Ranking tygodnika Piłka Nożna: 100 najważniejszych ludzi polskiego futbolu
Redakcja
100. Kazimierz Greń
Po niezwykle stronniczych i nadmiernie surowych decyzjach organów jurysdykcyjnych PZPN, podkarpacki baron za domniemany handel biletami - którego ostatecznie irlandzki sąd nie uznał za problem prawny - został skazany na śmierć cywilną. Po zmianie władz w związku może się jednak odrodzić. W ciemno można za to zakładać, że obecnie jest najbardziej zadeklarowanym i zradykalizowanym przeciwnikiem urzędującego prezesa federacji. Co z pewnością Zbigniew Boniek odczuje w najbliższej kampanii wyborczej. A nawet wcześniej. Bo Greń w kuluarach działa nadal.
99. Grzegorz Lato
Dziś już bez realnego wpływu na polski futbolu, ale z pewnością długo będziemy musieli poczekać zanim ponownie polski król strzelców mistrzostw świata zostanie prezesem PZPN. Lato odchodził ze związku kompletnie zużyty wizerunkowo, ale historia już zaczęła lepiej oceniać jego prezesurę.
98. Antoni Piechniczek
Jedyny, obok nieżyjącego Kazimierza Górskiego, nasz trener, który może pochwalić się medalem mistrzostw świata. Były senator, były wiceprezes związku dziś również jest na marginesie wielkiego futbolu. Niesłusznie.
97. Bogusław Biszof
O wpływie poprzedniego szefa Ekstraklasy SA na nasz futbol można mówić już w czasie przeszłym, choć kluby będą czerpać korzyści z jego działalności jeszcze przez pięć i pół roku. Zastał ESA drewnianą, zostawił fundamenty pod murowaną. Inna sprawa, że mandatu wiceprezesa PZPN jeszcze oficjalnie nie złożył.
96. Paweł Janas
Były selekcjoner po finałach mistrzostw świata w Niemczech w 2006 roku znalazł się na finiszu kariery. Długim, jeszcze przecież w tym roku kalendarzowym pracował jako trener w I lidze. A zapewne przedwcześnie zakończona kadencja w Bytowie nie będzie ostatnią w CV jedynego polskiego szkoleniowca, który poprowadził klub w ćwierćfinale LM.
95. Ewa Pajor
Bohaterka najgłośniejszego transferu w historii polskiej piłki kobiecej. Z Medyka przeniosła się do VfL Wolfsburg, a zatem dwukrotnego mistrza zarówno Bundesligi jak Women's Champions League. Po wszystkie wspomniane sukcesy Wilczyce sięgnęły w latach 2013 i 2014, zatem nie ma wątpliwości, że wyżej Ewa trafić w tym momencie nie mogła. Ambasadorka całego naszego futbolu kibiecego.
94. Krzysztof Klicki
Kiedyś właściciel firmy Kolporter oficjalnie wspierał Koronę, dziś czyni to znacznie bardziej dyskretnie. Nie można wykluczyć, że to właśnie dzięki niemu kielczanie nadal egzystują w ekstraklasie.
93. Jacek Purski - Rafał Pankowski
Duet ze stowarzyszenia „Nigdy Więcej" ma niekwestionowany wpływ na finanse polskich klubów. Szkoda tylko, że trudno określić go mianem pozytywnego.
92. Ryszard Tarasiewicz
Naczelny macher od awansów w XXI wieku, w ostatnich latach skutecznie przekwalifikowywał się na fachowca od obrony miejsca w ekstraklasie, ale w sierpniu powrócił - w barwach Miedzi Legnica - do podstawowej specjalizacji. Czy znów skutecznie zaatakuje najwyższą ligę?
91. Mariusz Rumak
Młody, zdolny, ambitny, a przede wszystkim doświadczony - również na arenie międzynarodowej, choć akurat tam wyłącznie negatywnie - szkoleniowiec. Obecnie, ale tylko chwilowo, na zapleczu. Bo biorąc pod uwagę całokształt, miejsce Rumaka jest w elicie.
