Raport WP SportoweFakty: Które letnie transfery w Europie wypaliły?

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Kevin De Bruyne to najdroższy zawodnik letniego okienka transferowego w Europie. Belg pół roku po zmianie barw spłaca kredyt zaufania, ale nie wszystkim piłkarzom się to udaje.

1
/ 10

Arda Turan (FC Barcelona, 34 miliona euro)

Chociaż to transfer letni, to dopiero teraz FC Barcelona zbiera plony swojej decyzji. Przypomnijmy, Arda Turan, jak i Aleix Vidal podpisali kontrakty z klubem w połowie zeszłego roku, jednak ze względu na zakaz transferowy nałożony przez FIFA nie mogli pojawić się na boisku. Luis Enrique z wytęsknieniem czekał nowego roku, gdy kara miała przestać obowiązywać. I w końcu doczekał się.

Turan to piłkarz bardzo wszechstronny. Reprezentant Turcji znakomicie czuje się nie tylko w środku pola (tak był ustawiany w Atletico, skąd do FC Barcelony trafił za 34 miliony euro), a także występując bliżej linii bocznej. Arda Turan na debiut musiał czekać 6 miesięcy, tylko trenował z kolegami z FC Barcelony. Grał jedynie w meczach reprezentacji Turcji. O ile w debiucie w nowym roku były gracz Atletico Madryt nie zachwycił, to kolejny mecz błyskawicznie rozpoczął od asysty przy golu Lionela Messiego. Turan zagrał idealnie, w ostatniej chwili uniknął spalonego kolegi z zespołu i Argentyńczyk bez problemu wykorzystał stuprocentową okazję. To wyglądało jakby obaj spędzili na boisku już pół sezonu, a nie nieco ponad godzinę. Tym samym Arda Turan szybko po otrzymaniu możliwości gry zaczął się spłacać.

2
/ 10

Jackson Martinez (na zdjęciu, Atletico Madryt, 35 milionów euro) Mateo Kovacić (Real Madryt, 35 milionów euro) Morgan Schneiderlin (Manchester United, 35 milionów euro)

Atletico Madryt za Jacksona Martineza z FC Porto zapłaciło 35 milionów euro. Tyle samo wydał Real Madryt sprowadzając Mateo Kovacicia z Interu Mediolan oraz Manchester United pozyskując z Southampton Morgana Schneiderlina.

Kovacić dla Królewskich zagrał w 20 meczach, strzelając jednego gola i raz asystując, przebywając na boisku 897 minut. Martinez w osiemnastu spotkaniach (880 minut) zdobył trzy gole i dołożył do tego dwie asysty. Schneiderlin natomiast również w osiemnastu meczach strzelił jednego gola. Na boisko spędził jednak aż 1480 minut.

3
/ 10

Julian Draxler (VfL Wolfsburg, 36 miliona euro)

Końcówka letniego okresu transferowego była w Niemczech wyjątkowo interesująca. Przede wszystkim VfL Wolfsburg zdecydował się wydać aż 36 mln euro na Juliana Draxlera z Schalke 04 Gelsenkirchen i pobił tym samym klubowy rekord.

W Bundeslidze na tę chwilę VfL Wolfsburg jest niżej od Schalke, w którym to klubie o Draxlerze szybko zapomniano. Ten 22-latek dla swojego nowego klubu rozegrał 17 meczów, w których strzelił dwa gole oraz dołożył do tego pięć asyst.

4
/ 10

Arturo Vidal (Bayern Monachium, 37 miliona euro)

Wiosną sięgnął z Juventusem po dublet i dotarł ze Starą Damą do finału Ligi Mistrzów, latem z reprezentacją Chile wygrał Copa America 2015, a jesienią zdominował z Bayernem Bundesligę oraz Champions League i w każdym z tych sukcesów miał swój olbrzymi udział. Bayern pozyskał go z Juventusu Turyn, płacąc za niego 37 mln euro. Latem tylko sześciu zawodników było droższych od niego.

Dla zespołu, w którym występuje również Robert Lewandowski, rozegrał 26 meczów, spędzając na boisku 1723 minuty. Strzelił trzy gole, a do tego dołożył sześć asyst.

5
/ 10

Nicolas Otamendi (Manchester City, 44,6 miliona euro)

Dopiero miesiąc po transferze dostał szansę gry od pierwszej minuty, a na dodatek Manchester City przegrał z West Ham United (1:2). Mimo to zaczął regularnie grać w podstawowym składzie The Citizens. Z pewnością pomogła mu w tym kontuzja Vincenta Kompany'ego.

