W tym artykule dowiesz się o:
10. Mateusz Szczepaniak (Podbeskidzie Bielsko-Biała) - 10 bramek/35 występów 10. Przemysław Frankowski (Jagiellonia Białystok) - 10 bramek/36 występów
Po 10 bramek w sezonie 2015/2016 zdobyli Mateusz Szczepaniak z Podbeskidzia Bielsko-Biała i Przemysław Frankowski z Jagiellonii Białystok. Ten pierwszy udanie wrócił do Ekstraklasy po kilku latach nieobecności i choć jego Górale spadli do I ligi, to on sam pozostanie w elicie na kolejny sezon, bowiem dobrą grą i zdobyciem 10 bramek wygrał sobie transfer do Cracovii.
Szczepaniak był równie skuteczny jesienią i wiosną, podczas gdy Frankowski aż dziewięć ze swoich dziesięciu goli strzelił w I części sezonu. Na pierwsze wiosenne trafienie czekał aż do ostatniej kolejki. Młodzieżowy reprezentant Polski sześć bramek zdobył w Ekstraklasie, trzy w el. Ligi Europy, a jedną w Pucharze Polski.
9. Grzegorz Kuświk (Lechia Gdańsk) - 11 bramek/33 występy
Napastnik Lechii Gdańsk ma już wyrobioną markę na ligowym rynku. Miniony sezon był trzecim kolejnym, w którym ustrzelił dwucyfrową liczbę goli - w kampanii 2013/2014 zdobył 12 bramek, a przed rokiem miał ich na koncie 14. Teraz był mniej skuteczny, ale 11 goli to i tak niezły wynik. Lepszą miał wiosnę (7) niż jesień (4).
ZOBACZ WIDEO Małowiejski: Irlandczycy niczym nas nie postraszyli (Źródło TVP)
{"id":"","title":"","signature":""}
7. Adrian Mierzejewski (Al-Nassr Rijad) - 12 bramek/30 występów 7. Patryk Tuszyński (Jagiellonia Białystok/Caykur Rizepor) - 12 bramek/32 występy
Al-Nasr nie obronił mistrzostwa Arabii Saudyjskiej i skończył sezon na dalekim, bo dopiero 8. miejscu, ale Adrian Mierzejewski ze swoich statystyk może być zadowolony. W 30 występach strzelił 12 goli, do których dołożył siedem asysty i w drugim sezonie z rzędu był najbardziej efektywnym zawodnikiem klubu z Rijadu.
Na uwagę zasługuje też wyczyn Patryka Tuszyńskiego, który sezon zaczął w Jagiellonii Białystok, ale jeszcze w sierpniu przeniósł się do tureckiego Caykur Rizesporu. Nim wyjechał nad Bosfor, zdążył strzelić dla drużyny Michała Probierza cztery gole, a już w Turcji zaliczył osiem trafień, w tym sześć w Pucharze Turcji, będąc czołowym strzelcem rozgrywek.
5. Mateusz Cetnarski (Cracovia) - 13 bramek/40 występów 5. Maciej Gajos (Jagiellonia Białystok/Lech Poznań) - 13 bramek/49 występów
Lider Pasów ma za sobą sezon życia. W 36 ligowych występach strzelił aż 13 goli i zaliczył 12 asyst oraz 11 asyst "drugiego stopnia", co oznacza, że miał aż 55-proc. wkład w zdobycz bramkową drugiej najskuteczniejszej drużyny Ekstraklasy! Mateusz Cetnarski to jeden z największych wygranych minionego sezonu. Przypomnijmy, że jeszcze półtora roku temu pomocnik Cracovii walczył z sepsą i nie tylko groziło mu zakończenie kariery, ale poważnie zagrożone było jego życie.
13 goli w kampanii 2015/2016 strzelił też Maciej Gajos. 25-latek zaczął sezon w Jagiellonii Białystok, ale jeszcze latem przeniósł się do Lecha Poznań. W lidze strzelił 10 goli, dwa trafienia zaliczył w Lidze Europy i jedno w Pucharze Polski. Pod względem skuteczności to jego najlepszy sezon w karierze.