90. Andrzej Juskowiak
Chronologicznie ostatni polski król strzelców dużego turnieju - IO '92. Z dużym potencjałem i kontaktami, ale średnio wykorzystywany w polskim futbolu; nawet kiedyś w Lechu, i ostatnio w Lechii. Jako komentator w TV - absolutny krajowy top!
89.Radek Latal
Nieszpory nie zawsze rozpoczynają dzień w łacińskim obrządku liturgicznym, a już na pewno nie każdy chciałby chwalić się Vackiem. Czeski trener Piasta wie jednak bez pudła, od kogo rozpoczynać ustalanie składu i kto najbardziej zasługuje na komplementy. I właśnie dlatego jest nieoczekiwanym, za to zdecydowanym, liderem ekstraklasy!
88. Martyna Pajączek
Członek komisji rewizyjnej PZPN, prezes Miedzi. W tej drugiej roli niespełniona zapewne równie mocno jak właściciel legnickiego klubu Andrzej Dadełło.
87.Łukasz Wachowski
Dyrektor Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN. Naprawdę łebski gość, można odnieść wrażenie, że wszystkie paragrafy, z którymi styka się w pracy, ma w małym paluszku.
86. Sebastian Mila
W październiku ubiegłego roku był traktowany przez kibiców niemal jak prorok. Wchodząc w wiek chrystusowy dał przecież zupełnie nowy impuls reprezentacji Polski, mimo że w ekstraklasie nie błyszczał. Został zatem użyty jako marketingowy magnes w Lechii. W Gdańsku dotąd jednak nie zadziałał.
85.Artur Czerwonogrodzki
Menedżer i członek zarządu polskiego oddziału Adidasa. Jeśli zatem komuś podobają się wzory koszulek Legii w sezonie, w którym przypada jubileusz 100-lecia istnienia stołecznego klubu - podziękowania należy przesyłać pod ten adres.
84. Michał i Marcin Żewłakowowie
Bliźniacy MŻ mają pewne pozycje zarówno w Legii, jak i w TVP, ale - podobnie jak to miało miejsce podczas piłkarskich karier - nie są wiodącymi zawodnikami w swoich zespołach.
83. Dariusz Wdowczyk
Rzetelny szkoleniowiec, osobowość telewizyjna, ale też człowiek mocno doświadczony przez życie. Trudno oprzeć się wrażeniu, iż w aferze korupcyjnej został dlatego tak przykładnie ukarany, że wcześniej wyskoczył za wysoko. Odcierpiał wszystkie kary, teraz korzysta z prawa do rehabilitacji. Zapewne już niedługo ponownie wskoczy na trenerską karuzelę.
82. Zbigniew Bartnik
Prezes Lubelskiego OZPN. Teoretyczny nadzorca Szkoły Trenerów w Białej Podlaskiej. Co nie oznacza, że funkcję sprawuje charytatywnie.
81. Robert Skowron
Lubuski baron PZPN. Podobno dobrze umocowany, ale niezbyt dynamiczny.
80. Tomasz Miętkiewicz
Szef związku w województwie warmińsko-mazurskim. Dotąd - słabo rozpoznawalny.
79. Dariusz Pasieka
Rzeczywisty szef Szkoły Trenerów PZPN w Białej Podlaskiej, ale w randze wicedyrektora. Zapatrzony w Niemcy, nie dziwne zatem, że w funkcjonującej na prowincji akademii stara się wprowadzać wzorce wypracowane za naszą zachodnią granicą. Pasjonat.
78.Marcin Wojcieszak
Prawnik, którego kancelaria jest wszechstronnie przygotowana do obsługi PZPN (a także Ekstraklasy SA), w CV ma przecież epizod w roli kuratora związku. To właśnie temu mecenasowi przypisywana jest wykładnia uzasadniająca obecność prezesa związku w radzie nadzorczej Ekstraklasa SA, choć - teoretycznie - statut stanowi inaczej.
