Demolka w Valladolid - podsumowanie 14. kolejki Asobal Ligi (wideo)

Dobiegła końca 14. kolejka Asobal Ligi. Świetną passę zwycięstw kontynuują podopieczni Xaviego Pascuala, którzy tym razem pokonali Naturhouse La Rioja. W innym ciekawym pojedynku mistrzowie Hiszpanii - Renovalia Ciudad Real, także zainkasowała komplet punktów ogrywając ekipę Ademaru Leon.

Paweł Nowakowski

Ostry festiwal strzelecki urządzili sobie szczypiorniści Cuatro Rayas Valladolid. Podopieczni Juana Carlos Pastora podejmowali beniaminka Asobal Ligi - Quabit Guadalajara. Wynik meczu otworzył rozgrywający Valladolidu - Nenad Biblija. Po 10 minutach rywalizacji był remis - 4:4. Jak się później okazało, ostatni w tym meczu. Miejscowi w oku mgnienia uzyskali trzy bramkową przewagę - 9:6 (15'). W 21 minucie na tablicy wyników było już 15:9 na korzyść czwartej ekipy minionego sezonu Asobali Ligi. Na pięć minut przed końcem pierwszej części gry, gospodarze wbili przyjezdnym przysłowiowego gwoździa do trumny. Od stanu 17:12 zrobiło się 23:12. Jasne stało się, kto w tym spotkaniu będzie cieszył się ze zdobycia dwóch punktów. Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie, a na parkiecie dominowała tylko jedna drużyna - Cuatro Rayas Valladolid. Ostatecznie miejscowi rozgromili beniaminka różnicą 16 bramek - 42:26. Koncert gry dał norweski lewoskrzydłowy Valladolidu - Havardt Tvedten, który zdobył aż 11 bramek, grając na 92 procentowej skuteczności! (11/12). W ekipie Quabit Guadalajara wyróżnił się Stanislav Demović - autor 8 trafień (8/11 73 proc.).

Nadal jedynym niepokonanym zespołem w hiszpańskiej ekstraklasie jest popularna "Duma Katalonii" - FC Barcelona Borges. Finaliści poprzedniej edycji Ligi Mistrzów tym razem swe siły konfrontowali z drużyną Naturhouse La Rioja. W 10 minucie tablica wyników w hali Palau Blaugrana wskazywała rezultat remisowy - 5:5. Pięć minut później, skromna, dwubramkowa przewaga była dziełem wicemistrzów Hiszpanii - 9:7 (15'). Takich rozmiarów prowadzenie do szatni utrzymali podopieczni Xaviego Pascuala - 17:15 (30'). W drugiej odsłonie goście próbowali szarpnąć i postawić trudne warunki popularnej "Blaugranie". Zadanie to udało im się w pełni, bowiem w 36 minucie, co prawda Barca prowadziła, jednak tylko różnicą jednej bramki - 21:20. Kluczowa dla losów meczu okazała się 39 minuta, kiedy było 23:21. Trzy bramki zdobyte z rzędu przez miejscowych, powiększyły zaliczkę lidera Asobal Ligi do 5 bramek. Dzięki temu Barcelona mogła kontrolować sytuację na parkiecie, a przyjezdni nie mogli poradzić sobie ze szczelną obroną "Dumy Katalonii". Po godzinie gry górą okazali się szczypiorniści Barcelony, dla których była to 13-sta wygrana z rzędu w tegorocznym sezonie. Prym w zdobywaniu bramek wiódł filigranowy lewoskrzydłowy Juanin Garcia - 6 trafień, popisując się jednocześnie stuprocentową skutecznością rzutową. Gościom nie pomogła fenomenalna dyspozycja strzelecka Ismaela Juareza - autora 11 bramek, (11/15 73 proc.).

Specyficzny przebieg miało spotkanie Renovalii Ciudad Real z Ademarem Leon. Wynik meczu otworzył Dalibor Cutura. Niespodziewanie po 5 minutach było 4:1... dla gości! Mistrzowie Hiszpanii ruszyli do odrabiania strat. Dzięki temu, już w 15 minucie wyszli na dwubramkowe prowadzenie - 10:8. Coś jednak zacięło się w maszynce ekipy z regionu Kastylii-La Manchy. Pięć bramek z rzędu rzucili przyjezdni, i tablica wyników w 20 minucie wskazywała wynik 13:10 na korzyść Ademaru Leon. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, a tym razem cztery bramki z rzędu rzucili szczypiorniści Ciudadu Real. Po pierwszej części gry był remis - 16:16. Szkoleniowiec obrońców mistrzowskiego tytułu - Talant Dujshebaev musiał przeprowadzić prawdziwą, męską rozmowę ze swoimi podopiecznymi. Ciudad Real drugą partię zaczął imponująco, aplikując swojemu rywalowi cztery bramki z rzędu. W efekcie w 33 minucie było 20:16. To był przełomowy moment w tym spotkaniu. Zaliczka ta pozwoliła trzeciej drużynie Starego Kontynentu kontrolować wydarzenia na parkiecie. Kibice zgromadzeni w hali Quijote Arena oglądali to, do czego byli przyzwyczajeni. Szybką, kombinacyjną, a co najważniejsze skuteczną grę swoich ulubieńców. Z biegiem czasu przewaga mistrzów Hiszpanii rosła w oczach, a w 57 minucie wynosiła już 8 bramek - 36:28. Ostatecznie Ciudad Real pokonał Ademar Leon 37:31, inkasując kolejne dwa punkty. Mariusz Jurkiewicz zdobył dla swojego zespołu 2 bramki, grając na 50 procentowej skuteczności (2/4). Prym w jego ekipie wiódł obrotowy Julen Aguinagalde - 9 bramek (9/10). Dla Ademaru Leon najczęściej do meczowego protokołu wpisywał się Carlos Ruesga - 6 (6/8 - 75 procent).