Losowanie LE: Ajax Amsterdam. Oto rywal Legii

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Ajax Amsterdam rywalem Legii Warszawa. To stary znajomy mistrza Polski, dwa lata temu w dosyć brutalny sposób wyrzucił stołeczną drużynę z europejskich pucharów. Oto, co trzeba teraz o nim wiedzieć. Trochę się zmieniło.

1
/ 5

[b]

PICS UNITED/ Newspix.pl
PICS UNITED/ Newspix.pl

1. Nie ma już Arkadiusza Milika. Jest następca [/b]

To właśnie Polak był wtedy katem Legii Warszawa. Arkadiusz Milik przed dwumeczem miał trochę problemów, trener Frank de Boer sadzał go wówczas na ławce rezerwowych. Nasz piłkarz dostał jednak szansę i przełamał się w najgorszym dla Legii momencie. Ajax Amsterdam wygrał wtedy 1:0 i 3:0, a Milik strzelił trzy gole.

Przed tym sezonem za 32 miliony euro został sprzedany do Napoli. Ajax znowu ma jednak snajpera, którego wkrótce pewnie sprzeda za wielkie pieniądze. To Duńczyk Kasper Dolberg. Piłkarz ma 19 lat, w tym sezonie w piętnastu meczach strzelił już osiem goli.

2
/ 5
JULIEN WARNAND/PAP/EPA
JULIEN WARNAND/PAP/EPA

2.  Nie ma już Franka de Boera. Jest Peter Bosz.

Świetny niegdyś piłkarz odszedł latem po tym, jak przegrał na finiszu mistrzostwo na rzecz PSV Eindhoven. Ajax Amsterdam dużo mu zawdzięcza, Holender doprowadził stołeczną drużynę do kolejnych czterech tytułów mistrzowskich, to dzięki niemu tak rozwinął się nasz zawodnik. Z Amsterdamu de Boer trafił do Interu Mediolan. Nie poradził sobie jednak, szybko go zwolniono.

Od czerwca Ajax prowadzi Peter Bosz. To były całkiem niezły piłkarz, a trener przede wszystkim zespołów holenderskich. Pod jego wodzą Ajax na razie zajmuje w lidze drugie miejsce za Feyenoordem Rotterdam.

3
/ 5
/KOEN VAN WEEL/PAP/EPA
/KOEN VAN WEEL/PAP/EPA

3. De Toekomst - znana na całym świecie akademia Ajaksu 

Oto "Przyszłość" [De Toekomst] - akademia Ajaksu, dla wielu wzór pracy z młodzieżą. Ronald de Boer, jej wychowanek i legenda klubu mówił nam, że to serce tego klubu. Klub wydaje na nią rocznie 7-8 mln euro. Do akademii nie ma naboru, rodzic z ulicy nie przyjedzie i nie powie: mój syn ma talent, sprawdźcie go. Ajax ma w całym kraju siatkę 60-70 skautów, którzy w podwórkowych rozgrywkach, w mniejszych klubach z okolicy wypatrują zdolnych zawodników. W szkółce jest blisko trzystu zawodników.

W De Toekomst trenuje się zawodników według wymyślonego przez siebie modelu TIPS [ang. Wskazówki]. T oznacza technikę (Technique), I oznacza intuicję (Insight), P to osobowość (Personality), natomiast S to szybkość (Speed). Każdą z tych cech ocenia się jeszcze za pomocą dziesięciu pomniejszych kryteriów. Trzeba też wiedzieć, że raporty dokonań piłkarzy otrzymują rodzice. Ajax dba o dobre relacje z nimi. W ogóle interesuje się piłkarzami, stale monitoruje ich sytuację pozaboiskową, postępy w nauce. W piłkę przede wszystkim gra się głową, nic więc dziwnego, że klubowi zależy na graczach inteligentnych.

4
/ 5
Getty Images
Getty Images

4. Ajax - legenda 

Legia Warszawa zagra z najbardziej utytułowaną drużyną w Holandii, tamtejszą potęgą. Niech przemówią liczby: 33 mistrzostwa Holandii, 18 pucharów kraju, 8 Superpucharów kraju,  4 Puchary Europy. Ajax to również wielkie nazwiska takie jak Johan Cruyff, Marco van Basten, Frank Rijkaard, Patrick Kluivert. Trenerem tego klubu był Leo Beenhakker.

5
/ 5

5. Amsterdam Arena 

To piękny, 51-tysięczny obiekt, swego czasu cud techniki. Obiekt oddano do użytku w 1996 roku, jego budowa trwała trzy lata. Obiekt ma rozsuwany dach. W 1998 roku rozegrano na nim finał Ligi Mistrzów, odbywały się na nim finały Euro 2000.

ZOBACZ WIDEO Sonda SPORT.TVP.PL: co piłkarze Legii zapamiętają z Ligi Mistrzów? (źródło: TVP SA)

{"id":"","title":"","signature":""}

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)