77. Andrzej Strejlau
Były selekcjoner przeżywa renesans formy… telewizyjnej. Rozchwytywany przez stacje, daje radę przy komentowaniu nie tylko polskiej ekstraklasy. Wkrótce wyda biografię, którą spisuje jedna z legend dziennikarstwa prasowego - Jerzy Chromik.
76. Witold Dawidowski
Po perturbacjach natury komunikacyjno-osobistej, szef pilkarstwa na Podlasiu wrócił na właściwą dla siebie ścieżkę. Czyli działalność w opozycji do ekipy Bońka.
75. Radosław Michalski
Zdecydowanie najlepszy piłkarz wśród baronów. Prezes pomorskiej delegatury PZPN jako jeden z nielicznych wojewódzkich szefów nie chce mieszać futbolu z polityką, ale w swoim środowisku uchodzi za stronnika Zibiego.
74. Marek Procyszyn
Baron z Opola. Podobno z mocnymi opozycyjnymi inklinacjami, ale też i uwieczniony na… związkowych taśmach. Spokojnie, jak twierdzą wtajemniczeni - przez służby informacyjne PZPN, a nie służby specjalne RP.
73.Edward Potok
Łódzki baron związku, któremu w pierwszej kolejności obecne władze piłkarskiej centrali chcą wystawić konkurenta w przyszłorocznych wyborach. Jakkolwiek brzmi to zawile, Potok jest skazany na grę w opozycji.
72. Jurij Szatałow
Jedyny polski trener urodzony na Syberii. Pewnie także z tego powodu to twardy człowiek, który mimo wielu przeciwności wykazuje się w Łęcznej. A już na pewno miejsce urodzenia miało wpływ na fakt, że nawet zasadniczy Jura może nie znać… swojej dokładnej daty urodzenia.
71. Franciszek Smuda
Były selekcjoner, uczestnik fazy grupowej Champions League z Widzewem, mistrz Polski także z Wisłą, zdobywca pucharu z Kolejorzem. Jeszcze dwa lata temu, kiedy kończył 65 lat, twierdził, że nie zna znaczenia słowa: emerytura. Czyżby już poznał?
70. Ryszard Niemiec
Nie tylko nestor, ale i intelektualny przywódca środowiska baronów, szef Małopolskiego OZPN. Mimo że najstarszy w stawce, jest nie do ruszenia nawet przez obecne władze związku. Już dwóch popieranych przez ekipę Bońka kandydatów wystraszyło się starcia z aktualnym prezesem regionu krakowskiego. I zrezygnowało.
69. Jerzy Engel
Członek Komisji Technicznej FIFA i UEFA, analityk piłkarski TVP, człowiek, który zamierza przywrócić blask warszawskiej Polonii, a nade wszystko - były selekcjoner, z biało-czerwonymi uczestnik finałów MŚ 2002. Dobrze okopany, choć w środowisku, a zwłaszcza w PZPN, ma nie tylko przyjaciół
68. Mirosław Malinowski
Szef Świętokrzyskiego OZPN. Zapamiętany głównie z tego, że prowadził ostatni zjazd wyborczy związku. Ten, który namaścił Bońka, a dla MM był przepustką do zarządu związku
67. Kamil Glik
Kapitan Torino, osobowość Serie A, ostoja defensywy reprezentacji Polski. Słowem - Pan Piłkarz! A pomyśleć, że kiedy trafił przed laty do Gliwic prześmiewcy sugerowali, że szkolił się nie w Realu C Madryt, tylko w zakładowej drużynie hipermarketu Real.
