Zrealizowali przedsezonowy cel - podsumowanie sezonu w wykonaniu Gaz-System Pogoni Szczecin

Gaz-System Pogoń Szczecin przez wielu uznawany był przed rozpoczynającym się sezonem 2011/2012 za głównego faworyta do awansu do PGNiG Superligi Mężczyzn. Na Portowcach jako na pretendentach sprawdziło się utarte powiedzenie: "bij mistrza". Ostatecznie jednak batalia pod tytułem "awans do Superligi" zakończyła się pełnym sukcesem i po 12 latach Pogoń zagra o mistrzostwo Polski z najlepszymi drużynami w kraju.

Przed sezonem

Klub przed początkiem rozgrywek nie pozyskał wielu nowych zawodników, za to wzmocnienia, których dokonał były już bardzo konkretne. Wśród pozyskanych pojawili się kołowy z SMS-u Gdańsk Patryk Walczak, skrzydłowy Vetrexu-Sokoła Kościerzyna Jacek Wardziński oraz rozgrywający sąsiada zza miedzy, czyli GSPR-u Gorzów Wlkp. Filip Kliszczyk. Gaz-System opuściło również trzech piłkarzy ręcznych: Tomasz Malesa, Łukasz Kuczyński i Radosław Łąpieś. Wszystkie transfery dokonano z jedną myślą: bezwzględnie awansować do najwyższej klasy rozgrywkowej. Tak przed startem zadeklarował trener Gaz-System Pogoni Szczecin Rafał Biały. - My mamy rzeczywiście cel bardzo jasny, a jest nim pierwsze miejsce w lidze i potem gra w tym turnieju barażowym. Innej opcji nie ma, taki cel postawił przed nami sponsor i my musimy go po prostu wypełnić.

Sezon ligowy

Już pierwsze mecze potwierdziły opinię, że to właśnie szczeciński klub będzie tym najbardziej liczącym się zespołem w walce o awans. Trafione transfery, stabilna sytuacja finansowa, bardzo dobra organizacja, szeroka ławka rezerwowych wszystko to sprawiło, że dopiero w 7. kolejce spotkań sposób na rozpędzonych Portowców znalazł Sokół Kościerzyna. O tyle, o ile pierwszą porażkę należało przyjąć z lekkim przymrużeniem oka i potraktować jako wypadek przy pracy, o tyle druga przegrana z rzędu w meczu wyjazdowym w Poznaniu była już sporą niespodzianką in minus. - Po prostu podeszliśmy do tamtego spotkania jak frajerzy. Myśleliśmy, że to już jest po meczu wyjeżdżając ze Szczecina, a niestety bardzo ambitnie i dobrze grający Poznań pokazał nam gdzie jest nasze miejsce. Cieszę się jedynie z tego, że to się wydarzyło z Poznaniem a nie np. w play-offach - w tak ostrych słowach skomentował wówczas postawę swojej drużyny szkoleniowiec Pogoni. W między czasie nie obyło się bez głośnego transferu, jakim okazało się pozyskanie z superligowej Siódemki-Miedź Legnica rozgrywającego Aleksandra Kokoszki. Mimo wszystko Gaz-System pierwszą rundę zakończył dopiero na drugiej pozycji. Liderem zostali szczypiorniści z Kościerzyny.

Aleksander Kokoszka jest jednym z tych zawodników, którzy znacząco wzmocnili siłę ognia szczecinian
Aleksander Kokoszka jest jednym z tych zawodników, którzy znacząco wzmocnili siłę ognia szczecinian

W trakcie rozgrywek pierwszej części sezonu przyszły również mecze Pucharu Polski. Zespół eliminował kolejno drugoligowego Szczypiorniaka Olsztyn oraz wspomnianą wcześniej Miedź Legnica. Bój o najlepszą czwórkę zakończyli dwoma porażkami z wciąż aktualnym mistrzem Polski Orlenem Wisłą Płock. Co ciekawe wiślacy byli pierwszą i jedyną ekipą, którą wyjechała ze Szczeciną z tarczą.

