontrakt ze względu na zaległości finansowe, jakie klub miał wobec niego. Inwestycja w "Geco" Wiśle kompletnie się nie udała: krakowianie zapłacili za niego 500 tys euro, drugie tyle wydali na jego pensje, a w końcu stracili go za darmo. Przy Reymonta 22 nikt jednak za nim nie płacze, bo do tuż po odejściu Genkowa do Wisły wrócił Paweł Brożek.

Tymczasem Bułgar trafił z deszczu pod rynnę. Lewski Sofia, z którym związał się po odejściu z Wisły, ma jeszcze większe od 13-krotnych mistrzów Polski problemy finansowe i Genkow nie dość, że nie wywalczył sobie w Lewskim miejsca w składzie, to jeszcze grał tam prawie za darmo.

W minionym oknie transferowym przeniósł się do II-ligowego tureckiego Denzlisporu. Trudno nazwać to sportowym awansem.

4
/ 10

Ukończywszy 18 lat, młodzieżowy reprezentant Polski związał się z 1.FC Nuernberg, ale przez cały sezon 2013/2014 nie doczekał się debiutu w I zespole niemieckiego klubu i grał tylko w IV-ligowych rezerwach (22 występy, sześć bramek).

Po spadku Norymbergi z Bundesligi można było się spodziewać, że przebije się choć do kadry meczowej I drużyny, ale nic z tego - sezon 2014/2015 również zaczął w rezerwach, więc pomyślał o ewakuacji z Niemiec i trafił do Wisły Kraków. Tu o grę może mieć równie ciężko, bo Paweł Brożek jest nie do ruszenia na pozycji nr "9".

5
/ 10

24-latek przed rokiem wyfrunął przez letnie okno transferowe w ostatniej chwili, rzutem na taśmę przechodząc z Jagiellonii Białystok do Chievo Werona. Przez rok rozegrał zaliczył tylko jeden, 28-minutowy występ we włoskim klubie i to w ostatniej kolejce sezonu 2013/2014.

O ile jednak w poprzednich rozgrywkach łapał się choć na ławkę rezerwowych, tak w dwóch pierwszych meczach po letniej przerwie w meczowej kadrze nie znalazł się ani razu. Mógł w ślad za Damianem Rasakiem, Rafałem Wolskim czy Salamonem iść do Serie B, ale ostatecznie z przenosin do Ternany Calcio nic nie wyszło.

6
/ 10

By latem zeszłego roku odejść ze Śląska Wrocław do Wołgi Niżny Nowogród, musiał spalić za sobą mosty. Owszem, przenosiny do rosyjskiej ekstraklasy jawią się jako awans i sportowy, i finansowy, ale akurat Kowalczyk tego nie potwierdzi.

Nie dość, że jego zespół z hukiem zleciał do rosyjskiej II ligi, to jeszcze większość pieniędzy były reprezentant Polski zobaczył tylko na papierze, a gdy nie zgodził się na obniżenie zarobków po spadku, wylądował w rezerwach Wołgi. Zresztą razem z Piotrem Polczakiem.

7
/ 10

Sikorski pozostawał bez klubu od czerwca 2013 roku, gdy zrezygnowała z niego Wisła Kraków do września 2013 roku, gdy związał się z FC Sankt Gallen, który w sezonie 2013/2014 występował w Lidze Europejskiej.

Przygoda 27-latka ze szwajcarskim klubem to na razie droga przez mękę. 12 października 2013 roku, w debiucie w rezerwach Sankt Gallen zerwał więzadła krzyżowe w prawym kolanie, na rehabilitację których stracił blisko osiem miesięcy. Już wrócił na boisko, ale nie łapie się do składu nawet w II zespole...

8
/ 10

W lutym dość niespodziewanie zamienił Piast Gliwice na Amkar Perm, w którym dołączył do Janusza Gola, a po paru dniach polską kolonię w Permie wzmocnił Jakub Wawrzyniak.

Ówczesny trener Amkaru Stanisław Czerczesow ma słabość do Polaków, której wyraz dał wcześniej w Tereku Grozny, ale Zbozieniowi to nie pomogło w wywalczeniu miejsca w składzie. Od lutego zaliczył cztery występy dla Amkaru, w których spędził na boisku tylko 213 minut. By jednak być precyzyjnym, trzeba zaznaczyć, że w minionym sezonie Zbozień zaliczył cztery spotkania - w bieżących rozgrywkach nie pojawił się na placu gry ani na minutę.

9
/ 10

Przenosiny kapitana młodzieżowej reprezentacji Polski do bardzo siłowej Ligue 1 od samego początku wyglądały niepokojąco. Gdy wiosną oglądał występy kolegów głównie z ławki rezerwowych (zagrał w sumie w pięciu meczach przez 156 minut), tłumaczyliśmy to sobie aklimatyzacją i poświęceniem czasu na nadrabianie braków poprzez trening indywidualny. [ad=rectangle] Tymczasem latem Furman stracił miejsce nawet w meczowej "18" i w czterech pierwszych kolejkach nowego sezonu Ligue 1 tylko raz zasiadł na ławce rezerwowych. W połowie sierpnia zainteresowana jego wypożyczeniem była Parma, ale Tuluza wcale nie była chętna do wypożyczania go, choć w hierarchii środkowych pomocników zajmuje pozycję między pięć a sześć.

