TOP 10 najbardziej obiecujących piłkarzy ręcznych na świecie młodego pokolenia

Wszyscy kibice na świecie z ogromnym zainteresowaniem śledzą pojawianie się nowych talentów w danej dyscyplinie sportu. Młodych i utalentowanych zawodników nie brakuje także wśród szczypiornistów. Ranking portalu handball-planet.com obejmuje zawodników, którzy urodzili się nie później niż w 1988 roku.

Paweł Nowakowski
Paweł Nowakowski

Lista najbardziej wartościowych graczy, którzy w przyszłości mogą stanowić o sile światowej piłki ręcznej:

1. Domagoj Duvnjak (1988, rozgrywający, HSV Hamburg - Chorwacja)

Do zespołu Martina Schwalba przyszedł z Croatii Osiguranje Zagrzeb. W swoim pierwszym sezonie w Bundeslidze pokazał już swój ogromny potencjał jakim jest obdarzony. Wiele ekspertów wróży mu świetlaną przyszłość. Są i tacy, którzy namaścili Duvnjaka następcą Ivano Balicia. Mimo młodego wieku Domagoj Duvnjak ma już na koncie szereg sukcesów. Z seniorską reprezentacją Chorwacji wywalczył 4 miejsce na IO w Pekinie w 2008, srebrny medal MŚ w roku 2009 a w roku 2010 świętował zdobycie srebrnego medalu na ME w Austrii. Przepustką do drzwi seniorskiej kadry był jego świetny występ podczas ME juniorów w Estonii w 2006 podczas których Chorwacja zdobyła złoty medal a Duvnjaka uznano MVP turnieju.

2. Aron Palmarsson (1990, rozgrywający, THW Kiel - Islandia)

Młody rozgrywający był w kadrze na ME w Austrii 2010 gdzie reprezentacja Islandii zdobyła brązowe medale pokonując po niezwykle emocjonującym meczu ekipę Bogdana Wenty. W swoim klubie nie dostaje zbyt dużo szansy, bowiem musi uznać wyższość takich zawodnik jak Filip Jicha czy Daniel Narcisse. Jednak jeśli dostanie swoje przysłowiowe 5 minut to odpłaca się piękną grą. Trener THW Kiel - Alfred Gislasson uważa, że Palmarsson ma wszystko by stać się czołowym zawodnikiem. Szkoleniowiec "Zebr" podkreśla również, że jeśli młody Islandczyk będzie ciężko pracować ma szansę objąć schedę po legendarnym Olafurze Stefanssonie, który jest jednym z najlepszych piłkarzy ręcznych na świecie i filarem reprezentacji Islandii.

3. Oscar Carlen (1988, prawy rozgrywający, SG Flensburg-Handewitt - Szwecja)

Do Bundesligi przyszedł dwa sezony temu ze szwedzkiego Ystads w którym zaczynał przygodę z piłką ręczną. Jest synem Pera Carlena, wielokrotnego reprezentanta Szwecji a obecnie szkoleniowca zespołu SG Flensburg-Handewitt. Obecnie ciężko poszukać na świecie młodego, zdolnego i leworęcznego zawodnika. Te wszystkie cechy posiada Oscar Carlen. Szwed w seniorskiej kadrze "Trzech Koron" zadebiutował w 2007 roku. Ma za sobą udział w takich imprezach jak ME 2008, 2010 czy MŚ w 2007 i 2009 roku.

4. Manuel Strlek (1988, lewoskrzydłowy, RK Croatia Osiguranje Zagrzeb - Chorwacja)

Pomimo zaledwie 22 lat jest jedną z najważniejszych postaci zarówno w klubie jak i reprezentacji. Cechuje go przede wszystkim szybkość oraz bogaty repertuar rzutów. Na ME w Austrii w 2010 roku został wybrany najlepszym lewoskrzydłowym mistrzostw. Znalazł się również w drużynie "All Star" austriackich mistrzostw.

5. Mait Patrail (1988, lewy rozgrywający, Kadetten Schaffhausen - Estonia)

Kraj z którego pochodzi Patrail można śmiało uznać za nieco "egzotyczny" jeśli chodzi o piłkę ręczną. Ten mały kraj doczekał się jednak zawodnika na miarę europejskiego pokroju. Zawodnik ten jest jednym z najważniejszych graczy Kadetten Schaffhausen a jego usługami zainteresowane jest już teraz Lemgo. Przed Estończykiem stoi zatem niebywała szansa grania w jednej z najlepszych lig piłki ręcznej na świecie. Mait Patrail był królem strzelców ME juniorów w 2006 roku które odbywały się w jego ojczyźnie.

6. Niklas Landin (1988, bramkarz, Bjerringbro-Silkeborg - Dania)

Ulrik Wilbek, szkoleniowiec reprezentacji Danii dał szansę Landinowi dopiero po wielkich turniejach (MŚ w Chorwacjii 2009, ME W Austrii 2010) kiedy to z Duńczyków "zeszło" ciśnienie. Niklas Landin reprezentujący na co dzień barwy GOG Svendborg wykorzystał swoją okazję a gra w silnej duńskiej lidze daje mu możliwość doskonalenia swojego "warsztatu". Być może w przyszłości z powodzeniem zastąpi Kaspera Hvidta - jednego z najlepszych bramkarzy ostatnich lat w historii piłki ręcznej.

7. William Accambray (1988, lewy rozgrywający, Montpellier - Francja)

W 2008 na ME juniorów w Rumunii zdobył z reprezentacją "Trójkolorowych" brązowy medal. Obecnie zawodnik francuskiego Montpellier z którym nieprzerwanie od sezonu 2005/2006 występuje w Lidze Mistrzów. Gra u boku takich gwiazd jak Nikola Karabatić czy Vid Kavticnik. Accambray ma bardzo dobre warunki fizyczne, 194 cm wzrostu przy wadze 102 kg. Był w kadrze Francji na ME w 2010 roku gdzie podopieczni Clauda Onesty wywalczyli złote medale. W seniorskiej reprezentacji Accambray zadebiutował 22 marca 2009 roku w międzynarodowym meczu z Łotwą.

8. Patrick Groetzki (1989, prawoskrzydłowy, Rhein-Neckar Löwen - Niemcy)

O miejsce w podstawowym składzie "Lwów" rywalizuje z Ivanem Cupiciem. Z juniorską reprezentacją Niemiec zdobył v-ce mistrzostwo Europy juniorów w 2008 roku w Rumunii. Rok później na mundialu w Egipcie wywalczył z drużyną narodową tytuł mistrzów świata. Na rumuńskich parkietach podczas mistrzostw Starego Kontynentu w 2008 roku został wybrany MVP turnieju.

9. Kentin Mahe (1991, środkowy rozgrywający, TSV Dormagen - Francja)

19 latek z Paryża został wybrany MVP mistrzostw Europy do lat 20, które w sierpniu rozegrane zostały na Słowacji. Mahe jest niekwestionowanym liderem swojej drużyny narodowej. Jeśli jego talent nadal będzie się tak rozwijał to czeka go szybka zmiana z kadry juniorskiej do młodzieżowej ekipy "Trójkolorowych".

10. Steffen Fäth (1990, środkowy rozgrywający, HSG Wetzlar - Niemcy)

Wybrany przez IHF jako "Rookie of the Year" czyli objawieni roku. Mistrz Europy juniorów z 2008 oraz mistrz świata z 2009 roku w reprezentacją Niemiec. Latem przeszedł z VfL Gummersbach z którym sięgnął w sezonie 2009/2010 po Puchar Zdobywców Pucharów do drużyny HSG Wetzlar.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×