MŚ: Grupa B - sylwetki, ciekawostki, przedstawienie zespołów

Do MŚ w Szwecji pozostało już tylko parę dni. Portal SportoweFakty.pl zaprasza Państwa do zapoznania się z uczestnikami XXII Mistrzostw Świata piłkarzy ręcznych. W drugiej odsłonie zostanie omówiona grupa B, w której znalazły się: Islandia, Norwegia, Austria, Węgry, Brazylia i Japonia.

W tym artykule dowiesz się o:

Grupa B swoje mecze rozgrywać będzie w Linköping i Norrköping. Faworytami w tej grupie są Islandczycy oraz Węgrzy. Szyki mogą im pokrzyżować Norwegowie, a także niedoceniani Austriacy.

Islandia

Mundial w roku 2003, Islandczycy mogą uznać za całkiem udany. Zajęli w nim bowiem 7. miejsce (pokonali Jugosławię 32:27). Na tym turnieju, 3. miejsce wśród najlepszych strzelców turnieju zajął prawy rozgrywający Olafur Stefánsson - autor 58 bramek. 7. miejsce zajęli również na EURO 2006. Nagrodą pocieszenia była nominacja do najlepszej "7" turnieju Olafura Stefánssona. Znacznie gorzej poszło im na ME w Słowenii - 13. pozycja, oraz w MŚ w Tunezji (2005) - 15. miejsce. Islandia nadal nie potrafiła nawiązać walki o medale w mistrzowskich imprezach. Dobitnie świadczą o tym wyniki na ME w Szwajcarii (2006) - 11. miejsce i MŚ w Niemczech (2007) - 8. miejsce (przegrana z Hiszpanią 40:36 w meczu o 7. lokatę). Po niemieckim mundialu z funkcją trenera reprezentacji pożegnał się Alfred Gislason - obecnie szkoleniowiec THW Kiel.

Schedę po nim przejął Gudmundur Gudmundsson (Rhein-Neckar Löwen). Pierwszym egzaminem dla nowego szkoleniowca były ME w Norwegii - tam jego podopieczni wypadli jednak słabo - dopiero 11. miejsce. Przełom nastąpił na IO w Pekinie (2008), gdzie Islandczycy wyskoczyli jak filip z konopi. Szczypiorniści z "wyspy gejzerów" dotarli aż do wielkiego finału, wcześniej po drodze eliminując w ćwierćfinale biało-czerwonych, by ostatecznie w finale zostać pokonanym przez Francuzów. Niecałe pół roku później kibice i zawodnicy musieli przełknąć gorzką pigułkę, bowiem srebrni medaliści IO nie zakwalifikowali się na MŚ w Chorwacji! W dwumeczu górą byli Macedończycy i to oni pojechali na mundial. Ponad roczny rozbrat z udziałem w wielkich imprezach przyniósł korzyści. Gudmundsson poukładał wszystko w całość, a ukoronowaniem jego pracy był brązowy medal na EURO 2010. W "finale pocieszenia" Islandczycy pokonali podopiecznych Bogdana Wenty - 29:26.

Droga do MŚ Szwecja 2011

Brązowy medal EURO 2010 zapewnił szczypiornistom z "wyspy gejzerów" awans na szwedzkie mistrzostwa.

Zawodnicy stanowiący o sile kadry:

* Olafur Stefánsson (Rhein-Neckar Löwen)

* Robert Gunnarsson (Rhein-Neckar Löwen)

* Guðjon Valur Sigurðsson (Rhein-Neckar Löwen)

* Aron Pálmarsson (THW Kiel)

* Alexander Petersson (Füchse Berlin)

* Snorri Guðjonsson (AG Kopenhaga)

Islandczycy to obecnie wicemistrzowie olimpijscy i brązowi medaliści EURO 2010

Norwegia

Świat usłyszał o Norwegach w 2005 roku. Na MŚ w Tunezji, nikomu wcześnie nie znani przedstawiciele skandynawskiego handballu byli "czarnym koniem" turnieju, zajmując ostatecznie 7. miejsce (wygrana z Rosją 30:27). Ich niekwestionowanym liderem był Kristian Kjelling, który z 50 bramkami zajął 8. pozycję wśród najlepszych strzelców MŚ. Norwegowie w ogólnej klasyfikacji wyprzedzili m.in. Niemców, Szwedów i Duńczyków. Kolejne dwie wielki imprezy ME w Szwajcarii w 2006 roku i MŚ w Niemczech (2007) nie były już tak udane. W nich Skandynawowie zajmowali odpowiednio: 10. i 13 miejsce.

