Rzuty karne w Gdańsku. Energa Wybrzeże ekspresowo straciło 7-bramkową przewagę

Energa Wybrzeże Gdańsk na początku drugiej połowy prowadziło z Zagłębiem 17:10, by w końcówce do końca walczyć o rzuty karne. Ostatecznie dwa punkty po meczu w Gdańsku pojechały do Lubina.

Michał Gałęzewski
Zawodnicy Zagłębia Lubin Materiały prasowe / Biuro Prasowe Orlen Superligi / Zawodnicy Zagłębia Lubin
Tylko na samym początku spotkania przeważali zawodnicy Zagłębia Lubin i gdy w 7. minucie trafił Dawid Krysiak, na tablicy wyników widniał rezultat 2:3. Od tego czasu jednak lubinianie stanęli w ataku i pomimo dwóch kar dla Nejca Zmavca, nie potrafili wiele zdziałać w ofensywie.

W porównaniu do poprzedniego meczu w Legionowie, szczypiorniści Energi Wybrzeża Gdańsk grali dużo lepiej w obronie i często nawet nie dopuszczali rywali do oddania rzutów. Często kontrataki skutecznie potrafił wykończyć Mateusz Jachlewski, a duże zagrożenie z drugiej linii stanowił Jakub Będzikowski. Dzięki temu, w 17. minucie było już 10:4!

Gdańszczanie mogli dobić rywala, gdyż w przeciągu kilkudziesięciu sekund dwaj lubinianie usiedli na ławkę kar. W tym momencie jednak uaktywnił się w bramce Marcin Schodowski i pomimo gry w podwójnym osłabieniu, Zagłębie potrafiło zmniejszyć straty. Zamiast wyższego prowadzenia gospodarzy, wynik był wciąż w zasięgu. Jeszcze przed przerwą, po efektownym rzucie Patryka Pieczonki Energa Wybrzeże prowadziło 14:8, ale ostatnią bramkę tuż przed przerwą rzucili lubinianie i Mateusz Drozdalski zmniejszył straty do pięciu bramek różnicy.

Drugą połowę doskonale w bramce rozpoczął skuteczny tego dnia Kornel Poźniak i gdańszczanie powiększyli przewagę do siedmiu bramek różnicy. W przeciągu kilkunastu sekund, w 36. minucie po dwóch atakach z rzędu Zagłębie wykończyło skutecznie dwie kontry i przy stanie 17:12 Mariusz Jurkiewicz i Jakub Bonisławski poprosili o czas. Uwagi nie przyniosły skutku na boisku. Zagłębie wciąż zmniejszało straty i w 38. minucie, gdy trafił Dawid Krysiak było już 17:15!

Do tego po chwili czerwoną kartkę z gradacji otrzymał filar gdańskiej obrony, Nejc Zmavc. W ważnym momencie nerwy na wodzy trzymał Jakub Będzikowski i w dużej mierze dzięki niemu, pomimo świetnej postawy Damiana Procho wciąż Energa Wybrzeże utrzymywało prowadzenie.

Zagłębie było w gazie i gdy na 11 minut przed końcem trafił Drozdalski, było już 23:22, a Energa Wybrzeże było mentalnie rozbite. W tak ważnym momencie, błąd zmiany zaliczył Maciej Papina i gospodarze stracili piłkę i Daniło Hluszak trafił doprowadził do remisu. Mecz zaczął się od nowa, a Ukrainiec z kontry po raz pierwszy od samego początku wyprowadził swoją ekipę na prowadzenie.

Energa Wybrzeże przestało tracić hurtowo bramki, ale i tak nie potrafiło wrócić na prowadzenie. Gospodarze przy stanie 27:27 przeprowadzili długą akcję i na 33 sekundy przed końcem, po faulu na Michałem Peretem z boiska wyrzucony został Drozdalski. Gdańszczanie mieli piłkę i 23 sekundy przed końcem sztab szkoleniowy gospodarzy poprosił o czas.

Zawodnicy z Gdańska nie oddali nawet rzutu i stracili piłkę w ataku! Mające 10 sekund na swoją akcję Zagłębie po time-oucie również nie potrafiło oddać rzutu na bramkę i o wszystkim zdecydowały rzuty karne. W nich Marcin Schodowski obronił rzuty Rafała Stępnia i Jakuba Będzikowskiego i dwa punkty pojechały do Lubina.

Energa Wybrzeże Gdańsk - Zagłębie Lubin 27:27 k. 1:4 (14:9)

Energa Wybrzeże: Poźniak (13/28 - 34%) - Będzikowski 10, Zmavc 4, Pieczonka 4, Stępień 3, Jachlewski 2, Domagała 1, Powarzyński 1, Siekierka 1, Papaj 1 oraz Milicević, Papina, Peret.