Wyrównana pierwsza połowa. W drugiej obrończynie tytułu nie pozostawiły złudzeń

Udanie ME 2022 piłkarek ręcznych zainaugurowały obrończynie tytułu - Norweżki. W pierwszym meczu pokonały Chorwatki 32:23. Najwięcej emocji przyniosła pierwsza połowa, bowiem w drugiej faworytki wyraźnie odskoczyły.

Jakub Fordon
Henny Reistad Materiały prasowe / EHF EURO - Danijela Vekić / Na zdjęciu: Henny Reistad
Początek spotkania należał do Norweżek, które po 13. minutach prowadziły 5:2. Trzy z nich były autorstwa Vilde Ingstad. W końcówce pierwszej połowy Serbki złapały kontakt po trafieniu Katariny Jezić (9:10). Ostatni celny rzut oddała Nora Mork i dzięki temu Norwegia schodziła na przerwę z dwoma bramkami przewagi.

Po zmianie stron Chorwacja doprowadziła do remisu dzięki Tenie Japundzy (17:17). Gdy w ataku rozkręciła się Henny Reistad, Norwegia zaczęła budować przewagę (22:18). W końcówce Chorwatki kompletnie posypały się w ataku. Przez 13 minut nie były one w stanie zdobyć żadnej bramki. Gdy się przełamały, Norweżki miały już na swoim koncie 32 trafienia i wygraną w kieszeni, bowiem przeciwniczki miały ich o dziewięć mniej.

Reprezentację Norwegii do zwycięstwa poprowadziły Mork (8) i Reistad (7). Pięciokrotnie bramkarkę rywalek pokonała Ingstad. W ekipie Chorwacji prym wiodła Stela Posavec, zdobywczyni czterech trafień. Graczem meczu wybrana została Reistad, która zanotowała siedem trafień przy skuteczności 64 proc.

Tym samym obrończynie tytułu wygrały 13. spotkanie z rzędu na EHF EURO. - Gra z Chorwacją nigdy nie jest łatwa. Mają ciekawą drużynę, grają własnym stylem i ciężko się przed nimi obronić. Mieliśmy więcej energii i siły do ​​gry w 60 minut, gdy nadrobiliśmy stratę w drugiej połowie - powiedział trener Norwegii, Thorir Hergeirsson cytowany przez oficjalną stronę turnieju.

- Nie pozwoliliśmy Norwegii łatwo zdobyć bramki. Ale w ciągu ostatnich 15 minut straciliśmy koncentrację i energię. Norwegia to wykorzystała, są w tym idealni. Widziałem dzisiaj wiele dobrych rzeczy i powinniśmy się na nich skoncentrować przeciwko Węgrom - oceniła środkowa obrończyni Chorwacji, Valentina Blażević.