25 i 27 stycznia do domu piłki ręcznej w Gdańsku, razem z kibicami szczypiorniaka z całego globu, zaproszeni zostaną ćwierć i półfinaliści IHF Mistrzostw Świata Polska-Szwecja 2023, którzy w ERGO ARENIE walczyć będą o strefę medalową przyszłorocznego mundialu.
Otwarcie ERGO ARENY przyczyniło się do popularyzacji piłki ręcznej w Polsce, na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat Miasto Gdańsk było gospodarzem meczów, których stawką był awans Polaków do igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Biało-Czerwoni pod wodzą Bogdana Wenty, Michaela Bieglera, Tałanta Dujszebajewa i Patryka Rombla rozegrali w ERGO ARENIE 16 meczów, które z trybun obejrzało blisko 120 000 kibiców! W pamięć fanom szczególnie zapadły wygrane z hegemonami - m.in. reprezentacjami Niemiec i Szwecji.
- Dla mnie ERGO ARENA to olbrzymie emocje, bo właśnie w Gdańsku - niesieni dopingiem fantastycznych kibiców - wygrywaliśmy mecze, które zapewniały nam udział w wielkich imprezach - wspomina Sławomir Szmal, ambasador IHF Mistrzostw Świata 2023. - Sam obiekt i klimat wokół spotkań bardzo dobrze oceniali zawsze nasi rywale. Jestem przekonany, że drużyny, które odwiedzą Gdańsk, spotkają się z doskonałą organizacją i gościną.
ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: przypatrz się dobrze! Wiesz, kto pomagał gwieździe tenisa?
Szczypiorniak w ERGO ARENIE gromadził nie tylko kibiców Biało-Czerwonych, o czym przekonać się można było podczas meczów EHF Euro 2016. Szczególnie licznie w Gdańsku stawili się wtedy fani aktualnych mistrzów świata - Duńczyków, nie brakowało też kibiców z Węgier i Czarnogóry. Rozgrywany w Polsce 7 lat temu czempionat potwierdził potencjał i atrakcyjność ERGO ARENY oraz Gdańska jako miejsc stworzonych do świętowania piłki ręcznej na topowym, międzynarodowym poziomie.
Dlaczego Gdańsk? Tradycje lokalnego szczypiorniaka sięgają lat 40., kiedy sekcję piłki ręcznej w mieście stworzył legendarny trener Leon Wallerand. Pierwsze z dziesięciu mistrzostw Polski gdańszczanie wywalczyli w roku 1966, ale ich złote czasy przypadły na przełom lat 80. i 90., a następnie koniec XX i początek XXI wieku. To właśnie te dwa okresy zgromadziły w Wybrzeżu historyczne talenty i dały klubowej piłce ręcznej w Gdańsku międzynarodowe sukcesy.
Reaktywacja Wybrzeża nastąpiła w roku 2010 i zbiegła się w czasie z otwarciem ERGO ARENY. Dziś TORUS Wybrzeże Gdańsk to jedno z największych objawień PGNiG Superligi i - podobnie jak reprezentacja Polski - mieszanka wielkiego doświadczenia i młodych ambicji. Nowe pokolenia gladiatorów polskiej piłki ręcznej piszą w gdańsku kolejne rozdziały historii dyscypliny, a ukoronowaniem pracy ich poprzedników i zachętą do dalszej wytrwałości są organizowane w Gdańsku mecze ćwierćfinałowe i półfinał MŚ 202a, w których zmierzą się najlepsi szczypiorniści globu.
- Gdańsk wielokrotnie był gospodarzem wielkich imprez sportowych. W 2021 roku mieliśmy przyjemność współorganizować Finał Ligi Europy, a w 2022 część meczów w ramach Mistrzostw Świata w piłce siatkowej kobiet rozegranych zostało w ERGO ARENIE - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - To znakomity, spełniający najwyższe standardy obiekt, a odbywającym się tu meczom zawsze towarzyszy świetna atmosfera. Bardzo się cieszymy, że gdańsko-sopocka hala ponownie stanie się areną zmagań na światowym poziomie, tym razem najlepszych piłkarzy ręcznych na świecie. Życzymy wszystkim zawodnikom zwycięstwa, a kibicom niezapomnianych emocji.
Gospodarzami MŚ 2023 będą Katowice, Województwo Śląskie, Kraków, Małopolska, Płock, Mazowsze i Gdańsk (w Polsce) oraz Goteborg, Malmo, Sztokholm, Kristianstad i Jonkoping (w Szwecji). Narodowym Dostawcą turnieju w naszym kraju są Grupa Wirtualna Polska, Suzuki, Deloitte, Grupa LUX MED oraz Eventim, który prowadzi dystrybucję biletów na to wydarzenie. Sprzedaż wejściówek trwa. Więcej informacji na www.handball23.com.
Czytaj także:
"To dla mnie wielkie wyróżnienie". Młody Polak może poprowadzić kadrę do sukcesu na MŚ
MŚ 2023: Duże osłabienie rywala Polaków. Francja traci ważnego zawodnika