66. Arkadiusz Milik
Wielka nadzieja biało-czerwonych. I czerwono-białych. Zawodowo - bez dwóch zdań synek selekcjonera Adama Nawałki, który dał temu napastnikowi pierwsze życie w poważnym futbolu w Zabrzu. A potem stworzył Arka od podstaw w kadrze.
65. Leszek Gierszewski
Właściciel Drutex-Bytovii to przedstawiciel całkiem nielicznej klasy pasjonatów, którzy w futbol wkładają liczone w milionach złotych własne pieniądze. Założył, że do awansu do ekstraklasy wystarczą trzy sezony klubu Bytowa w I lidze. Obecny - jest drugim.
64. Marcin Brosz
Dziwak i ekscentryk, który pracując ze śląskimi klubami nie chciał udzielać przedmeczowych wywiadów stacjom telewizyjnym, które opłacały jego kontrakt. Za to trener (choć może na takiego nie wygląda) pierwsza klasa.
63. Stefan Antkowiak
Baron z Poznania, członek zarządu PZPN. Były kandydat na prezesa związku, ale już raczej nie stanie w wyborcze szranki. Trudno jednak nawet sobie wyobrazić, aby nie włączył się w zakulisowe gry mające na celu doprowadzenie do zmiany ekipy przy ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
62. Zdzisław Łazarczyk
Szef Mazowieckiego OZPN został obłaskawiony przez ekipę Bońka dużą liczbą międzypaństwowych meczów reprezentacji Polski juniorów rozgrywanych na terenie stołecznego województwa. A być może nawet - w ten sposób wyciszony. Członek zarządu PZPN.
61. Leszek Miklas
Prezes spółki córki Ekstraklasy SA - Ekstraklasa Live Park, która odpowiada za produkcję sygnału telewizyjnego z meczów najwyższej ligi. I dotąd, z wyjątkiem szefa sędziów, nikt na realizatorów wizji nie skarżył się.
60. Włodzimierz Szaranowicz
Telewizja publiczna ma swoje ograniczenia, ale skoro potrafiła - mimo wszystko - pozyskać prawa do meczów polskich zespołów w Lidze Europy, a także do towarzyskich spotkań reprezentacji Polski, to nie ma sensu wyłącznie uskarżać się na jej futbolową ofertę.
59. Rudolf Bugdoł
Śląski baron PZPN został potraktowany w nowym zarządzie związku jak nieudany przeszczep, i pewnie także dlatego nie jest specjalnie aktywny. Zresztą - szykuje się do emerytury, więc po co miałby się szarpać w ostatnim roku działalności?
58. Henryk Kasperczak
Najbardziej utytułowany, nie licząc Macieja Skorży, polski szkoleniowiec, który nigdy nie był selekcjonerem reprezentacji Polski. I już nie zostanie. Bo za stary. Dobrze dla Henry'ego, że w Mali i Tunezji inaczej patrzą na siwe włosy.
57. Mateusz Juroszek
Prezes firmy STS, sponsor reprezentacji Polski, także Lecha Poznań i Ruchu Chorzów, wykładający pieniądze na mecze Śląska Wrocław i kibiców Górnika Zabrze. Można? Dla chcącego nic trudnego. Szkoda tylko, że jako legalny bukmacher nie może liczyć na wsparcie prezesa PZPN w konkurowaniu z tymi niezalegalizowanymi.
56. Tadeusz Pawłowski
Trener Roku 2014 w plebiscycie tygodnika „Piłka Nożna" jest w Śląsku niczym krawiec - tak kraje, jak mu materii staje. Nikt nie może jednak mieć wątpliwości, że jest o wiele większym profesjonalistą niż ci, którzy powinni zapewniać finansowanie wrocławskiemu klubowi.
55. Jowita Twardowska
Dyrektor ds. Komunikacji i CSR Grupy LOTOS, zatem osoba, która odpowiada za działania w obszarze sponsoringu sportowego marki, głównego sponsora reprezentacji Polski. A na dodatek - wiceprzewodnicząca rady nadzorczej w Lechii Gdańsk. Mocna postać w świecie polskiego futbolu.