4. Paweł Brożek (Wisła Kraków) - 14 bramek/30 występów
Tuż za podium jest Paweł Brożek. Kibice Wisły Kraków często narzekają na formę 33-latka, ale prawda jest taka, że mają szczęście oglądać na żywo jednego z najskuteczniejszych zawodników nie tylko w historii swojego klubu, ale całej Ekstraklasy.
W minionej kampanii strzelił 14 goli i choć miał sezony lepsze, w których zdobywał grubo ponad 20 bramek, to i tak był zdecydowanie najskuteczniejszym wiślakiem. Dawniej bramki 37-krotnego reprezentanta Polski dawały Wiśle medale mistrzostw Polski, a teraz jego trafienia zapewniły Białej Gwieździe utrzymanie w Ekstraklasie.
Jemu samemu natomiast pozwoliły wskoczyć na 11. miejsce w klasyfikacji najlepszych strzelców Ekstraklasy oraz na drugie miejsce w zestawieniu najskuteczniejszych zawodników w historii Wisły. Skuteczniejszy od niego był tylko legendarny Kazimierz Kmiecik.
3. Mariusz Stępiński (Ruch Chorzów) - 15 bramek/36 występów
Najskuteczniejszy Polak minionego sezonu Ekstraklasy. Więcej goli od Mariusza Stępińskiego strzelili tylko Węgier Nemanja Nikolić (28) i Hiszpan Airam Cabrera (16). Młody napastnik Ruchu Chorzów został pierwszym od czasu Roberta Lewandowskiego tak skutecznym młodzieżowcem - 21-letni "Lewy" w sezonie 2008/2009 strzelił w Ekstraklasie 14 goli.
Dobrą skuteczność 21-latka docenił Adam Nawałka i Stępiński weźmie udział w Euro 2016.
2. Arkadiusz Milik (Ajax Amsterdam) - 24 bramki/42 występy
Arkadiusz Milik przegrał z Vincentem Janssenem z AZ Alkmaar walkę o tytuł króla strzelców Eredivisie, ale jego dorobek i tak musi budzić uznanie. W 31 ligowych występach reprezentant Polski strzelił 21 goli - tak skutecznego zawodnika nie było w Ajaksie od sezonu 2009/2010, gdy Luis Suarez zdobył w Eredivisie 35 bramek.
Ajax w ostatniej kolejce wypuścił z rąk mistrzostwo Holandii, ale Milik ma powody do zadowolenia. Sezon 2015/2016 był bowiem najlepszym w karierze 22-latka. Biorąc pod uwagę wszystkie rozgrywki, strzelił 24 gole - to jedno trafienie więcej, niż miał w poprzednim sezonie, ale przypomnijmy, że wówczas osiem bramek zdobył z amatorskimi drużynami w Pucharze Holandii. Warto nadmienić, że dorobek Milika uzupełnia aż 12 asyst.
1. Robert Lewandowski (Bayern Monachium) - 42 bramki/51 występów
I wreszcie on. Kapitan reprezentacji Polski w minionym sezonie zdobył aż 42 bramki, co oznacza, że pod względem skuteczności był to jego najlepszy sezon w karierze. "Lewy" miał spory wkład w sukcesy drużyny Pepa Guardioli, będąc najskuteczniejszym zawodnikiem klubu z Bawarii: w 32 ligowych występach strzelił aż 30 goli, a w Pucharze Niemiec zdobył trzy bramki w sześciu występach.
30 ligowych trafień dało Lewandowskiemu drugą w karierze koronę króla strzelców Bundesligi. Co ciekawe, Polak jest pierwszym w historii niemieckiej ekstraklasy obcokrajowcem, który w jednym sezonie zdobył aż tyle bramek.
W Lidze Mistrzów Lewandowski strzelił dziewięć goli i został wicekrólem strzelców - skuteczniejszy od niego był jedynie Cristiano Ronaldo (16).