EHF podjęła decyzję ws. Euro 2026 w Rosji

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Na zdjęciu: flaga Federacji Rosyjskiej
Getty Images / Na zdjęciu: flaga Federacji Rosyjskiej
zdjęcie autora artykułu

Europejska Federacja Piłki Ręcznej (EHF) odebrała Rosji organizację mistrzostw Europy kobiet w 2026 r. Rosyjska federacja wydała kuriozalne oświadczenie.

"Rosja została pozbawiona mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet w 2026 r. z powodu inwazji zbrojnej tego kraju na Ukrainę (wojna, za którą odpowiada reżim Putina, toczy się od 24 lutego 2022 r. - przyp. red.)" - ogłosiła we wtorek (4 lipca) EHF.

Decyzję podjął Komitet Wykonawczy EHF. "Zorganizowanie imprezy w Rosji, w Moskwie i Sankt Petersburgu, nie jest możliwe w ramach ustalonego harmonogramu. W związku z tym EHF będzie poszukiwać nowego gospodarza turnieju mistrzowskiego" - czytamy w komunikacie.

Do sprawy odniosła się już Rosyjska Federacja Piłki Ręcznej (HFR). Przekaz dla Rosjan znacznie różni się jednak od oficjalnego stanowiska.

"Obecne warunki nie pozwalają na terminową realizację wszystkich etapów przygotowań do tak dużego turnieju. Dotyczy to wizyt kontrolnych przedstawicieli EHF, obsługi technicznej hal, przyjazdów kibiców. Po konsultacjach z kierownictwem EHF, podjęto decyzję o przeniesieniu Mistrzostw Europy 2026 z Rosji do innego kraju" - napisano w oświadczeniu do mediów.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: popisy córki gwiazdy tenisa

Prezes HFR Siergiej Sziszkariew stwierdził, że Rosja nadal ma nadzieję na organizację dużego turnieju w przyszłości. - To nie znaczy, że całkowicie zrezygnowaliśmy z organizacji mistrzostw świata lub Europy w Rosji. Jestem przekonany, że uda nam się to zrealizować - zapowiedział szef rosyjskiej federacji w rozmowie z agencją informacyjną TASS.

Zobacz: Rosja i Białoruś oficjalnie usunięci. Kolejny zespół z zamrożonym rankingiem FIVB Świątek odpowiedziała. Sabalenka nie będzie zadowolona

Źródło artykułu: WP SportoweFakty