Wiele w obozie szczecinian działo się w przerwie między rozgrywkami. Chodzi tutaj już nie tylko o pierwsze zagraniczne transfery jakich dokonano, ale również o cykl przygotowań. Zaczęło się od zakontraktowania 26-letniego bułgarskiego rozgrywającego Veselina Chakmakova . Potem przyszła kolej na zatrudnienie w ekipie bramkarza Eugeniu Andreeva pochodzącego z Mołdawii, dysponującego świetnymi warunkami fizycznymi oraz serbskiego obrotowego Nenada Markovicia. - Obijali się o jakieś mecze nawet w Lidze Mistrzów. Życie tak się poukładało, że akurat zostali bez pracy a my to wykorzystaliśmy. Mam nadzieję, że to są dobre decyzje - oceniał wówczas nowe nabytki prezes Gaz-System Paweł Biały. W okresie przygotowawczym drużyna pojechała do Niemiec na spotkania towarzyskie z zespołem 2. Bundesligi, Emporem Rostock oraz z ekipą Füchse Berlin i trzeba zauważyć, że na tle wymagających rywali zaprezentowali się bardzo przyzwoicie.

Runda rewanżowa, która rozpoczęła się od pojedynku z sąsiadem zza miedzy i jednocześnie spadkowiczem z Superligi GSPR-em Gorzów pokazała już siłę szczecińskiej siódemki. Podopieczni Rafała Białego i Sławomira Fogtmana niezwykle szybko powrócili na fotel lidera i zadomowili się tam już do samego końca. Po drodze co prawda przytrafiła się jedna wpadka z Arotem-Astromalem Leszno, ale znacznie więcej punktów tracili poszczególni rywale Gaz-System Pogoni. Znakomita postawa w drugiej rundzie sprawiła, że zespół był pewien pozycji lidera już na kilka kolejek przed końcem sezonu zasadniczego.

Kiedy okazało się, że baraże o awans są już pewne zarząd klubu ogłosił kolejne transfery. Pierwszym był Michal Bruna - reprezentujący Czechy. 34-latek gra na pozycji rozgrywającego i pozyskany został z II-ligowego niemieckiego klubu Emporu Rostock. Dosłownie miesiąc później zakontraktowano kolejnego szczypiornistę - Mateusza Zarembę z Vive Targi Kielce. - Na pewno będziemy chcieli stworzyć zespół, który w tej Superlidze, o ile do niej wejdziemy nie będzie dostarczycielem punktów - tak niedawno wypowiadał się opiekun szczecińskiego Gaz-System. A takie słowa padły zaraz po tym jak zespół ten awans już uzyskał gromiąc na własnym terenie Czuwaj Przemyśl. - W tej chwili rozmawiamy z jeszcze jednym zawodnikiem. Myślę, że w ciągu kilku najbliższych dni ogłosimy kolejną bombę transferową.

Piotr Frelek zajął 3. miejsce na liście najlepszych strzelców sezonu 2011/2012 w I lidze. Niektóre bramki zdobył w dość niekonwencjonalny sposób.
Piotr Frelek zajął 3. miejsce na liście najlepszych strzelców sezonu 2011/2012 w I lidze. Niektóre bramki zdobył w dość niekonwencjonalny sposób.

Słowa trenera nie były wyssane z palca. Już w pierwszej połowie maja doszło do zapowiadanych wcześniej dwóch kolejnych bardzo znaczących transferów. Najpierw ogłoszono ściągnięcie do drużyny reprezentanta Holandii - 27-letniego rozgrywającego Bartosza Konitza a dosłownie dzień później doświadczonego szczypiornistę Wojciecha Zydronia, który ostatnio reprezentował KS Azoty Puławy, ale decyzją Zarządu tamtego klubu od 30 marca br. stał się wolnym zawodnikiem z czego skrzętnie skorzystał Gaz-System Pogoń Szczecin. Na sprowadzeniu popularnego "Zygi" szczecińscy działacze zakończyli kontraktowanie nowych zawodników do swojej drużyny.

W między czasie po wygranych barażach zespołowi przyszło zmierzyć się w meczach o przysłowiową pietruszkę z innym nowym superligowcem, Piotrkowianinem Piotrków Trybunalski. Wysoką wygraną na własnym terenie Portowcy zdobyli tytuł mistrza I ligi.

Kluczowa postać

Za taką można uznać z pewnością niekwestionowanego lidera pod względem liczby rzuconych bramek - Piotra Frelka, który okazał się w ostatecznym rozrachunku 3 siłą całej I ligi grupy A. Na wyróżnienie zasłużył nie tylko liczbą rzuconych bramek, ale również sposobem ich zdobywania oraz dość niekonwencjonalnymi zagraniami. Nie sposób jednak jest wyróżnić tylko jedną osobę. Swoje umiejętności w znaczący sposób rozwinęli młodsi gracze, jak na przykład Patryk Walczak czy Paweł Krupa. - Udowodniliśmy wszystkim, że już jesteśmy zespołem - tak najtrafniej, przytaczając słowa trenera, można ocenić szczecinian.

