TOP 10 najlepszych obrońców w europejskiej piłce ręcznej

W dzisiejszej piłce ręcznej kluczem do zwycięstwa jest obrona. Na wzór ligi NHL w wielu klubach zatrudniani są tzw. zadaniowi zawodnicy specjalizujący się tylko i wyłącznie w grze defensywnej. Portal handball-planet.com postanowił stworzyć ranking 10 najlepszych obrońców w europejskiej piłce ręcznej.

Paweł Nowakowski
Paweł Nowakowski

Lista TOP 10 najlepszych obrońców w europejskiej piłce ręcznej:

1. Didier Dinart (33 lata, kołowy, Renovalia Ciudad Real - Francja)
Urodzony na Gwadelupie 33-letni szczypiornista jest bez wątpienia najlepszym obrońcą świata. Dinart jest filarem obrony zarówno w klubie jak i reprezentacji Francji. Często nie przebiera w środkach, jednak trzeba mu oddać, że robi to niezwykle umiejętnie. Rzadko zdobywa bramki bowiem w ataku gra znakomity Bertrand Gille. Obdarzony nieprzeciętnymi warunkami fizycznymi - 197 cm wzrostu, 108 kg wagi, w dodatku bardzo sprawny. W zespole Renovalii Ciudad Real występuje od 2003 roku, od obecnego sezonu klubowy kolega Mariusza Jurkiewicza.

2. Alexander Chernoivanov (31 lat kołowy, Chekhovskie Medvedi – Rosja)
W przeciwieństwie do Francuza dobrze radzi sobie także w ataku. Na co dzień występuje w zespole "Czechowskich Niedźwiedzi". Chernoivanov, urodzony w Krasnodarze stwarza nie lada problem dla swoich rywali - mając 202 cm wzrostu i ważąc 105 kg. Zdarza mu się dosyć często popełniać brutalne faule po których sędziowie natychmiast wyrzucają go z boiska.

3. Oliver Roggisch (32 lata, kołowy, Rhein-Neckar Löwen - Niemcy)
Mózg defensywy reprezentacji Niemiec i Rhein-Neckar Löwen słynie przede wszystkim z brutalnych zagrań i częstych dyskusji z sędziami. Mierzy 202 cm i waży 106 kg. Większość spotkań z jegu udziałem kończy się szybkim wykluczeniem z meczu - nikogo to jednak nie dziwi, bo Roggisch to jeden z najbardziej brutalnych defensorów świata.

4. Alexey Kamanin (32 lata, rozgrywający, Chekhovskie Medvedi – Rosja)
W tegorocznych rozgrywkach Ligi Mistrzów rosyjski "Niedźwiedź" nie błyszczy formą, zdobył bowiem tylko jedną bramkę. Warunki do gry ma ponadprzeciętne - 197 cm wzrostu, 114 kg wagi, jednak jego znakiem rozpoznawczym jest tylko i wyłącznie siła. Takim też argumentem posługuje się w grze obronnej co nie zawsze ma dobre korzyści dla jego zespołu. W opinii fachowców Kamanin jest znacznie lepszym obrońcą niż atakującym. W parze z Chernoivanovem tworzą wysoki blok defensywny "Czechowskich Niedźwiedzi" i reprezentacji Rosji.

5. Viran Morros (26 lat, rozgrywający, Renovalia Ciudad Real - Hiszpania)
Rozgrywający mistrzów Hiszpanii przebojem wkradł się do zespołu prowadzonego przez Talanta Dujshebaeva. Wiedzie prym zarówno w ataku jak i obronie. W klubie jednak funkcję "dyrygenta" obrony piastuje Didier Dinart, lecz jak podkreśla Dujshebaev, Morros jest obok Francuza najlepszym defensorem w swoim klubie. Nie należy do drobnych zawodników o czym świadczy 199 cm wzrostu i 99 kg wagi. O jego grze w obronie mógł się przekonać ostatnio na własnej skórze duński skrzydłowy Lasse Svan Hansen (SG Flensburg-Handewitt) w inauguracyjnym meczu Ligi Mistrzów.

6. Denis Špoljarić (31 lat, rozgrywający, Füchse Berlin - Chorwacja)
W reprezentacji Chorwacji z powodzeniem występował jako podstawowy rozgrywający. Jest wszechstronnym zawodnikiem, jednak wobec sporej konkurencji w kadrze Lino Cervara trzeba było znaleźć nową rolę dla Špoljaricia. Odkryto jego wielki talent do gry w obronie. W narodowym zespole nazywany jest "ministrem obrony" i to od niego w zależy funkcjonowanie chorwackiej defensywy. Po ostatnich wynikach tego małego kraju na mistrzowskich imprezach widać, że rozgrywający Füchse Berlin wywiązuje się ze swojej roli znakomicie.

7. Daniel Kubeš (32 lata, rozgrywający, THW Kiel - Czechy)
Latem przeszedł do najlepszego zespołu na Starym Kontynencie - THW Kiel. Z reprezentacją Czech nie osiąga spektakularnych sukcesów, w Niemczech może być
i to spokojny. Jak podkreślał szkoleniowiec THW Kiel - Alfred Gislason, Kubeš ma zastąpić Borge Lunda, który przeszedł do Rhein-Neckar Löwen. Jak na razie z tego zadania wywiązuje się wzorowo. Ciężko bowiem przejść zawodnika o ponadprzeciętnych gabarytach - 200 cm i 110 kg wagi.

8. Evgeny Lushnikov (34 lata, kołowy, MKB Veszprém – Rosja)
Mistrzowie Węgier - MKB Veszprém spisują się fantastycznie w tegorocznych rozgrywkach Ligi Mistrzów. Jako jedyny zespół mają po 4 kolejkach komplet punktów, a na ich rozkładzie są tak renomowane europejskie zespoły jak KIF Kolding, HSV Hamburg, Montpellier Agglomeration. Ogromny w tym wkład świetnie funkcjonującej obrony węgierskiego zespołu, którą kieruje rosyjski kołowy. "Gigant" jak mówią o nim koledzy - 203 cm wzrostu, 110 kg wagi nie jest zbyt często powoływany do reprezentacji Rosji - tym dziwniejsza to decyzja Vladimira Maximova bowiem Lushnikov jest wybitnym specem od obrony.

9. Magnus Jernemyr (34 lata, kołowy, FC Barcelona Borges - Szwecja)
Dopiero w wieku 32 lat zdecydował się wyjechać poza granicę swojego kraju. Najpierw wyjechał do Danii, skąd później został ściągnięty przez włodarzy FC Barcelony Borges. Wygląda jak starożytny wiking - tak też postępuje w obronie. Jest nieustępliwy, silny, waleczny a kiedy trzeba brutalny. Mająca od pewnego czasu problemu z defensywą Barcelona zrobiła bardzo dobry interes sprowadzając Jernemyra do stolicy Katalonii.

10. Lars Jorgensen (32 lata, rozgrywający, AG Kopenhaga - Dania)
Jorgensen ostatnio ogłosił zakończenie reprezentacyjnej kariery co na pewno nie ucieszyło szkoleniowca duńskiej reprezentacji - Ulrika Wilbeka. Ma ogromne doświadczenie na które liczą działacze z Kopenhagi w której na co dzień występuje. W przeszłości występował w Portland San Antonio (obecnie AMAYA Sport San Antonio). Przez wiele lat reprezentacyjnej kariery był opoką obrony, świętując triumfy na ME i MŚ. W oczach ekspertów Jorgensen jest jednym z najlepszych defensorów w historii handballa.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×