Historyczny sezon płocczan - podsumowanie sezonu w wykonaniu Orlen Wisły Płock

Wicemistrzowie Polski, w opinii prezesa klubu Andrzeja Miszczyńskiego, zakończyli interesujący sezon. Płocczanie awansowali do TOP 16 Ligi Mistrzów, jednak wielu kibiców zauważa, że na krajowym podwórku wiślacy aż sześciokrotnie ulegli odwiecznemu rywalowi z Kielc. Między innymi dlatego podopieczni Walthera zakończyli sezon bez żadnego trofeum.

Przed sezonem

Po sensacyjnym zdobycia mistrzostwa Polski z płockim klubem pożegnało się siedmiu zawodników - Vegard Samdahl, Dimitri Kuzelev, Rafał Kuptel, Tomasz Paluch, Wiktor Jędrzejewski, Kamil Mokrzki i Tomasz Klinger. Szczególnie bolesne miały być dla Nafciarzy transfery pierwszej trójki wymienionych zawodników, którzy w finale play-off stanowili o sile ofensywnej i defensywnej płocczan. Godnie zastąpić mieli ich - powracający z zagranicznych wojaży rozgrywający Michał Kubisztal, doświadczony playmaker Nikola Eklemović, ceniony w Europie kołowy Muhamed Toromanović i nieznany sympatykom szczypiorniaka w Polsce skrzydłowy Christian Spanne. Włodarze płockiego klubu zapowiadali, że celem zespołu na kolejny sezon jest awans do TOP16 Ligi Mistrzów oraz udział w finałach play-off i Pucharu Polski.

Pierwsza runda

Nafciarze sezon rozpoczęli zgodnie z planem od wysokich wygranych z Warmią Olsztyn, Jurandem Ciechanów, Nielbą Wągrowiec i Chrobrym Głogów. Kryzys, bo za taki należy uznać każdą stratę punktów mistrza Polski, przyszedł w najmniej oczekiwanym momencie - w ostatnim ligowym meczu przed startem fazy grupowej Ligi Mistrzów. Podopieczni Larsa Walthera w piątej kolejce PGNiG Superligi zremisowali z Azotami Puławy, zdobywając jedynie dziewiętnaście bramek. Gracze z Płocka, nie ukrywali po tym spotkaniu, że taka gra nie przystoi mistrzom Polski. Następny ważny pojedynek płocczanie rozegrali w ósmej serii spotkań. Wtedy też do Orlen Areny przyjechali zawodnicy Vive Targów Kielce. Nafciarze do spotkania tego przystępowali osłabieni. Za niecenzuralne wypowiedzi w stosunku do sędziów zawieszony został Bostjan Kavas, a kontuzjowani byli Adam Twardo, Michał Zołoteńko i Piotr Chrapkowski. Mimo, że płocczanie przegrali we własnej hali 29:34, to większość kibiców była wdzięczna drużynie za podjętą walkę. W kolejnych trzech spotkaniach ligowych można było zauważyć znaczny spadek formy mistrzów Polski. Choć podopieczni Larsa Walthera wygrywali mecze, to nie robili tego w dobrym stylu. Często o wyniku spotkania przesądzając w ostatnich minutach gry. Kolejnej porażki na superligowych parkietach wiślacy doznali dość niespodziewanie w 12. kolejce, kiedy to w Olsztynie ulegli tamtejszej Warmii, która w tym momencie okupowała ostatnie miejsce w ligowej tabeli. Po tej porażce zawodnicy zostali ukarani finansowo przez zarząd SPR Wisły Płock. Kary te nie pomogły jednak w utrzymaniu graczom koncentracji do ostatnich ligowych kolejek w roku 2011. Płocczanie po wygranej z Jurandem Ciechanów, ponownie stracili punkty - tym razem Nafciarze zremisowali z Nielbą w Wągrowcu. Rok kalendarzowy podopieczni Walthera zakończyli skromnym zwycięstwem nad Chrobrym Głogów.

