Festiwal błędów w Tarnowie. Stal Mielec żegna się z elitą

Grupa Azoty Unia Tarnów w meczu ostatniej 26. kolejki PGNiG Superligi Mężczyzn pokonała Stal Mielec 24:20 i zapewniła sobie utrzymanie w elicie. Zespół z Mielca w przyszłym sezonie grać będzie na zapleczu PGNiG Superligi.

Paweł Nowakowski
zawodnicy Handball Stali Mielec Materiały prasowe / PGNiG Superliga / Na zdjęciu: zawodnicy Handball Stali Mielec
Stawka pojedynku była ogromna - pozostanie w najwyższej klasie rozgrywkowej. W początkowych minutach było widać sporą nerwowość w poczynaniach obu zespołów. Po bramce Shuichi Yoshidy w piętnastej minucie spotkania było zaledwie 3:3. Obu zespołom konstruowanie ofensywnych akcji przychodziło z trudem, a kibice w tarnowskiej hali oglądali festiwal błędów i nieskuteczności rzutowej. Po stracie piłki przez rozgrywającego Stali Mielec, Grzegorza Sobuta na 8:6 dla Unii Tarnów podwyższył z kontrataku Taras Minocki, który do przerwy aż pięciokrotnie wpisywał się na listę strzelców. Podopiecznym Patrik Liljestranda udało się utrzymać skromną zaliczkę dwóch trafień.

Od mocnego uderzenia drugą odsłonę zaczęli gospodarze. Kapitalnie między słupkami spisywał się Patryk Małecki, a po bramce Wojciecha Dadeja tarnowianie w 35. minucie prowadzili już 14:9 i błyskawicznie o czas dla swojego zespołu poprosił grający trener mieleckiej Stali, Rafał Gliński. Goście po przerwie na żądanie zmienili ustawienie w defensywie. Mielczanie mieli co prawda kilka dogodnych okazji, by złapać kontakt z rywalem - ich celowniki tego dnia były jednak mocno rozregulowane.

Niewykorzystane sytuacje się zemściły - w 48. minucie z lewego skrzydła na 20:13 podwyższył Łukasz Kużdeba. Tarnowianie nie dali już sobie wydrzeć bezpiecznego prowadzenia i ostatecznie pokonali 24:20, świętując pozostanie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Grupa Azoty Unia Tarnów sezon 2021/22 zakończyła ostatecznie na 12. miejscu.

W barażach o PGNiG Superligę zagra Sandra Spa Pogoń Szczecin, która wygrała 30:24 na zakończenie sezonu z Chrobrym Głogów. Barażowy dwumecz odbędzie się na przełomie maja (28/29.05) i czerwca (1.06) z wicemistrzem Ligi Centralnej. Będzie to KPR Legionowo lub AZS AWF Biała Podlaska. Ostatecznego rywala szczecińska drużyna pozna 21 maja - wówczas odbędzie się ostatnia kolejka Ligi Centralnej.

Grupa Azoty Unia Tarnów - Handball Stal Mielec 24:20 (10:8)

Grupa Azoty Unia Tarnów: Małecki, Liljestrand - Minotskyi 6, Bushkov 4, Yoshida 4, Dadej 3, Kniazeu 2, Kużdeba 2, Zahirović 1, Wojdan 1, Sanek, Koshovy, Matsuura, Sikora.