Azoty o włos od sensacji, Nielba bliżej play-offów (wyniki)

O krok od sprawienia niespodzianki i przerwania wspaniałe serri zwycięstw Vive Targi Kielce, byli szczypiorniści Azotów Puławy. Podopieczni Bogdana Kowalczyka musieli jednak nieznacznie uznać wyższość kielczan, przegrywając po godzinie gry 31:33 (16:17). Pierwsze wyjazdowe zwycięstwo odniosła Nielba Wągrowiec, która w meczu "o 4 punkty" pokonała Piotrkowianina 29:27 (16:14).

Paweł Nowakowski
Jednym z hitów 17. kolejki PGNiG Superligi Mężczyzn było spotkanie MMTS-u Kwidzyn z Warmią-Anders Group-Społem Olsztyn. Faworytem na papierze w tym pojedynku byli wicemistrzowie Polski, jednak w obozie ekipy z Dolnego Powiśla aż roi się od kontuzji. Skrzętnie chcieli wykorzystać to olsztynianie, prowadzeni przez Zbigniewa Tłuczyńskiego. Początek meczu należał do przyjezdnych, którzy po 5 minutach prowadzili już 5:0! MMTS szybko jednak ostrząsnął się z tego zimnego prysznicu i już po kwadransie znacznie zniwelował straty - 5:6 (15'). Do przerwy Warmii udało dowieźć się skromną, jednobramkową zaliczkę - 13:14. Kluczowa dla losów spotkania okazała się 45 minuta spotkania. Wtedy to bowiem na tablicy wyników widniał ostatni remisowy rezultat - 19:19. Od tego czasu na parkiecie rządzili już tylko podopieczni Zbigniewa Markuszewskiego. Po 60 minutach rywalizacji dwa punkty padły łupem wicemistrzów Polski. Warmiacy po raz kolejny nie potrafili zdobyć kwidzyńskiej twierdzy i taki stan rzeczy można już śmiało nazywać kompleksem. O wiele bardziej pasjonująco sytuacja przedstawia się w dolnych rejonach tabeli, gdzie trwa zażarta walka o ligowy byt. Do arcyważnego spotkania w kontekście utrzymania się w PGNiG Superlidze doszło w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie miejscowy Piotrkowianin podejmował Nielbę Wągrowiec. Pojedynek lepiej rozpoczęli nielbiści. Żółto-czarni byli zdecydowanie lepszym zespołem przez większą część pierwszej odsłony. Kiedy na 6 minut przed końcem wągrowczanie prowadzili 13:9 (24') wydawało się, iż dowiozą okazałe prowadzenie do końca. Niestety spora liczba prostych błędów spowodowała, że Piotrków złapał przed przerwą kontakt. W drugiej odsłonie minimalnie przeważali przyjezdni, jednak gospodarze szybko odrabiali strat. W meczu było pełno zamieszania, a główne role odegrali kieleccy sędziowie oraz stolikowi. Ostatecznie po godzinie gry i dramatycznej końcówce z pierwszego wyjazdowego zwycięstwa w tym sezonie cieszyli się nielbiści, którzy zrobili duży krok w kontekście awansu do fazy play-off.