Druga runda

Wszyscy fani szczypiorniaka z miasta na Tumskim Wzgórzu liczyli, że przerwa spowodowana mistrzostwami Europy w Serbii pozwoli ich pupilom na dojście do wysokiej formy i nabranie rozpędu na kolejne miesiące zmagań. W pierwszych trzech meczach nowego roku Nafciarze odnieśli zwycięstwa, w czwartym ligowym spotkaniu płocczanie grali w Hali Legionów z Vive Targami Kielce. Podopieczni trenera Walthera po raz drugi w sezonie musieli uznać wyższość rywali, tym razem przegrali 26:22. Wiślacy po raz kolejny nie potrafili ustrzec się wpadek. Tym razem w ostatniej ligowej kolejce punkty mistrzom Polski urwał trzeci w tabeli MMTS Kwidzyn. Gracze z Płocka przystępowali więc do fazy play-off w nie najlepszych nastrojach.

Nikola Eklemović był jednym z najlepszych zawodników klubu z Płocka
Nikola Eklemović był jednym z najlepszych zawodników klubu z Płocka

Faza play-off

W ćwierćfinale play-off Nafciarze zmierzyli się z Chrobrym Głogów. Po pewnym zwycięstwie w Orlen Arenie (31:19), wszyscy kibice mistrza Polski liczyli na równie łatwe zwycięstwo na wyjeździe. Prawda okazała się jednak brutalna, wiślacy długo męczyli się z niżej notowanymi rywali, a szale zwycięstwa przechylili na swoją korzyść dopiero w ostatnich pięciu minutach spotkania.

W tym miejscu należy również wspomnieć o występie płocczan w Final Four Pucharu Polski. Również i tu wiślacy nie zaprezentowali najwyższej formy. Najpierw po słabej pierwszej części meczu, w drugiej połowie gracze płockiej Wisły nie pozostawili wątpliwości kto zasługuje na grę w finale w starciu z Azotami Puławy (29:19). W finale podopieczni Walthera zmierzyli się z drużyną Vive Targów Kielce - gospodarzami tegorocznego turnieju finałowego. Niestety, dla kibiców z Płocka, po raz kolejny ich ekipa doznała porażki w starciu z odwiecznym rywalem. Wynik 36:27 na pewno nie napawał kibiców mistrzów Polski optymizmem przed kluczowymi pojedynkami play-off.

W półfinale na płocczan czekał kwidzyński MMTS. Podopieczni Larsa Walthera ponownie, bardzo pewnie wygrali oba mecze rozgrywane we własnej hali (42:19 i 30:23). Nafciarze pełni optymizmu jechali na trzeci mecz do Kwidzyna, jednocześnie zapowiadali, że spotkanie to będzie najtrudniejszym z ich dotychczasowych potyczek przeciwko MMTS. Tak też było, wiślacy zdołali zwyciężyć w nowo otwartej kwidzyńskiej hali dopiero po dogrywce. W finale play-off gracze z Płocka zmierzyli się z ich odwiecznymi rywalami, ekipą Vive Targi Kielce. Choć prezes płockiego klubu oceniła szanse swoich zawodników lepiej niż w poprzednim sezonie, to płocczanie zostali brutalnie sprawdzeni na ziemię przez ich rywali. Nafciarze, mimo, że w każdym z pojedynków dzielnie stawiali czoła faworyzowanemu przeciwnikowi nie byli w stanie wygrać żadnego z trzech spotkań. Ostatecznie podopieczni Walthera stracili mistrzostwo na rzecz ekipy z Kielc.

Świetna gra "Kubła" nie pomogła Nafciarzom w zdobyciu mistrzostwa
Świetna gra "Kubła" nie pomogła Nafciarzom w zdobyciu mistrzostwa

Europejskie puchary

Na polu europejskim występ płocczan można uznać za udany. Po raz pierwszy w historii wiślacy awansowali do TOP16, czy też wygrali na wyjeździe. Nie da się jedna ukryć, że zwycięstwa z rumuńską HCM Constantą, rosyjskim St. Petersburgiem czy remis u siebie z RK Cimosem Koper, nie są w stanie przysłonić porażek, które zespół Walthera poniósł na własne życzenie w słoweńskim Koprze czy macedońskim Skopje. Mimo to, płocczanie osiągnęli niewątpliwy sukces, jakim jest znalezienie się w gronie szesnastu najlepszych drużyn Starego Kontynentu. Pozostaje mieć nadzieję, że ubiegło sezonowy występ wiślaków w Lidze Mistrzów, zwrócił uwagę Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej i dzięki temu kibice Wisły będą mogli również w przyszłym sezonie cieszyć się widząc swoich pupili grających z rywalami z najwyższej półki.

