Polacy w Bundeslidze. Rok pełen sukcesów Piotra Chrapkowskiego

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Ronny Hartmann / Na zdjęciu: Piotr Chrapkowski (po prawej)
Getty Images / Ronny Hartmann / Na zdjęciu: Piotr Chrapkowski (po prawej)
zdjęcie autora artykułu

Dobiega końca 2022 rok. Wiele powodów do radości ma Piotr Chrapkowski, dla którego minione dwanaście miesięcy było bardzo udane. Pozostali Polacy grający w Bundeslidze też mogą być zadowoleni.

Rok 2022 w Niemczech bezdyskusyjnie należał do drużyny SC Magdeburg. Po 21 latach (pierwszy tytuł miał miejsce w 2001 roku) Gladiatorzy ponownie wygrali rozgrywki Bundesligi, sięgając tym samym po drugie w historii klubu mistrzostwo Niemiec. Imponował zwłaszcza styl, w jakim Magdeburg tego dokonał.

Z 34 meczów zespół z GETEC Arena wygrał aż 32. Jedynie dwa kluby w sezonie 2021/22 były w stanie zatrzymać podopiecznych Benneta Wiegerta. Najpierw sztuka ta udała się Flensburgowi, który 26.12.2021 roku wygrał u siebie 30:27, a następnie THW Kiel. Zebry 26.03.2022 roku triumfowały w Magdeburgu 30:25.

Oprócz mistrzostwa Niemiec, Gladiatorzy dotarli także do finału krajowego pucharu, lecz w decydującym meczu górą okazało się THW Kiel (28:21). Później przyszła kolej na turniej finałowy Ligi Europejskiej. Broniący trofeum Magdeburg ponownie zameldował się w finale, lec w nim uległ po dogrywce Benfice Lizbona 39:40.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: przypatrz się dobrze! Wiesz, kto pomagał gwieździe tenisa?

Magdeburg oba te niepowodzenia odbił sobie podczas październikowych Klubowych Mistrzostw Świata, rozgrywanych w Arabii Saudyjskiej. Niemiecki zespół po raz drugi z rzędu został najlepszą drużyną globu, w finale po dogrywce pokonując 41:39 FC Barcelone. Piotr Chrapkowski ma zatem wielkie powody do radości, bowiem z Magdeburgiem w 2022 roku zdobył mistrzostwo Niemiec i KMŚ oraz był w finale Pucharu Niemiec i Ligi Europejskiej. Latem reprezentant Polski po sześciu latach opuści ten klub, lecz na razie nie wiadomo gdzie trafi.

Dziewiąte miejsce w sezonie 2021/22 w Bundeslidze zajął klub Macieja Gębali - SC DHfK Lipsk. Reprezentant Polski w 31 meczach rzucił 74 bramki. O tym jak ważny jest dla zespołu najlepiej świadczy fakt, że na początku obecnego sezonu klub przedłużył z nim kontrakt aż do 2028 roku. W obecnych rozgrywkach w 13 meczach ma na koncie 30 bramek.

Dwudzieste szóste miejsce wśród bramkarzy zajmuje Adam Morawski. Debiutancki sezon gracza MT Melsungen wypada nieźle, zwłaszcza, że o miejsce w składzie rywalizuje z Czarnogórcem Nebojsą Simiciem. Jest on najlepszym bramkarzem Bundesligi w tym sezonie (aż 184 udane interwencje). Polak skutecznych obron ma 62, z czego aż 20 w meczu z THW Kiel.

Morawski zagrał łącznie w  dwunastu meczach, z czego w dwóch (z Lemgo i Magdeburgiem miał jedynie 20 sekundowe epizody). Jego najlepszym występem był ten z THW Kiel, gdzie miał aż 45-procent. Ogółem ma średnią 31 procent obron, a jego kontrakt w Melsungen jest do końca czerwca 2025 roku.

Czytaj także: 41-latek dokonał wielkiej rzeczy w Bundeslidze Coraz lepsze wieści dla kibiców Orlen Wisły Płock

Źródło artykułu: WP SportoweFakty