54. Marcin Stefański
Szef Komisji ds. Rozgrywek Krajowych w PZPN i dyrektor Departamentu Logistyki w Ekstraklasie SA. Zatem - dużo może. Pewnie nawet nie mniej niż obecny sekretarz generalny PZPN, a i do tej funkcji był przez Zibiego przymierzany.
53. Krzysztof Odliwański
Sponsor techniczny zarówno reprezentacji Polski, jak i jej kapitana. Kontrakt Nike z Robertem Lewandowskim już wkrótce zaprocentuje specjalnym modelem buta dedykowanym napastnikowi Bayernu Monachium.
52. Kamila Wiktor
Dyrektor gabinetu prezesa PZPN karierę w strukturach piłkarskich zaczynała w spółce Euro 2012. Być może także z referencjami od Bońka, który traktuje tę zaufaną współpracowniczkę niczym córkę.
51. Kuba Błaszczykowski
Jeden z najzdolniejszych i najbardziej utytułowanych polskich piłkarzy. A przede wszystkim - współautor najbardziej wstrząsającej biografii wśród zawodowo czynnych nie tylko polskich futbolistów.
50. Marcin Dorna
Trener młodzieżowej reprezentacji Polski. Na igrzyska do Rio nie przebił się z Orlętami, w MME 2017 wystąpi jednak na pewno - PZPN zorganizuje bowiem ten czempionat.
49. Leszek Ojrzyński
Wszędzie, gdzie pracował odciskał charakterystyczne piętno na zespole. Teraz lwi pazur a'la Ojrzyński ma demonstrować Górnik Zabrze. I zaskoczeniem będzie, jeśli to nie nastąpi.
48. Czesław Michniewicz
Gawędziarz i kopalnia anegdot, ale przede wszystkim dobry trener; mistrz i zdobywca Pucharu Polski. Ostatnio pochłonięty twitterową wojenką z szefem polskich sędziów. Ktoś musiał ją wypowiedzieć?
47. Jan Tomaszewski
Kiedyś bezpardonowy adwersarz Bońka, dziś jego wielki stronnik. Taki, który nie waha się złożyć doniesienia do prokuratury na… aktualnych adwersarzy Zibiegio. Tylko czy tak wielkiej legendzie jak Tomek to w ogóle przystoi?
46. Jan Bednarek
Wiceprezes PZPN do spraw piłki niezawodowej. To jednak nie oznacza, że sam jest amatorem. Szybciej - zręcznym pływakiem
45. Michał Listkiewicz
Były prezes związku, aktualny szef PLP, czyli I ligi, ale bardziej kojarzony z działalnością w sędziowskich strukturach FIFA. Zdecydowanie w zbyt małym zakresie wykorzystywany przez obecne władze PZPN, nawet jeśli ma słabość do… Seppa Blattera.
44.Roman Kosecki
Wiceprezes związku do spraw sportowych. Jedyny, który publicznie wytłumaczył się z rocznych premii, które dwukrotnie dostał w PZPN. Jako parlamentarzysta jest przyzwyczajony do ujawniania przychodów.
43. Maciej Sawicki
Sekretarz generalny PZPN nie został związkową osobowością na miarę poprzednika. Mało widoczny poza federacją.
42. Eugeniusz Nowak
Pierwszy wiceprezes PZPN, teoretycznie do spraw finansowych. Również, czyli identycznie jak sekretarz, zdominowany przez wszechwładnego szefa związku.
41. Piotr Stokowiec
Jako trener Czarnych Koszul, znany głównie z posiadania oryginalnej marynarki. W Lubinie został trenerem przez duże T.