Największym sukcesem Nafciarzy był awans do TOP16 LM
Największym sukcesem Nafciarzy był awans do TOP16 LM

Kluczowa postać

W tej rubryce wybór był niezwykle łatwy. Wybrany najlepszym graczem PGNiG Superligi, najlepszy strzelec zespołu (229 bramek). Kto to taki? Michał Kubisztal. Gdy lewy rozgrywający płockiego zespołu grał dobrze, Wisła najczęściej wygrywała. Sprowadzenie "Kubła" na Tumskie Wzgórze było "strzałem w dziesiątkę" płockich działaczy. Dziwi jedynie fakt, że były gracz Zagłębia Lubin czy berlińskiego Füchse nie może pokazać swoich nieprzeciętnych umiejętności w reprezentacji Polski, ponieważ nie otrzymuje do niej powołań.

Kto zawiódł?

Zdecydowanie w tym sezonie głównym mankamentem płockiej Wisły była krótka ławka rezerwowych. To właśnie brak dobrych zmienników dla graczy pierwszego składu spowodował, że zawodnicy z Płocka zakończyli sezon bez żadnego trofeum.

Statystyki

Klub: Orlen Wisła Płock
Lokata: 2
Bilans: 47 meczów (w tym: 5 w PP, 12 w LM), 28 zwycięstw, 4 remisy, 15 porażek
Bramki: 662: 566 (w sezonie zasadniczym PGNiG Superligi)

Najwyższe zwycięstwo:
Orlen Wisła Płock - MMTS Kwidzyn 42:19 - 23 bramki

Najwyższa porażka:
Orlen Wisła Płock - THW Kiel 24:36 - 12 bramek

Tak grała Orlen Wisła Płock:
Sezon zasadniczy:
1. kolejka: Orlen Wisła Płock - Warmia AGS Olsztyn 32:26
2. kolejka: PBS Jurand Ciechanów - Orlen Wisła Płock 25:36
3. kolejka: Orlen Wisła Płock - Nielba Wągrowiec 37:23
4. kolejka: Orlen Wisła Płock - Chrobry Głogów 34:22
5. kolejka: Azoty Puławy - Orlen Wisła Płock 19:19
6. kolejka: Orlen Wisła Płock - Powen Zabrze 32:26
7. kolejka: Siódemka Miedź Legnica - Orlen Wisła Płock 23:26
8. kolejka: Orlen Wisła Płock - Vive Targi Kielce 29:34
9. kolejka: Zagłębie Lubin - Orlen Wisła Płock 30:36
10. kolejka: Orlen Wisła Płock - TAURON Stal Mielec 34:31
11. kolejka: MMTS Kwidzyn - Orlen Wisła Płock 23:26
12. kolejka: Warmia AGS Olsztyn - Orlen Wisła Płock 24:23
13. kolejka: Orlen Wisła Płock - PBS Jurand Ciechanów 30:25
14. kolejka: Nielba Wągrowiec - Orlen Wisła Płock 30:30
15. kolejka: Chrobry Głogów - Orlen Wisła Płock 24:28
16. kolejka: Orlen Wisła Płock - Azoty Puławy 25:21
17. kolejka: Powen Zabrze - Orlen Wisła Płock 24:30
18. kolejka: Orlen Wisła Płock - Siódemka Miedź Legnica 38:32
19. kolejka: Vive Targi Kielce - Orlen Wisła Płock 26:22
20. kolejka: Orlen Wisła Płock - Zagłębie Lubin 34:22
21. kolejka: TAURON Stal Mielec - Orlen Wisła Płock 28:34
22. kolejka: Orlen Wisła Płock - MMTS Kwidzyn 27:28

