Jurkiewicz nadal w formie, w czołówce bez zmian - podsumowanie 16. kolejki Asobal Ligi (wideo)

Szczypiorniści z Półwyspu Iberyjskiego po niezwykle udanym mundialu w Szwecji, na którym reprezentacja Hiszpanii wywalczyła brązowy medal, powrócili do szarej, ligowej rzeczywistości. 16. kolejka Asobal Ligi nie przyniosła zmian w "czubie tabeli". Swoje spotkania wygrała zarówno FC Barcelona Borges jak i Renovalia Ciudad Real, chodź mistrzom Hiszpanii wywalczenie kompletu punktów przyszło z ogromnym trudem. Bardzo dobry występ zanotował jedyny Polak w Asobal Lidze - Mariusz Jurkiewicz.

Paweł Nowakowski

Wiele emocji przyniosło spotkania Naturhouse La Rioja - Reale Ademar Leon. Pierwszą część spotkania zdominowali przyjezdni, którzy przez cały okres tej części gry kontrolowali poczynania na parkiecie, prowadząc różnicą 2-3 bramek - 12:9 (30'). Po zmianie stron szczypiorniści Naturhouse La Rioja szybko wyrównali stan pojedynku - 15:15 (40'). Od tej chwili trwała zażarta walka "bramka za bramkę". Kluczowa dla losów meczu okazałą się 50 minuta spotkania. Wówczas po trafieniu Martina Stranovskiego było 22:20 dla Ademaru Leon. Ostatnie minuty tej konfrontacji lepiej rozegrali gospodarze, którzy wygrali ten okres gry 4-2, co w ostatecznym rozrachunku dało im niezwykle cenne 2 punkty i zwycięstwo 24:23. Dzięki tej wygranej Naturhouse La Rioja awansował na 9. miejsce w tabeli.

Konia z rzędem temu kto przewidział scenariusz spotkania BM Antequera - Renovalia Ciudad Real. Chyba nawet najbardziej zagorzali fani Antequery nie wierzyli zbytnio w możliwość wywalczenia choćby punktu. Na boisku jednak było zgoła odmiennie. Inicjatywę przejęli gospodarze, którzy po kwadransie niespodziewanie prowadzili 7:4 (15'). Na pięć minut przed końcem pierwszej odsłony, zawodnicy Antequery zwiększyli zaliczkę do czterech trafień - 14:10 (25'). Mistrzom Hiszpanii udało się tuż przed przerwą znacznie zniwelować straty - 16:14 (30'). Podopieczni Talenta Dujshebaeva z gwizdkiem oznajmiającym drugą połowę ruszyli do zmasowanych ataków. Te przyniosły spodziewany efekt. W 40 minucie Alberto Entrrerios wyprowadził Ciudad Real na dwubramkowe prowadzenie - 20:18. Ambitnie grający gospodarze nie odpuszczali. Na 1,5 minuty przed końcem meczu, jedynie 26:25 dla mistrzów Hiszpanii. W końcówce zawodnikom Antequery zabrakło zimnej głowy i nieco sił, by sprawić ogromną sensację w starciu z faworyzowaną ekipą Renovalii Ciudad Real. Wynik meczu na 29:26 ustalił Mariusz Jurkiewicz, który w tym spotkaniu rzucił 4 bramki, grając na 67 procentowej skuteczności w ataku (4/6 - 67).

Naturhouse La Rioja - Reale Ademar Leon 24:23 (9:12)
Najwięcej bramek dla Naturhouse: Parra 6, Juarez, Tioumentsev, A. Dujshebaev - wszyscy po 4 ; dla Ademaru: Stranovsky 5, Ortigosa, Montoro - obaj p 4.

BM Antequera - Renovalia Ciudad Real 26:29 (16:14)
Najwięcej bramek dla Antequery: Baena 7, Moya 5, Soto, Ramos - obaj po 3 ; dla Ciudad Real: Lazarov 7, Aguinagalde 6, Guardiola, Jurkiewicz - obaj po 4.

BM Torrevieja - FC Barcelona Borges 25:34 (11:16)
Najwięcej bramek dla Torreviejy: Matias 9, D. Simonet 5, Cuartero 4 ; dla Barcelony: Rutenka 8, Oneto, Nagy - obaj po 5.

JD Arrate - BM Alcobendas 25:24 (16:9)
Najwięcej bramek dla Arrate: Cid 10, Petricheev, Beljanski, Szabó, Kurilenko - wszyscy po 3 ; dla Alcobendas: Riaza 7, Castaño 5, Catalina, Kramarz - obaj po 4.

Toledo Balonmano - Alser Puerto Sagunto 26:21 (14:13)
Najwięcej bramek dla Toledo: Eitutis 6, Strazdas, Tremps - obaj po 4 ; dla Puerto Sagunto: Sifré 8, Prce 5, Dukić 4.

CAI BM Aragon - Fraikin BM Granollers 32:27 (15:14)
Najwięcej bramek dla Aragon: Maqueda, Ruiz, Grebenar - wszyscy po 6 ; dla Granollers: Grundsten 5, Nikcević, Svitlica, Malasinskas - wszyscy po 4.

Quabit BM Guadalajara - Cuenca 2016 25:28 (10:14)
Najwięcej bramek dla Guadalajary: Reig 7, De La Salud, Valles - obaj po 5 ; dla Cuenci: Da Costa 7, Corzo, Marković - obaj po 6.

AMAYA Sport San Antonio - Cuatro Rayas Valladolid 28:31 (10:15)
Najwięcej bramek dla San Antonio: Resić 7, Humet 5, Aguirrezabalaga - 4 ; dla Valladolid: Tvedten 9, Perales 8, Joli 5.

16 Toledo Balonmano 16 2 1 13 424:503 5

Klasyfikacja strzelców: 1. Nikola Prce (Alser Puerto Sagunto) - 95 2. Ivan Nikcević ( Fraikin BM Granollers) - 90 3. Juan Garcia Loreznana "Juanin" (FC Barcelona Borges) - 87 4. Rafael Baena (BM Antequra) - 85 5. Kiril Lazarov (Renovalia Ciudad Real) - 81 ... 78. Mariusz Jurkiewicz (Renovalia Ciudad Real) - 38 17. kolejka - 12/13.02.2011 Cuatro Rayas Valladolid - Naturhouse La Rioja Reale Ademar Leon - BM Antequera Renovalia Ciudad Real - BM Torrevieja FC Barcelona Borges - JD Arrate BM Alcobendas - Toledo Balonmano Alser Puerto Sagunto - CAI BM Aragon Fraikin BM Granollers - Quabit BM Guadalajara Cuenca 2016 - AMAYA Sport San Antonio