40. Radosław Osuch
Ekscentryczny właściciel Zawiszy zasłynął z ostrego konfliktu z szefem rady nadzorczej Ekstraklasy SA, Maciejem Wandzelem, w który zaangażowane zostały służby i wymiar sprawiedliwości. Mimo spadku bydgoszczan z ekstraklasy, do piłkarskiego interesu raczej nie dołożył, a na pewno nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.
39. Jacek Zieliński
Po nieudanej przygodzie z Ruchem Chorzów można było się zastanawiać, czy mistrzostwo Polski wywalczone z Lechem w 2010 roku nie było przypadkowe. Pracując od wiosny z piłkarzami Cracovii, JZ udowadnia jednak, że to niebieski epizod był wypadkiem przy pracy.
38. Marcin Animucki
Wiceprezes spółki Ekstraklasa SA, członek zarządu PZPN. Szefowie się zmieniają, a on wciąż trwa na stanowisku. Gwarant ciągłości działań zarządu ESA.
37. Wojciech Borecki
Prezes, którego nie powinno być już w Podbeskidziu, ponieważ zadeklarował dymisję. Tymczasem to inni wokół tracą w Bielsku-Białej grunt pod nogami, na czele z trenerami i… sponsorami, zaś były bramkarz, a później trener okopuje się coraz mocniej. Niezatapialny?
36. Stefan Majewski
Dyrektor sportowy PZPN, tytularny dyrektor Szkoły Trenerów PZPN. Zaufany człowiek Bońka od czasów… mundialu w 1982 roku. Co ciekawe, popularny Doktor od tamtego momentu miał - i ma - podobne relacje z Grzegorzem Latą. Czasy się zmieniają, władze w związku również, ale jeszcze nie było takiej, z którą SM nie miałby po drodze.
35. Artur Kapelko
Człowiek stworzony do pracy w futbolu na ścianie wschodniej, choć o wiele efektywniejszy teraz jako prezes Łęcznej, niż niegdyś w Białymstoku. Członek zarządu PZPN, tyle że jako przedstawiciel I ligi. Czy to miała być wróżba dla Górnika na obecny sezon?
34. Władysław Puchalski
Główny buchalter w sportowych projektach Bońka - od zawsze. Obecnie schowany jeszcze głębiej niż sekretarz.
33. Henning Berg
Norweg, Skandynaw, Europejczyk. Pewnie dlatego znacznie lepiej Legia pod jego kierunkiem spisuje się w międzynarodowych rozgrywkach niż w polskiej ekstraklasie.
32.Waldemar Fornalik
Jako selekcjoner zaliczył klapę, choć obiektywnie - nie tylko nie dostał wsparcia po zmianie władz w PZPN, ale (jako szkoleniowiec wybrany przez ekipę Laty) był przez następnego prezesa sekowany. Za to jako trener klubowy, a zwłaszcza przy Cichej - niezmiennie Waldek King!
31. Zdzisław Kręcina
Działacz przez duże D, który sporo ostatnio zrobił dla zintegrowania wysiłków śląskich klubów ekstraklasowych o lepsze jutro. Czy wypromowany od podstaw w gliwickim Piaście zostanie nowym śląskim baronem? Czy pozwoli na to namaszczony przez Bugdoła Henryk Kula?
30.Danuta i Krzysztof Witkowscy
Pierwsza para polskiego futbolu wywodzi się z niewielkiej Niecieczy. WłaścicieleTermaliki Bruk-Bet długo czekali na ekstraklasową promocję, ale gdy już się doczekali - mimo że ich klub nie został przywitany owacjami w elicie - robią wszystko, aby pozostać na dość nieprzychylnych tak zwanych salonach. I dobrze, „PN" będzie temu kibicować!
29. Marek Koźmiński
Syn Zbigniewa, nie zawsze miał różowo we władzach PZPN, choć jest w nich wiceprezesem ds. zagranicznych. Również przez publicystyczne zapędy ojca. W pewnym momencie był głęboko ukrywany, ale teraz - jak na pełnioną funkcję przystało - przewodniczy nawet oficjalnym delegacjom. Choćby na losowanie eliminacji mundialu. Czyżby jednak miał zostać namaszczony - a podobno takie były ustalenia - na następcę przez Zibiego?