Zawodnicy Nielby Wągrowiec zrobili duży krok w kontekście awansu do fazy play-off
Każdy punkt jest na wagę złota dla GSPR-u Gorzów Wielkopolski, który zamyka ligową stawkę. Podopieczni Henryka Rozmiarka dobre zawody rozegrali jedynie do przerwy. W drugiej partii gorzowianie opadli wyraźnie z sił, co skrzętnie wykorzystali szczypiorniści Zagłębia Lubin, którzy z biegiem czasu coraz bardziej powiększali przewagę. Na tablicy wyników po godzinie gry widniał rezultat 33:25 na korzyść zespołu z Dolnego Śląska. Dzięki tej wygranej, lubinianie nadal pozostają w grze o awans do najlepszej ósemki, przy okazji rehabilitując się za ubiegłotygodniową porażkę ze Stalą Mielec. Z kolei gorzowianie by realnie myśleć o pozostaniu w elicie, za tydzień zagrają z nożem na gardle na trudnym terenie w Wągrowcu... Zespół Chrobrego Głogów przed spotkaniem szumnie zapowiadał, iż wysoka porażka w Płocku była jedynie wypadkiem przy pracy. Na zapowiedziach się jednak skończyło, choć drużynę prowadzoną przez Tadeusza Jednoroga należy pochwalić szczególnie za pierwszą połowę, w której dzielnie stawiali opór faworyzowanym płocczanom. Niestety trudy tego meczu dały się we znaki ekipie Chrobrego, która z brązowymi medalistami MP musiała sobie radzić w mocno okrojonym składzie. Nafciarze odnotowali kolejne efektowne zwycięstwo, tym razem 37:27 i nadal dzielnie depczą po piętach swojemu największemu rywalowi - Vive Targi Kielce. Konia z rzędem temu, kto przewidział, że czwarty zespół ubiegłego sezonu - Azoty Puławy do końca meczu będą dzielnie przeciwstawiać się kieleckiemu hegemonowi. Faworytem w tym spotkaniu byli bez wątpienia mistrzowie Polski, którzy z kolejki na kolejkę śrubują rekord wygranych meczów. Podopieczni Bogdana Kowalczyka od pierwszego gwizdka rozpoczęli bez jakiegokolwiek respektu dla rywala, a co najważniejsze skutecznie, prowadząc po 15 minutach 10:6. Do szatni jednak to przyjezdni byli lepsi o jedno trafienie - 17:16 (30'). Po zmianie stron trwała zażarta walka, a mistrzowie Polski nie potrafili wypracować znaczącej przewagi. Kiedy na 5 minut przed końcem spotkania był remis 30:30, liczyć było można iż Azoty sprawią sensację sporego kalibru. Niestety końcowe minuty meczu lepiej rozegrali podopieczni Bogdana Wenty, którzy po słabym meczu wyszli z tego pojedynku obronną ręką. Puławianom w wywalczeniu choćby punktu nie pomogła nawet fenomenalna dyspozycja Wojciecha Zydronia, autora 12 bramek. MMTS Kwidzyn - Warmia-Anders Group-Społem Olsztyn 30:24 (13:14) Najwięcej bramek: dla MMTS - Przemysław Rosiak, Kamil Krieger - obaj po 6; dla Warmii - Damian Moszczyński, Mateusz Jankowski, Sebastian Rumniak - wszyscy po 6. MKS Piotrkowianin Piotrków Tryb. - Nielba Wągrowiec 27:29 (14:16) Najwięcej bramek: dla Piotrkowianina - Łukasz Achruk 7, Piotr Masłowski, Michał Matyjasik - obaj po 5; dla Nielby - Dawid Przysiek, Alosza Szyczkow - obaj 6. GSPR Gorzów Wlkp. - Zagłębie Lubin 25:33 (14:13) Najwięcej bramek: dla GSPR - Robert Fogler 5, Dariusz Śrankiewicz, Mateusz Przybylski, Filip Kliszczyk - wszyscy po 4; dla Zagłębia - Radosław Fabiszewski 9, Michał Stankiewicz 8, Piotr Adamczak 6. Chrobry Głogów - Orlen Wisła Płock 27:37 (15:16) Najwięcej bramek: dla Chrobrego - Tomasz Mochocki 8, Maciej Ścigaj 5, Marek Świtała 4; dla Wisły - Piotr Chrapkowski 7, Adam Twardo 6, Arkadiusz Miszka 5. Azoty Puławy - Vive Targi Kielce 31:33 (16:17) Najwięcej bramek: dla Azotów - Wojciech Zydroń 12, Michał Szyba 7, Dmitrij Afanasjev 5; dla Vive - Patryk Kuchczyński 7, Mateusz Jachlewski 6, Mariusz Jurasik, Tomasz Rosiński - obaj po 5. Tabela PGNiG Superliga Mężczyzn