MŚ: Pewne zwycięstwa faworytów - podsumowanie 1. kolejki w grupie A

W "grupie śmierci", jak nazywana jest grupa A, komplet zwycięstw odnieśli faworyci. Obrońcy mistrzowskiego tytułu - Francuzi, pewnie pokonali Tunezję 32:19, z kolei Niemcy okazali się lepsi od innego przedstawiciela afrykańskiego handballu - Egiptu, zwyciężając 30:25. W meczu kończącym pierwszą kolejkę grupy A, Hiszpania odprawiła z kwitkiem debiutujący na mistrzostwach świata szczypiornistów Bahrajn - 33:22.

Paweł Nowakowski

Mistrzowie Świata - Francuzi, w inauguracyjnym meczu szwedzkiego mundialu mierzyli się z Mistrzami Afryki - Tunezyjczykami. "Trójkolorowi" od początku świetnie radzili sobie w obronie, gorzej było z ofensywą, dlatego w 17. minucie meczu było tylko 8:4 na korzyść szczypiornistów znad Sekwany. Z goła odmienną grę zaprezentowali Tunezyjczycy, którzy grali bardzo zdyscyplinowanie w ataku, gorzej radząc sobie w defensywie. Taki obrót sprawy, spowodował, że podopieczni Clauda Onesty w końcowych minutach pierwszej części gry powiększyli przewagę, a na przerwę schodzili z 6-bramkową zaliczką - 15:9. Po zmianie stron Francuzi rozkręcali się z minuty na minutę - 21:14 (45'). Dwie minuty wcześniej (43') za uderzenie w twarz Waela Jallouziego czerwoną kartką ukarany został Nikola Karabatić. Z minuty na minutę mistrzowie świata powiększali przewagę, co powodowało frustrację wśród tunezyjskich graczy. W 51 minucie Mahmoud Gharbi za uderzenie pięścią w brzuch Xaviera Barracheta również przedwcześnie musiał opuścić parkiet, zostając ukaranym czerwoną kartką. Po godzinie gry pewne i przekonujące zwycięstwo odnieśli Francuzi, pokonując Tunezję różnicą 13 bramek - 32:19.

Udanie XXII Mistrzostwa Świata rozpoczęli Niemcy, którzy pokonali wicemistrzów Afryki - Egipt 30:25. Podopieczni Heinera Branda dopiero w 15 minucie wypracowali sobie trzybramkowe prowadzenie, które utrzymali do końca pierwszej części gry. W drugiej odsłonie świetna gra w obronie mistrzów świata z 2007 roku, pozwoliła powiększyć przewagę. Najwyższe prowadzenie Niemcy osiągnęli w 56. minucie, kiedy ich zaliczka urosła do 8 trafień - 29:21. Ostatecznie po godzinie gry lepsi okazali się Niemcy, wygrywając 30:25.

Relacja z meczu Niemcy - Egipt dostępna TUTAJ

Zwycięstwo odnieśli również mistrzowie świata z 2005 roku - Hiszpanie. Szczypiorniści z Półwyspu Iberyjskiego pokonali debiutujący na mistrzostwach świata Bahrajn. Podopieczni Valero Rivery od pierwszych minut meczu narzucili swój styl gry, co chwila szturmując bramkę azjatyckiej ekipy, jednak zawodnicy Bahrajnu dzielnie stawiali opór, przegrywając w 18 minucie jedynie 8:7. Poddenerwowani takim obrotem spraw Hiszpanie wrzucili kolejny bieg i błyskawicznie odskoczyli rywalom na bezpieczną przewagę. Do przerwy Hiszpania prowadziła różnicą 8 bramek - 16:8 (30'). Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie, a z każdą minutą zaliczka hiszpańskiej drużyny stawała się coraz bardziej okazała - 20:10. Trzeci zespół Mistrzostw Azji grał jednak szalenie ambitnie i zdołał napędzić stracha faworyzowanym Hiszpanom, niwelując straty do pięciu trafień - 27:22. Był to jednak jednorazowy wyskok, bowiem z minuty na minutę zawodnicy Bahrajnu opadali z sił. Po godzinnej rywalizacji, na tablicy wyników widniał wynik 33:22 na korzyść przedstawicieli Starego Kontynentu.

Francja - Tunezja 32:19 (15:9)
Najwięcej bramek dla Francji: Karabatić 6, Abalo 5, Guigou 4 (4k) ; dla Tunezji: Megannen 5, Ayed 3 (2k), Tej 2.

Niemcy - Egipt 30:25 (15:12)
Najwięcej bramek dla Niemców: Gensheimer 9, Hens 5, Glandorf 5 ; dla Egiptu: El Ahmar 6, Abdel Wares 5, Abdel Razek 3, Keshk 3.

Hiszpania - Bahrajn 33:22 (16:8)
Najwięcej bramek dla Hiszpanii: Roberto García 4 (2k), Juanín García 4 (2k), Garabaya 4 ; dla Bahrajnu: Mahdi Madan 5, Alfardan 3, Almaqabi 3.

6 Tunezja 1 0 0 1 19:32 0

Plan gier 2. kolejki grupy A 16.01.2011 Bahrajn - Niemcy godz. 16:15 Tunezja - Hiszpania godz. 17:30 Egipt - Francja godz. 18:45 Liczby i ciekawostki: 2 - tyle czerwonych kartek pokazali sędziowie w meczu Francja - Tunezja. Zawodnikami którzy obejrzeli czerwone kartoniki byli: Nikola Karabatić (Francja) oraz Mahmoud Gharbi (Tunezja). Obaj zostali ukarani za niesportowe zachowanie. 9 - tyle bramek zdobył lewoskrzydłowy reprezentacji Niemiec i Rhein-Neckar Löwen - Uwe Gensheimer. Niespełna 25 letni zawodnik był najskuteczniejszym zawodnikiem w swoim zespole, walnie przyczyniając się do zwycięstwa nad Egiptem. 46 - tyle lat ma bramkarz reprezentacji Bahrajnu - Mohamed Ahmed. Jest jednym z najbardziej doświadczonych zawodników występującym na szwedzkim turnieju, i prawdopodobnie najstarszym uczestnikiem w historii mistrzostw świata.