28. Jarosław Mroczek
Pogoń na dobre wpisała się w krajobraz grupy mistrzowskiej, co odpowiada aspiracjom Portowców. Szkoda tylko, że szczecińska Skansen Arena zupełnie nie przystaje do standardów obowiązujących w ekstraklasie.
27. Andrzej Padewski
Dolnośląski baron PZPN, największy w tym gronie stronnik Bońka, członek zarządu związku. Oczywiście sowicie nagradzany przez prezesa za lojalność. A zapewne także - za proletariacką czujność, bo wszędzie doszukuje się wrogów. Tymczasem zamiast działalnością wywiadowczą, powinien zajmować się - jako szef Komisji ds. Piłki Kobiecej - załatwieniem butów dla reprezentantek kraju. Bo to trochę wstyd, że bogata federacja nie jest w stanie zapewnić sprzętu kadrowiczkom.
26. Maciej Skorża
Szkoleniowiec Lecha niemal do perfekcji opanował sztukę ogrywania Legii prowadzonej przez Berga. Z punktu widzenia kibiców Kolejorza szkoda tylko, że zapomniał, iż tytuł mistrzowski wygrywa się zdobywając punkty również z innymi krajowymi rywalami.
25. Małgorzata Mańka-Szulik
Prezydent Zabrza nie chce pieniędzy od kibiców ze stowarzyszenia Socios Górnik, ale jako pierwszy przedstawiciel samorządu w Polsce wypuściła na rzecz finansowania utrzymywanego klubu obligacje. I w ten sposób nie dopuściła do krachu KSG.
24. Rafał Dutkiewicz
Śląsk Wrocław, utrzymywany przez magistrat i miejskie spółki, jest nieustannie na finansowym musiku. Narzekania, również na prezydenta, nie milkną, tymczasem poprzednio tak dobre wyniki sportowe osiągał w latach 70. i na początku 80. poprzedniego stulecia. Jaki jest zatem sens biadolenia?
23. Stanisław Bobkiewicz
Szef Komisji Rewizyjnej PZPN. Prawdopodobnie to ten człowiek wskaże osobę, która pokieruje związkiem w następnej kadencji. Ciekawe, czy wybór SB padnie na Zibiego?
22. Krzysztof Sachs
Szef Komisji Licencyjnej, zatem facet, z którym lepiej żyć w zgodzie. Mocny również w ekwilibrystyce, bo co prawda nie stroni od surowych werdyktów, a jednak zawsze dotąd był w stanie wybronić balansujące na cienkiej licencyjnej linie ligowe legendy - z Chorzowa i Zabrza.
21. Zbigniew Przesmycki
Przewodniczący Polskiego Kolegium Sędziów, wyznawca makiawelizmu. W tym sensie, że cel, którym jest obrona decyzji podjętych przez ligowych arbitrów - nawet najbardziej absurdalnych - uświęca wszystkie argumenty (nawet niedorzeczne), którymi później się posługuje. Na pewno jednak poprawił atmosferę wokół PKS i sędziowania w Polsce w ogóle.
20. Krzysztof Malinowski
Członek zarządu, ale przede wszystkim - Rzecznik Ochrony Prawa Związkowego w PZPN. Jurysdykcyjnie wszechwładny od momentu, gdy napisał projekt statutu pod dyktando (i na miarę) obecnego prezesa. To właśnie KM uchylił w czerwcu zakaz transferowy dla Ruchu Chorzów, mimo że Komisja Dyscyplinarna nałożyła go na niebieskich w marcu. Mocna postać!