Kto zawiódł?

O tym kto zawiódł w przypadku drużyny Gaz-System Pogoni należałoby mówić w kontekście całej drużyny i to w poszczególnych ligowych spotkaniach... Na pewno w pamięci pozostanie porażka z Grunwaldem Allegro w Poznaniu, a właściwie postawa zawodników w tamtym meczu. Bolała również porażka w Kościerzynie czy Lesznie, ale tych było naprawdę jak na lekarstwo. 4 porażki w całym sezonie można było wkalkulować i co pokazała końcowa tabela oraz rezultat meczów o awans z pewnością nie odbiły się one negatywnie na drużynie Białego i Fogtmana.

Co dalej?

Potwierdziło się w 100% to, o czym mówiono przed minionym już sezonem, czego dokonano w jego trakcie oraz co zostało jeszcze w ostatnim czasie zrealizowane. Zapowiedzi działaczy nie były zatem bez pokrycia. Doszli nowi gracze, pozostali, którzy zostali do Szczecina sprowadzeni w sezonie mieli mniej lub więcej czasu na zgranie się ze sobą. Otwartym pozostaje teraz pytanie o cele, jakie będą przyświecać nowemu beniaminkowi Superligi w najbliższym sezonie. Czy zdołają awansować do play-off czy też pozostanie im walka o utrzymanie przekonamy się już niedługo.

Statystyki

Klub: Gaz-System Pogoń Szczecin
Lokata: 1
Bilans: 22 meczów, 18 zwycięstw, 0 remisów, 4 porażki
Bramki: 651:543
Punkty: 36.

Bilans meczów u siebie:
- zwycięstwa: 11
- remisy: 0
- porażki: 0

Bilans meczów na wyjeździe:
- zwycięstwa: 7
- remisy: 0
- porażki: 4

Bramki zdobyte:
- średnia bramek na mecz: 29,6
- średnia bramek w meczach u siebie: 32,6
- średnia bramek w meczach wyjazdowych: 26,5

Bramki stracone:
- średnia bramek na mecz: 24,7
- średnia bramek w meczach u siebie: 25,2
- średnia bramek w meczach wyjazdowych: 24,2

Najwyższe zwycięstwo:
Gaz-System Pogoń Szczecin - Arot Astromal Leszno - 15 bramek
SMS ZPRP Gdańsk - Gaz-System Pogoń Szczecin - 15 bramek

Najwyższa porażka:
Vetrex Sokół Kościerzyna - Gaz-System Pogoń Szczecin - 6 bramek
Grunwald-Allegro Poznań - Gaz-System Pogoń Szczecin - 6 bramek

Tak grał Gaz-System Pogoń Szczecin w sezonie 2011/2012:
1. kolejka: Gaz-System Pogoń Szczecin - Spójnia-Wybrzeże Gdańsk 21:19
2. kolejka: GSPR Gorzów Wlkp. - Gaz-System Pogoń Szczecin 24:29
3. kolejka: Gaz-System Pogoń Szczecin - Wolsztyniak Wolsztyn 28:26
4. kolejka: Gaz-System Pogoń Szczecin - Arot Astromal Leszno 39:24
5. kolejka: Polski-Cukier Pomezania Malbork - Gaz-System Pogoń Szczecin 26:31
6. kolejka: Gaz-System Pogoń Szczecin - SMS ZPRP Gdańsk 33:28
7. kolejka: Vetrex Sokół Kościerzyna - Gaz-System Pogoń Szczecin 26:20
8. kolejka: Gaz-System Pogoń Szczecin - Wójcik-Meble Techtrans Elbląg 25:23
9. kolejka: Grunwald-Allegro Poznań - Gaz-System Pogoń Szczecin 27:21
10. kolejka: Gaz-System Pogoń Szczecin - Orlen Wisła II Płock 46:36
11. kolejka: Zepter AZS UW Warszawa - Gaz-System Pogoń Szczecin 20:26
12. kolejka: Spójnia-Wybrzeże Gdańsk - Gaz-System Pogoń Szczecin 27:22
13. kolejka: Gaz-System Pogoń Szczecin - GSPR Gorzów Wlkp. 31:23
14. kolejka: Wolsztyniak Wolsztyn - Gaz-System Pogoń Szczecin 19:23
15. kolejka: Arot Astromal Leszno - Gaz-System Pogoń Szczecin 28:27
16. kolejka: Gaz-System Pogoń Szczecin - Polski-Cukier Pomezania Malbork 35:21
17. kolejka: SMS ZPRP Gdańsk - Gaz-System Pogoń Szczecin 25:40
18. kolejka: Gaz-System Pogoń Szczecin - Vetrex Sokół Kościerzyna 33:22
19. kolejka: Wójcik-Meble Techtrans Elbląg - Gaz-System Pogoń Szczecin 25:29
20. kolejka: Gaz-System Pogoń Szczecin - Grunwald-Allegro Poznań 35:25
21. kolejka: Orlen Wisła II Płock - Gaz-System Pogoń Szczecin 19:24
22. kolejka: Gaz-System Pogoń Szczecin - Zepter AZS UW Warszawa 33:30