Do transferu nie doszło i 22-latek przynajmniej do zimy pozostanie we Francji. TFC wciąż liczy na to, że zawodnik, na którego wydano blisko 3 mln euro, w końcu udowodni swoją wartość. Furman jednak z pewnością nie tak wyobrażał sobie pierwszych osiem miesięcy na obczyźnie.

10
/ 10

Wyjechali z T-ME - lato 2014:

ZawodnikNowy klubKrajLiga
Cracovia
Sebastian StebleckiSC Cambuur LeeuwardenHolandiaekstraklasa
Edgar BernhardtFF JaroFinlandiaekstraklasa
Vladimir BoljevićAEK LarnakaCyprekstraklasa
Saidi NtibazonkizaAkhisar BeledeyisporTurcjaekstraklasa
Giannis PapadopoulosBnei YehudaIzraelekstraklasa
Rok StrausGS ErgotelisGrecjaekstraklasa
PGE GKS Bełchatów
Hristian KirovskiFK Skendija 79Macedoniaekstraklasa
Górnik Łęczna
-
Górnik Zabrze
Paweł Olkowski1.FC KoelnNiemcyekstraklasa
Tomas MajtanFK SenicaSłowacjaekstraklasa
Prejuce NakoulmaMersin Idman YurduTurcjaekstraklasa
Boris PandżaNK Siroki BrijegBiHekstraklasa
Jagiellonia Białystok
Seweryn Michalski*KV MechelenBelgiaekstraklasa
Bekim Balaj*Slavia PragaCzechyekstraklasa
Nuno HenriqueFC PenafielPortugaliaekstraklasa
Joel PerovuoHJK HelsinkiFinlandiaekstraklasa
Sebastian RajalaksoGIF SundsvallSzwecjaII liga
Robert Savalnieks*FK LipawaŁotwaekstraklasa
Ugochukwu UkahCukaricki BelgradSerbiaekstraklasa
Korona Kielce
Abzał Biejsiebiekow*FK Astana (2)Kazachstanekstraklasa
Lech Poznań
Łukasz TeodorczykDynamo KijówUkrainaekstraklasa
Daylon ClaasenTSV 1860 MonachiumNiemcyII liga
Lechia Gdańsk
Paweł DawidowiczBenfica LizbonaPortugaliaekstraklasa
Christopher OualemboAcademica de CoimbrPortugaliaekstraklasa
Legia Warszawa
Władimir DwaliszwiliOdense BKDaniaekstraklasa
Henrik OjamaaMotherwell FCSzkocjaekstraklasa
Piast Gliwice
Tomas Docekal1.FC Slovacko Uherske HradisteCzechyekstraklasa
Victor Nikiema*SC Braga BPortugaliaII liga
RabiolaFC PenafielPortugaliaekstraklasa
Collins JohnPittsburgh RiverhoundsUSAIII liga
Krzysztof KrólMontreal ImpactKanadaekstraklasa
Podbeskidzie Bielsko-Biała
Dariusz ŁatkaFK JelgavaŁotwaekstraklasa
Jan BlazekGAS EginiakosGrecjaII liga
Ladislav RybanskyFKM Nove ZamkySłowacjaIII liga
Pogoń Szczecin
Mateusz LewandowskiVirtus EntellaWłochyII liga
Takafumi AkahoshiFC UfaRosjaekstraklasa
Moustapha OuedragogoCA BizertinTunezjaekstraklasa
Pavle PoparaFK RadnickiSerbiaekstraklasa
Ruch Chorzów
-
Śląsk Wrocław
Adam KokoszkaTorpedo MoskwaRosjaekstraklasa
Dalibor StevanovićTorpedo MoskwaRosjaekstraklasa
Wisła Kraków
Michał NalepaFerencvaros BudapesztWęgryekstraklasa
Michał ChrapekCatania CalcioWłochyII liga
Fabian BurdenskiFSV FrankfurtNiemcyII liga
Danijel KlarićSturm Graz IIAustriaIV liga
Zawisza Bydgoszcz
Paweł WojciechowskiSzachcior SoligorskBiałoruśekstraklasa

* -  koniec wypożyczenia

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (2)
avatar
maziniopl
9.09.2014
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Czyli totalne dno , zamiast się rozwijać co niektórzy nawet do 18 meczowej się nie łapią , taki poziom mamy w Polskiej lidze że nawet w przeciętniakach Europejskich dla naszych nie ma miejsca  
Celta vigo
8.09.2014
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Jak powiedział Dominik Furmanką "kto nie ryzykuje ten nie pije szampana"