19. Dariusz Marzec
Nowy prezes Ekstraklasy SA. Były koszykarz, fan żużlowca Tomasza Golloba, autor projektu odpalenia wi-fi na stadionie Legii przy Łazienkowskiej. Obdarzony wielkim zaufaniem przez radę nadzorczą i kluby. Pytanie, czy podoła?
18. Grzegorz Krychowiak
Wielki specjalista od czarnej roboty na boisku. Jeden z liderów reprezentacji Polski, ceniony gracz Sevilli, przyczynił się do zdobycia Pucharu Ligi Europy przez klub z Andaluzji. Narzeczony pięknej Celii Juanat, co także może mieć… niebagatelne znaczenie. Oczywiście przy zawieraniu ewentualnych kontraktów reklamowych przez Krychę w najbliższej przyszłości.
17. Michał Probierz
Trener Sezonu 2014-15 w ekstraklasie. Wielka gęba w wywiadach, i jeszcze większa ekspresja podczas meczów. Wróg publiczny nr 1 polskich sędziów i… Henninga Berga. Przede wszystkim jednak człowiek, który zarobił dla Jagiellonii - z transferów wypromowanych przez siebie zawodników - dziesiątki milionów złotych.
16. Janusz Filipiak
Właściciel Cracovii i giełdowej spółki ComArch. Choć pewnie osobiście aktywa wymienia w odwrotnej kolejności. W każdym razie filantrop, który zdecydowanie za długo czeka na jakąkolwiek stopę zwrotu w zespół Pasów. Wydaje się jednak, że już od dawna nie był tak bliski osiągnięcia sportowej satysfakcji, jak od momentu rozpoczęcia kadencji przez trenera Zielińskiego.
15. Andrzej Placzyński
Niegdyś szara eminencja polskiego futbolu. Szef agencji Sportfive na Polskę jest jednak regularnie i coraz skuteczniej marginalizowany przez prezesa PZPN.
14. Bogusław Cupiał
Wiele wskazuje, że to już schyłkowy etap finansowego zaangażowania w Wisłę bossa Tele-Foniki. Jeśli nawet banki wymogą na Cupiale rozwód z Białą Gwiazdą, myślenicki biznesmen odejdzie w glorii najbardziej utytułowanego futbolowego inwestora przełomu wieków i pierwszej dekady obecnego stulecia w Polsce.
13. Janusz Basałaj
Największy spadek w czołówce rankingu zanotował od poprzedniego notowania szef Komisji Mediów PZPN. Popularny Basso w ostatnim czasie mocno się wyciszył, jakby nie chciał przysparzać związkowi (a może sobie) kolejnych wrogów. Sporo osób zadaje pytanie, czy to wytrawna dyplomacja, czy może już początek przygotowań do zmiany ekipy w PZPN i/lub własnej roli, choć już niekoniecznie w związku.
12. Cezary Kucharski
Człowiek sukcesu. Z Legią grał w ćwierćfinale Ligi Mistrzów, jako doradca doprowadził Roberta Lewandowskiego do Bayernu Monachium. A sam wylądował w Sejmie RP. Czy teraz, kiedy zrezygnował już właściwie z polityki, powalczy o stanowisko prezesa PZPN? Zdaje się, że tylko na pokaz twierdzi, że jeszcze się waha.
11. Franz Josef Wernze
Właściciel Lechii Gdańsk trenerów zmienia niczym rękawiczki, piłkarzy kupuje, sprzedaje i wypożycza na pęczki, tasuje także działaczy. A mimo wszystko - a może właśnie z tego powodu - na sukces w polskiej ekstraklasie wciąż czeka. I jeśli nie zmieni strategii, nadal poczeka. I to pewnie długo.
Na zdjęciu:
Franciszek Smuda, Grzegorz Lato
Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Komentarze (11)
-
Elos Zgłoś komentarzLato i Greń to zdecydowanie pionierzy wdrażający nowe rozwiązania i wspaniali działacze poprawiający wizerunek polskiej piłki ;)