W tym artykule dowiesz się o:
Zmarły w czwartek Johan Cruyff jest legendą nie tylko Ajaksu Amsterdam i holenderskiej piłki, ale też jedną z najważniejszych postaci w historii Barcelony. Jako piłkarz występował w barwach Dumy Katalonii w latach 1973-1978. W 1988 roku wrócił na Camp Nou w roli trenera i prowadził Barcelonę aż do końca sezonu 1995/1996.
Zobacz, jak Barcelona oddaje hołd zmarłej legendzie.
Flagi Barcelony i Katalonii, które wiszą przed Camp Nou, został opuszczone do połowy masztów. W sobotę o godz. 10:00 klub udostępni kibicom księgę kondolencyjną.
Najbliższym domowym meczem Dumy Katalonii będzie El Clasico (2 kwietnia). Barcelona jeszcze nie poinformowała o tym, jak dokładnie uczci pamięć Cruyffa podczas spotkania z Realem Madryt, ale w grę wchodzi między innymi symboliczne przerwanie meczu w 14. minucie.
Według nieoficjalnych informacji władze Barcelony zastanawiają się również nad zastrzeżeniem numeru "14" i ufundowaniem pomnika Holendra, który miał stanąć przed Camp Nou.
Zobacz wideo: Dariusz Szpakowski: Cruyff był kwintesencją tego, co najlepsze w futbolu
{"id":"","title":"","signature":""}
Źródło: TVP S.A.
Po ogłoszeniu śmierci Johana Cruyffa kibice Barcelony zostawili pod Camp Nou koszulki i inne symbole związane ze swoim idolem. Nie zabrakło tez lizaków, na które przerzucił się Holender, gdy był zmuszony do rzucenia palenia.
Cruyff jako piłkarz rozegrał dla Barcy 184 spotkania, w których zdobył 50 bramek. Sięgnął z nią po mistrzostwo Hiszpanii (1974) i Puchar Króla (1978). Będąc zawodnikiem Barcelony, został laureatem Złotej Piłki "France Football" dla najlepszego piłkarza Europy 1974 roku.
Cruyff prowadził Barcelonę w latach 1988-1996 - żaden inny szkoleniowiec nie pracował z Dumą Katalonii tak długo. Ośmioletnia kadencja Holendra na Camp Nou to pasmo sukcesów. Jego "Dream Team" w latach 1991-1994 wygrał Primera Division cztery razy z rzędu, a do tego dorzucił siedem innych trofeów, na czele z pierwszym w historii klubu Pucharem Europy (1990/1991).
Do czasu Pepa Guardioli był najbardziej utytułowanym trenerem w historii w Barcelony.
Cruyff ma na koncie zasługi dla Barcelony nie tylko jako piłkarz i trener, ale też jako pomysłodawca stworzenia klubowej akademii na wzór Ajaksu Amsterdam. Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że nie byłoby dzisiejszego stylu Barcelony, gdyby nie właśnie Cruyff.
To on w 1979 roku namówił nowo wybranego prezydenta klubu Josepa Nuneza, by położył nacisk na szkolenie młodzieży w oparciu o wzorzec zaczerpnięty z Ajaksu. Dziś La Masia to jedna z najlepszych, o ile nie najlepsza akademia piłkarska na świecie.