Defensywa Manchesteru City w Premier League nie gra idealnie - cztery drużyny w lidze straciły mniej goli. Otamendi jest jednak mocnym punktem zespołu, ale nie imponuje tak pod bramką przeciwnika jak chociażby w Valencii. Póki co tylko raz pokonał golkipera rywali.

6
/ 10

Christian Benteke (Liverpool, 46,5 miliona euro)

Bardzo mocno krytykowany jest belgijski snajper. Na Anfield liczono, że będzie strzelał gol za golem, a tymczasem jego licznik zatrzymał się na sześciu trafieniach, co nikogo w The Reds nie zadowala. Juergen Klopp sadza go na ławce rezerwowych, a jednocześnie broni przed trudnymi pytaniami dziennikarzy.

Benteke gra przeciętnie - jak cały Liverpool, ale już udowodnił w Premier League, że potrafi zdobywać gole. Możliwe, że system, w którym grają The Reds nie odpowiada byłemu zawodnikowi Aston Villi.

7
/ 10

Anthony Martial (Manchester United, 50 milionów euro)

- Kupuję go nie dla siebie, ale dla kolejnego menedżera - oświadczył tuż po transferze Louis van Gaal. Holender szukał napastnika do swojej drużyny, ale dopiero ostatniego dnia udało mu się sięgnąć po 19-letniego gracza Monaco. Szeroko krytykowany był za wysokość kwoty odstępnego piłkarza mającego na koncie zaledwie jedenaście bramek w Ligue 1.

Martial od razu został rzucony na głęboką wodę i na początku spisywał się bardzo dobrze. W pierwszych czterech meczach strzelił cztery gole, ale później było już słabiej i pół roku na Old Trafford zakończył z siedmioma trafieniami na koncie.

8
/ 10

Raheem Sterling (Manchester City, 62 miliony euro)

Furę pieniędzy kosztował The Citizens 21-letni reprezentant Anglii. Sterling gra dobrze, jednak zarzuca mu się, że pięć goli, które zdobył w lidze to z zespołami z dolnej części tabeli. Brakuje mu trafień z drużynami walczącymi o najwyższe cele w Premier League.

W samej lidze dorzucił zaledwie dwie asysty, a od piłkarza grającego na skrzydle w zespole wicemistrza Anglii oczekuje się dużo więcej. Wciąż nie do końca rozumie się na lewym skrzydle z Aleksandarem Kolarovem, chociaż ich współpraca wygląda lepiej z każdym meczem.

9
/ 10

Angel di Maria (Paris Saint-Germain, 63 miliony euro)

Przechodząc do Manchesteru United kosztował 75 mln euro. Latem natomiast został przez Paris Saint-Germain pozyskany za 63 mln, co i tak uczyniło go jednym z najdroższych piłkarzy letniego okienka transferowego. Do francuskiego potentata trafiał jako gwiazda światowego formatu, wicemistrz świata. W PSG mógł liczyć na współpracę z innymi wybitnymi zawodnikami. Sam Di Maria jednak także nie zawiódł i okazał się wart wydanych na niego pieniędzy.

W barwach Paris Saint-Germain zagrał w 22 spotkaniach. Zdobył w nich dziewięć goli, a do tego dołożył jedenaście asyst.

10
/ 10

Kevin De Bruyne (Manchester City, 75 milionów euro)

Najdroższy zawodnik w Europie podczas letniej sesji transferowej. Jeszcze kilka tygodni przed przejściem do Manchesteru City zarzekał się, że zostaje w Wolfsburgu. Ostatecznie postanowił ponownie spróbować swoich sił w Premier League i udowodnić, że pasuje do tej ligi.

De Bruyne nie zawodzi. Jest podstawowym graczem The Citizens i gra niemal w każdym spotkaniu od pierwszej minuty. Strzelił najwięcej bramek (licząc wszystkie rozgrywki) i ma ich 11 na koncie, a także dołożył aż 12 asyst. Manuel Pellegrini nie ma prawa narzekać na 24-latka i z pewnością jest zadowolony z decyzji, którą podjął kilka miesięcy temu ściągając go na Etihad Stadium.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (1)
avatar
EneMene
11.01.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Nie czaję sensu przedstawienia tych zawodników w jednym 'raporcie'. To ma służyć jako ukazanie transferów, które się klubom opłaciły czy przeciwnie? Tytuł jest mylący do treści. Skoro raport, t Czytaj całość