Mecze Pucharu Polski:

1. runda eliminacyjna: Szczypiorniak Olsztyn - Gaz-System Pogoń Szczecin 19:28
2. 1/8 finału: Gaz-System Pogoń Szczecin - MSPR Siódemka Miedź Legnica 38:36
3. 1/4 finału (pierwszy mecz): Orlen Wisła Płock - Gaz-System Pogoń Szczecin 37:26
4. 1/4 finału (rewanż): Gaz -System Pogoń Szczecin - Orlen Wisła Płock 28:35

Baraż o awans do PGNiG Superligi Mężczyzn:
1. Czuwaj Przemyśl - Gaz-System Pogoń Szczecin 33:34
2. Gaz-System Pogoń Szczecin - Czuwaj Przemyśl 36:24

Mecz o mistrza I ligi sezonu 2011/2012:
1. Gaz-System Pogoń Szczecin - Piotrkowianin Piotrków Tryb. 37:29
2. Piotrkowianin Piotrków Tryb. - Gaz-System Pogoń Szczecin 35:32

Statystyki zawodników:
Klasyfikacja najlepszych strzelców w zespole Gaz-System Pogoń Szczecin

ZawodnikMeczeBramkiŚrednia
Frelek Piotr 23 139 6,04
Krupa Paweł 25 98 3,92
Wardziński Jacek 24 95 3,96
Biały Paweł 22 91 4,14
Kokoszka Aleksander 16 63 3,94
Kliszczyk Filip 15 50 3,33
Marković Nenad 13 44 3,38
Masiak Łukasz 14 36 2,57
Walczak Patryk 23 34 1,48
Suszka Marek 21 27 1,29
Chakmakov Veselin 13 26 2,00
Marcinkian Grzegorz 14 19 1,35
Jedziniak Wojciech 17 19 1,12
Wolski Radosław 17 15 0,88
Królik Karol 20 12 0,60
Ringwelski Kamil 10 11 1,10
Smuniewski Sebastian 9 7 0,77
Rojek Rafał 5 3 0,60
Guzek Sebastian 5 1 0,20
Ligarzewski Szymon 23 0 -
Andreev Eugeniu 14 0 -
Matkowski Paweł 10 0 -
Skowron Łukasz 6 0 -
Misiak Kamil 3 0 -

*) tabela uwzględnia mecze barażowe oraz o mistrzostwo I ligi grupy A

Klasyfikacja najczęściej karanych zawodników w Gaz-System Pogoni Szczecin

ZawodnikMeczeKary (min.)Średnia
Walczak Patryk 20 40 2,00
Krupa Paweł 22 32 1,45
Wolski Radosław 15 30 2,00
Królik Karol 18 28 1,56
Kokoszka Aleksander 13 18 1,38
Biały Paweł 21 14 0,67
Wardziński Jacek 22 14 0,64
Frelek Piotr 21 12 0,57
Kliszczyk Filip 13 12 0,92
Marković Nenad 10 10 1,00
Jedziniak Wojciech 14 6 0,43
Marcinkian Grzegorz 12 6 0,50
Smuniewski Sebastian 8 6 0,75
Suszka Marek 17 4 0,24
Chakmakov Veselin 10 2 0,20
Guzek Sebastian 5 2 0,40
Masiak Łukasz 12 2 0,17
Misiak Kamil 3 2 0,67
Rojek Rafał 4 2 0,50
Ligarzewski Szymon 21 0 -
Andreev Eugeniu 10 0 -
Ringwelski Kamil 10 0 -
Matkowski Paweł 8 0 -
Skowron Łukasz 6 0 -

Źródło artykułu: