ME 2016: Polska walczy o historyczny sukces

Zdjęcie okładkowe artykułu:  / Znicz
/ Znicz
zdjęcie autora artykułu

Polska, Chorwacja, Norwegia i Szwecja to kraje, które ubiegają się o organizacje mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych w 2016 roku. <i>- Nasze szanse oceniamy jako wysokie</i> - powiedział w rozmowie ze SportoweFakty.pl rzecznik prasowy ZPRP, Jan Korczak Mleczko.

W tym artykule dowiesz się o:

Najbliższe dwa czempionaty Starego Kontynentu piłkarzy ręcznych odbędą się w Serbii oraz Danii. Polska kandydatura w batalii o organizacje ME 2016 rywalizuje z Chorwacją, Norwegią i Szwecją. Na jakim obecnie etapie znajduje się konkurs? - Konkurs jest na dość zaawansowanym etapie, obecnie delegacja EHF odwiedza poszczególne państwa kandydatów - powiedział w rozmowie ze SportoweFakty.pl Jan Korczak Mleczko.

Znane są już obiekty, na jakich miałyby odbywać się mistrzostwa Europy 2016, jeżeli ich organizacja zostanie powierzona Polsce. Są nimi: Ergo Arena (Gdańsk), Spodek (Katowice), Atlas Arena (Łódź) i Czyżyny (Kraków). Olbrzymim zaskoczeniem jest brak w całej stawce miejsca dla Kielc i Płocka.

- Niestety hale w Płocku i Kielcach nie spełniają wszystkich wymogów EHF - np. trybuny muszą być z każdej strony parkietu, ponadto są też określone wytyczne dotyczące bazy hotelowej, jak i dystansu dzielącego miasto-gospodarza od najbliższego portu lotniczego. I tutaj pojawiają się kolejne problemy. Hala na której gra gospodarz musi liczyć co najmniej 5000 miejsc, a liczba ta dotyczy tylko pierwszej rundy, w następnych jest jeszcze większa. Bolejemy nad tym, albowiem zarówno Kielce jak i Płock mają ogromne tradycje związane z piłką ręczną i liczymy, że w jeszcze większej niż za granicą liczbie, kibice z tych miast będą wspierać reprezentację Polski podczas ME w Polsce, oczywiście jeżeli ich organizacja zostanie nam przyznana. Dopiero wtedy poznamy także ostateczny kształt turnieju - tłumaczy rzecznik prasowy Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

Fiaskiem zakończyło się podejście polskiej kandydatury w walce o mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych w 2015 roku. Ich organizacje przyznano Katarowi, jednak nie zrażeni porażką włodarze ZPRP dzielnie walczą o kolejną wielką imprezę. Olbrzymim plusem polskiej oferty, jest fakt, że w kraju nad Wisłą, jako jedynym z całej stawki nie organizowano imprez mistrzowskiej rangi w seniorskim handballu.

- Decyzja zostanie podjęta na posiedzeniu Kongresu EHF 23 czerwca 2012 roku. Nasze szanse oceniamy jako wysokie, m.in. właśnie dlatego, że każdy z naszych kontrkandydatów organizował w ostatnich latach imprezę tej rangi. Ponadto jesteśmy dużym, europejskim krajem, w którym w ostatnich latach piłka ręczna stale zyskuje na popularności. ME byłyby doskonałą okazją do podtrzymania tego stanu, a wręcz do długofalowego rozwoju szeroko pojętego szczypiorniaka w naszym kraju - uważa nasz rozmówca.

Kandydaci do organizacji ME 2016 (wymienione imprezy jakie organizowali)

Chorwacja

* ME 2000 (mężczyźni)

* MŚ 2009 (mężczyźni)

* wraz z Węgrami gospodarz ME 2014 (kobiety)

Norwegia

* ME 2008 (mężczyźni)

* wraz z Danią gospodarz ME 2010 (kobiety)

Polska

* MME 1996 (kobiety)

* MME 2002 (mężczyźni)

* chęć organizacji MŚJ 2012 (kobiety)

* MEJ 2013 (kobiety)

* chęć organizacji MEJ 2014 (mężczyźni)

Szwecja

* ME 2002 (mężczyźni)

* ME 2006 (kobiety)

* MŚ 2011 (mężczyźni)

Piłka ręczna w Polsce jest coraz bardziej popularna. Wspaniali kibice i mocna reprezentacja to odpowiednie argumenty by ubiegać się o organizacje ME

Źródło artykułu:
Komentarze (0)