Ruszają eliminacje do ME 2024. Bałkański kocioł rozgrzany do czerwoności

PAP/EPA / Mohamed Abd El Ghany / Na zdjęciu: reprezentacja Chorwacji
PAP/EPA / Mohamed Abd El Ghany / Na zdjęciu: reprezentacja Chorwacji

32 reprezentacje, podzielone na 8 grup, zaczynają rywalizację o awans na mistrzostwa Europy w Niemczech, które odbędą się w dniach 10-28 stycznia 2024 roku.

W tym artykule dowiesz się o:

Oprócz gospodarzy turnieju, pewni udziału w mistrzostwach Europy są także medaliści poprzedniego turnieju. Broniąca trofeum Szwecja, wicemistrz Starego Kontynentu, Hiszpania oraz trzecia drużyna Europy - Dania. Wszystkie te reprezentacje zmierzą się ze sobą w trzeciej edycji EHF Europ Cup.

Awans na mistrzostwa Europy wywalczą po dwie najlepszy drużyny z każdej z ośmiu grup oraz cztery najlepsze reprezentacje z trzeciego miejsca. Eliminacje podzielone są na trzy bloki (w każdym po dwa mecze) i zakończą się w kwietniu przyszłego roku. Miejsce wykluczonej Rosji i Białorusi zajęły Luksemburg i Gruzja.

Wśród wszystkich par pierwszej rundy najciekawiej jawi się bałkańska potyczka Słowenii z Bośnią i Hercegowiną. Pierwsza z drużyn to grupowy rywal Biało-Czerwonych na styczniowych mistrzostwach świata. Słoweńcy opuścili tylko dwa turnieje ME z dotychczasowych piętnastu (miało to miejsce w 1998 i 2014 roku).

ZOBACZ WIDEO: Takiego karnego jeszcze nie widziałeś. Cyrk na piłkarskim boisku

Jedyny medal (srebrny) zdobyli w 2004 roku, przegrywając w finale z Niemcami, będąc organizatorem tych mistrzostw. Poprzedni turniej o mistrzostwo Europy zakończył się dla nich fatalnie, a trenerem został Uros Zorman. Trenera zmienili także Bośniacy - Ivice Obrvana zmienił Irfan Smajlagić.

Sporo emocji dostarczy także inny mecz bałkańskich nacji, a mianowicie Czarnogóra kontra Kosowo. Na Bałkanach w tym tygodniu atmosfera z pewnością będzie bardzo gorąca. Chorwacja wystąpiła we wszystkich turniejach, ale wciąż czeka na swoje pierwsze trofeum w ME. Trzykrotnie zdobywała srebro w 2008, 2010 i 2020 roku, a na początek eliminacji zagra z Grecją.

Problemów ze zwycięstwem przeciwko Słowacji nie powinna mieć także Norwegia, choć wciąż musi radzić sobie bez Sandera Sagosena. Rozgrywający toczy wyścig z czasem, by móc wystąpić na przyszłorocznych mistrzostwach świata. Ukraina w związku z wojną wszystkie swoje mecze rozgrywać będzie w Niemczech. Pierwszym przeciwnikiem naszych wschodnich sąsiadów, będzie reprezentacja Wysp Owczych z Elias Ellefsen a Skipagotu na czele. Rozgrywający zmaga się jednak z urazem i nie pomoże swojej kadrze.

W "polskiej" grupie podczas wyjazdowego meczu z Francją, w barwach Łotwy nie wystąpi jej najlepszy gracz, Dainis Kristopans grający na co dzień... we francuskim Paris Saint-Germain HB.

Nie zabraknie zawodników z polskich klubów. Aż dziewięciu obcokrajowców z powołaniami z Kielc: czterech Francuzów (Dylan Nahi, Nedim Remili, Benoit Kounkoud, Nicolas Tournat), trzech Hiszpanów (Alex i Daniel Dujshebaev, Miguel Sanchez-Migallon) - zagrają towarzysko z Danią (12.10), Chorwat Igor Karacić i Niemiec Andreas Wolff. Wśród powołanych są także Austriak Boris Zivković z Azotów Puławy, Bośniak Mirsad Terzić, Czech Tomas Piroch i Chorwat Tin Lucin (cała trójka z Orlen Wisły Płock).

Harmonogram pierwszej kolejki el. do ME 2024:

12.10.2022 - środa

Chorwacja - Grecja godz. 18:00
Czarnogóra - Kosowo godz. 18:00 
Serbia - Finlandia godz. 18:00
Szwajcaria - Gruzja godz. 18:00
Czechy - Estonia godz. 18:10 
Węgry - Litwa godz. 18:30
Macedonia Północna - Luksemburg godz. 19:00
Ukraina - Wyspy Owcze godz. 20:00
Islandia - Izrael godz. 21:45

13.10.2022 - czwartek

Austria - Rumunia godz. 18:00 
Norwegia - Słowacja godz. 18:15 
Polska - Włochy godz. 18:30 
Holandia - Belgia godz. 20:00
Słowenia - Bośnia i Hercegowina godz. 20:00 
Portugalia - Turcja godz. 20:30 
Francja - Łotwa godz. 21:10

Podział grup eliminacyjnych 
Grupa 1: Macedonia Północna, Luksemburg, Portugalia, Turcja 
Grupa 2: Serbia, Finlandia, Norwegia, Słowacja
Grupa 3: Czechy, Estonia, Islandia, Izrael 
Grupa 4: Ukraina, Wyspy Owcze, Austria, Rumunia 
Grupa 5: Chorwacja, Grecja, Holandia, Belgia
Grupa 6: Szwajcaria, Gruzja, Węgry Litwa
Grupa 7: Czarnogóra, Kosowo, Słowenia, Bośnia i Hercegowina
Grupa 8: Polska, Włochy, Francja, Łotwa

ZOBACZ:
MMTS potrzebuje przełomu
Wyraźna porażka Startu

Komentarze (0)