Nastał moment na ME 2008 w Norwegii. Gospodarze tego turnieju przez fazę grupową przeszli jak burza, w dodatku z kompletem zwycięstw, ogrywając w "bitwie o Skandynawie" Duńczyków - 27:26. Jak się później okazało była to jedyna porażka Danii na tych mistrzostwach, a tylko Norwegowie zdołali pokonać późniejszych Mistrzów Europy! Czempionat Starego Kontynentu zakończyli na 6. pozycji (przegrana ze Szwecją 34:36 w meczu o 5. miejsce). Na osłodę w najlepszej "7" ME znalazł się obrotowy Frank Løke. Na MŚ w Chorwacji, Norwegowie również wypadli całkiem okazale, zajmując 9. miejsce. (wygrana ze Słowacją 34:27). Podczas ostatniej wielkiej imprezy - EURO 2010, ukończyli turniej na 7. pozycji.

Droga do MŚ Szwecja 2011

Norwegowie musieli uczestniczyć w play-offach. W nich bez problemu pokonali Litwinów - 27:19 i 24:21.

Zawodnicy stanowiący o sile kadry:

* Havard Tvedten (Cuatro Rayas Valladolid)

* Krisitan Kjelling (AaB Handball)

* Bjarte Myrhol (Rhein-Neckar Löwen)

* Steinar Ege (AG Kopenhaga)

* Frank Løke (Tus N-Lübbecke)

* Børge Lund (Rhein-Neckar Löwen)

Austria

Po wielu latach posuchy, Austriacy powrócili na mistrzostwa świata. Wcześniej nie potrafili także awansować na mistrzostwa Starego Kontynentu. W 2010 roku wystąpili na ME, ponieważ byli gospodarzami tego turnieju. Podczas tej imprezy pozostawili po sobie bardzo dobre wrażenie. W fazie grupowej minimalnie przegrali z obrońcami mistrzowskiego tytułu, Duńczykami - 29:33, by później zremisować z Islandczykami 37:37 i pokonać Serbów - 37:31! W dalszej fazie turnieju nie poszło im tak dobrze, ale ostatecznie zajęli 9. miejsce, co uznano za spory sukces. Austriacy w końcowej klasyfikacji wyprzedzili takie tuzy europejskiego szczypiorniaka jak Niemców, Rosjan, Serbów, Węgrów i Szwedów. Mistrzostwa Świata w Szwecji będą świetnym poligonem doświadczalnym dla podopiecznych Magnusa Anderssona.

Ciekawostką jest fakt, iż Austriaków wcześniej prowadził obecny trener Füchse Berlin - Dagur Sigurdsson. W dużej mierze dzięki niemu ta reprezentacja poczyniła znaczny progres w grze. Gdyby nie ultimatum postawione przez działaczy wicelidera niemieckiej Bundesligi, szkoleniowiec popularnych "Lisów" z pewnością dalej z powodzeniem łączyłby pracę w klubie i reprezentacji.

Droga do MŚ Szwecja 2011

Austriacy pozbawili złudzeń o wyjazd na mistrzostwa świata Holendrów. Już w pierwszym meczu rozstrzygając sprawę awansu - 31:15. W drugim spotkaniu co prawda przegrali 28:34, jednak spora zaliczka wystarczyła do awansu.

Zawodnicy stanowiący o sile kadry:

* Viktor Szilagyi (SG Flensburg-Handewitt)

* Patrick Fölser (HSG Düsseldorf)

* Konrad Wilczynski (Füchse Berlin)

* Roland Schlinger (HBW Balingen-Weilstetten)

Węgry

O tym, że Bałkany to potęga w światowej piłce ręcznej nie trzeba mówić zbyt wiele prawdziwym sympatykom handballu. Węgrzy na MŚ w Portugalii zajęli 6. miejsce, przegrywając w meczy o 5. pozycją z Rosją - 30:25. Świetny turniej rozgrywali wówczas urodzony na Kubie Carlos Perez, który został królem strzelców z dorobkiem 64 bramek oraz Lászlo Nagy - uplasował się na 4. pozycji (51 bramek).

Poza IO w Atenach, na których Węgrzy zajęli 4. miejsce (porażka w meczu o brąz z Rosją) lata 2004-2008 i wyniki osiągane przez Madziarów nie były adekwatne, do potencjału i możliwości zespołu. W telegraficznym skrócie: ME 2004 - 9. miejsce, ME 2006 - 13. miejsce, ME 2008 - 8. miejsce MŚ 2005 - nie wystąpili, MŚ 2007 - 9. miejsce. Przełamanie nastąpiło na mundialu w Chorwacji, w 2009 roku. Tam przedstawiciele bałkańskiej szkoły piłki ręcznej, uplasowali się na 6. pozycji. 365 dni później, na EURO 2010 Węgrzy rozegrali tragiczny turniej. Dopiero 14. miejsce (na 16 możliwych) było najgorszym występem w historii. Węgierski Związek Piłki Ręcznej powierzył funkcję trenera reprezentacji Lajosowi Mocsaiowi, który na co dzień jest szkoleniowcem mistrzów Węgier - MKB Veszprém.