Play-off:
1/4 finału (1): Orlen Wisła Płock - Chrobry Głogów 31:19
1/4 finału (2): Chrobry Głogów - Orlen Wisła Płock 24:26
1/2 finału (1): Orlen Wisła Płock - MMTS Kwidzyn 42:19
1/2 finału (2): Orlen Wisła Płock - MMTS Kwidzyn 30:23
1/2 finału (3): MMTS Kwidzyn - Wisła Płock 28:31
Finał (1): Vive Targi Kielce - Orlen Wisła Płock 28:25
Finał (2): Vive Targi Kielce - Orlen Wisła Płock 28:21
Finał (3): Orlen Wisła Płock - Vive Targi Kielce 25:27

Puchar Polski:
1/8 finału: Orlen Wisła Płock - Nielba Wągrowiec 37:29
1/4 finału (1): Orlen Wisła Płock - Pogoń Gaz-System Szczecin 37:26
1/4 finału (2): Pogoń Gaz-System Szczecin - Orlen Wisła Płock 28:35
1/2 finału: Azoty Puławy - Orlen Wisła Płock 19:29
Finał: Vive Targi Kielce - Orlen Wisła Płock 36:27

Liga Mistrzów
1. kolejka (LM): Orlen Wisła Płock - HCM Constanta 30:29
2. kolejka (LM): Cimos Koper - Orlen Wisła Płock 27:24
3. kolejka (LM): Orlen Wisła Płock - Sankt Petersburg HC 30:26
4. kolejka (LM): Metalurg Skopje - Orlen Wisła Płock 31:27
5. kolejka (LM): Orlen Wisła Płock - HSV Hamburg 26:30
6. kolejka (LM): HSV Hamburg - Orlen Wisła Płock 34:25
7. kolejka (LM): Orlen Wisła Płock - Cimos Koper 25:25
8. kolejka (LM): HCM Constanta - Orlen Wisła Płock 19:34
9. kolejka (LM): Orlen Wisła Płock - Metalurg Skopje 20:24
10. kolejka (LM): Sankt Petersburg HC - Orlen Wisła Płock 24:32
11. kolejka (LM): Orlen Wisła Płock - THW Kiel 24:36
12. kolejka (LM): THW Kiel - Orlen Wisła Płock 27:24

Statystyki zawodników (PGNiG Superliga):

Klasyfikacja najlepszych strzelców w zespole Orlen Wisły Płock

ZawodnikMeczeBramkiŚrednia
Kubisztal Michał 29 157 5,41
Spanne Christian 27 107 3,96
Syprzak Kamil 27 83 3,07
Toromanović Muhamed 28 74 2,64
Kavas Bostjan 23 71 3,09
Eklemović Nikola 28 70 2,50
Wiśniewski Adam 25 68 2,72
Paczkowski Paweł 25 49 1,96
Chrapkowski Piotr 20 40 2,00
Miszka Arkadiusz 9 35 3,89
Backstrom Joakim 22 32 1,45
Zołoteńko Michał 18 28 1,56
Dobelsek Luka 17 23 1,35
Twardo Adam 24 19 0,79
Rajković Vukasin 6 15 2,50
Olsen Kenneth 9 14 1,56
Kwiatkowski Zbigniew 24 5 0,21
Gomółka Grzegorz 7 3 0,43
Dudek Bartosz 2 0
Seier Morten 24 0
Wichary Marcin 26 0

[u]Klasyfikacja najczęściej karanych zawodników w zespole Orlen Wisły Płock

ZawodnikMeczeKary (min.)Średnia
Kwiatkowski Zbigniew 24 60 2,50
Toromanović Muhamed 28 46 1,64
Kubisztal Michał 29 36 1,24
Twardo Adam 24 30 1,25
Wiśniewski Adam 25 26 1,04
Spanne Christian 27 24 0,89
Syprzak Kamil 27 22 0,81
Kavas Bostjan 23 16 0,69
Eklemović Nikola 28 14 0,50
Paczkowski Paweł 25 14 0,56
Zołoteńko Michał 18 14 0,78
Chrapkowski Piotrk 20 8 0,40
Olsen Kenneth 9 4 0,44
Rajković Vukasin 6 4 0,67
Backstrom Joakim 22 2 0,09
Dobelsek Luka 17 2 0,12
Gomółka Grzegorz 7 2 0,29
Miszka Arkadiusz 9 2 0,22
Dudek Bartosz 2 0
Seier Morten 24 0
Wichary Marcin 26 0

[/u]

Źródło artykułu: