ME: Gunnarsson wyrwał Norwegom zwycięstwo

Reprezentanci Islandii pokonali Norwegię 34:32 (18:20) w drugim środowym spotkaniu gr. D mistrzostw Europy w Serbii. Wygraną zespołowi Gudmundura Gudmundssona zapewnił obrotowy Robbert Gunnarsson (9 bramek).

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Pojedynek skuteczniej rozpoczęli zawodnicy z Wyspy Gejzerów, którzy po dwóch bramkach Roberta Gunnarssona oraz trafieniu Alexandra Petersson prowadzili w 4. minucie 3:1. Proste błędy techniczne, a także skuteczne interwencje norweskiego golkipera, Ole Erevika, pozwoliły szczypiornistom Roberta Hedina doprowadzić do wyrównania jeszcze przed dziesiątą minutą (5:5 - 9. min). Przez długi okres żaden z zespołów nie był w stanie wypracować trwałej przewagi, która pozwoliłaby na swobodną kontrolę boiskowych wydarzeń. W zamian obie ekipy zdobywały trafienia dwubramkowymi seriami, a prowadzący zmieniali się jak w kalejdoskopie. Dopiero tuż przed końcem pierwszej części meczu Norwegowie zdołali chwilowo zniwelować działania przeciwnika, dzięki czemu po bramkach Borge Lunda oraz Espena Lie Hansena zeszli na przerwę prowadząc 20:18.

Tuż po wznowieniu gry popularni Wikingowie kontynuowali ofensywę. Dzięki dobrej postawie w bramce Magnusa Dahla oraz bramkom Erlenda Mamelunda oraz Vegarda Samdahla Norwegowie prowadzili już 25:21 (40. min). Podopieczni trenera Hedina utrzymywali trzybramkową przewagę aż do 51. minuty, kiedy do gry powrócili bezradni do tej pory Islandczycy. Prowadzeni przez Gudmundura Gudmundssona szczypiorniści doprowadzili w 53. minucie za sprawą bramki Thorira Olafssona do remisu 30:30, a dwie minuty później prowadzenie zapewnił im fenomenalny tego dnia Gunnarsson (9 bramek, 100% skuteczności). Norwegowie pomimo usilnych starań i licznych prób nie byli jednak w stanie przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść. Islandczycy zwyciężyli ostatecznie 34:32, dzięki czemu zachowali szansę na awans do kolejnej fazy turnieju.

Islandia  - Norwegia 34:32 (18:20)