Droga do MŚ Szwecja 2011

Węgrzy stoczyli w eliminacjach prawdziwą wojnę ze Słoweńcami. Madziarzy w pierwszym wyjazdowym meczu ulegli wicemistrzom Europ z 2004 roku - 27:25. W rewanżu, który rozegrano w Veszprém Arena po bratobójczym pojedynku pokonali Słoweńców 28:25, a ojcem sukcesu był lewoskrzydłowy Gergö Iváncsik - autor 12 bramek.

Zawodnicy stanowiący o sile kadry:

* Gergö Iváncsik (MKB Veszprém)

* Nandor Fazekas (MKB Veszprém)

* Gábor Császár (MKB Veszprém)

* Lászlo Nagy (FC Barcelona Borges)

* Gyula Gál (Croatia Osiguranje Zagrzeb)

* Ferenc Ilyés (TBV Lemgo)

Czy Węgrzy w pełni wykorzystają swój ogromny potencjał i odniosą sukces na MŚ w Szwecji...?

Brazylia

Na portugalskim mundialu Brazylijczycy zajęli 22. miejsce - najgorsze miejsce w historii. Za nimi były tylko ekipy Maroka i Grenlandii. Dwa lata później - w Tunezji, zawodnicy z "Kraju Kawy" uplasowali się na 19. pozycji. Tą samą lokatę powtórzyli na turnieju rozgrywanym u naszych zachodnich sąsiadów. Brazylijczycy w Niemczech szybko zostali sprowadzeni na ziemie, przegrywając wszystkie trzy spotkania fazy grupowej: odpowiednio z Niemcami, Polską i Argentyną. "Canarinhos" sprawili nie lada sensację, pokonując w fazie grupowej Serbów - 32:30 w MŚ w Chorwacji (2009). Był to jednak tylko jednorazowy wyskok, a nawet zwycięstwo z tak renomowanym przeciwnikiem nie dało im awansu z fazy grupowej. W końcowym rozrachunku chorwackie MŚ Brazylia zakończyła na 21. miejscu.

Droga do MŚ Szwecja 2011

Popularni "Canarinhos" w Mistrzostwach Ameryki zajęli drugie miejsce. Musieli uznać wyższość odwiecznego rywala - Argentyńczyków, jednak medaliści kontynentalnych mistrzostw mają bezpośredni awans na MŚ i dzięki temu po raz kolejny Brazylia rywalizować będzie ze światową czołówką szczypiorniaka.

Zawodnicy stanowiący o sile kadry:

* Fernando Pacheco (EC Pinheiros)

* Felipe Ribeiro (EC Pinheiros)

* Renato Tupan (Metodista SBC)

Japonia

Japończycy nie zdołali awansować na mundial w 2003, 2007 i 2009 roku. Sztuka ta udała im się w jedynie w Tunezji. Tam Azjaci ukończyli mundial na 16. miejscu. Występ na szwedzkich parkietach, będzie drugim w tym tysiącleciu. Największy sukces szczypiorniści "Kraju Kwitnącej Wiśni" osiągnęli w 1970 roku, zajmując 10. pozycję.

Droga do MŚ Szwecja 2011

Japończycy na Mistrzostwach Azji, które rozegrano w 2010 roku zajęli najniższe stopnie podium. To dało im prawo gry w XXII Mistrzostwach Świata Szwecja 2011.

Zawodnicy stanowiący o sile kadry:

* Daisuke Miyazaki (Osaki Electric)

* Kenji Toyoda (Osaki Electric)

* Makoto Suematsu (Daido Steel)

* Testuya Kadoyama (Toyota Auto Body)

Terminarz grupy B

14.01.2011 godz. 17:00 Islandia - Węgry

14.01.2011 godz. 19:10 Norwegia - Japonia

14.01.2011 godz. 21:30 Austria - Brazylia

15.01.2011 godz. 16:30 Węgry - Norwegia

15.01.2011 godz. 18:45 Japonia - Austria

15.01.2011 godz. 21:00 Brazylia - Islandia

17.01.2011 godz. 17:00 Węgry - Brazylia

17.01.2011 godz. 19:10 Norwegia - Austria

17.01.2011 godz. 21.30 Islandia - Japonia

18.01.2011 godz. 17:00 Japonia - Węgry

18.01.2011 godz. 19:10 Norwegia - Brazylia

18.01.2011 godz. 21:30 Austria - Islandia

20.01.2011 godz. 17:00 Brazylia - Japonia

20.01.2011 godz. 19:10 Islandia - Norwegia

20.01.2011 godz. 21:30 Austria - Węgry

Komentarze (0)