ME 2013: Polacy na dziewiątym miejscu

Z dużym niedosytem mistrzostwa Europy w plażowej piłce ręcznej zakończyła reprezentacja Polski mężczyzn. - Z meczu na mecz graliśmy coraz lepiej - nie kryje selekcjoner, Arkadiusz Fajok.

Kamil Kołsut
Biało-czerwoni zakończyli europejski czempionat na dziewiątej lokacie, choć w całym turnieju przegrali tylko cztery mecze. - Czujemy duży niedosyt, bo w tym zespole tkwi naprawdę spory potencjał - przyznaje Fajok w rozmowie ze SportoweFakty.pl.

Polacy rozkręcali się z dnia na dzień. W meczu otwarcia nasz zespół dopiero po shoot-outach uległ Rosjanom, choć nigdy wcześniej biało-czerwoni ekipie Sbornej nie byli stanie urwać nawet seta. Kilka godzin później gracze Fajoka nie dali rady Norwegom, w całym meczu zdobywając o... dwa punkty mniej od rywali. Złą passę przełamać udało się dopiero w konfrontacji z Duńczykami.

O tym, że naszej drużynie przyjdzie walczyć o miejsca dziewięć-dwanaście rozstrzygnęło starcie z Hiszpanią. Polacy nie dali rady rywalom z Półwyspu Iberyjskiego, kończąc pierwszą fazę grupową na piątej pozycji. To, że Polaków stać było na więcej, pokazała druga faza turnieju. W sumie biało-czerwoni wygrali aż sześć meczów.

- Tak wyszło z drabinki, że w pierwszych meczach mieliśmy mocniejszych rywali i w tym najważniejszym - przeciwko Norwegom - przegraliśmy oba sety jednym punktem. Później nie udało nam się tylko spotkanie z Hiszpanią, we wszystkich pozostałych prezentowaliśmy dobrą grę, pod względem taktycznym realizując wszelkie założenia - mówi Fajok.

Polacy pomiędzy czwartkiem i sobotę odnotowali serię pięciu zwycięstw z rzędu, turniej wieńcząc porażką ze Szwedami. - Gdybyśmy zaczynali od starć z teoretycznie słabszymi przeciwnikami, to jestem niemal pewien, że wyszlibyśmy z grupy i walczyli w ćwierćfinale - nie ma wątpliwości selekcjoner biało-czerwonych. Szansę na poprawkę jego zespół otrzyma za dwa lata.

O miejsca 9-12

Polska - Turcja 2:0 (17:14, 21:16) Polska - Szwajcaria 2:0 (26:16, 21:16) Polska - Włochy 2:0 (19:14, 16:10) Szwecja - Polska 2:1 (26:25, 13:19, 5:4)