W sobotę podczas Kongresu EHF w Monaco Polska została wybrana gospodarzem mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych 2016. Miastami, w których za cztery lata występować będą najlepsi szczypiorniści Starego Kontynentu zostały: Łódź (Atlas Arena), Gdańsk (Ergo Arena), Katowice (Spodek), Wrocław (Hala Stulecia), Kraków (Czyżyny). Na liście zabrakło stolicy polskiego szczypiorniaka i miasta aktualnych mistrzów Polski - Kielc, bowiem Hala Legionów nie spełnia głównych wymogów Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej, czyli trybun z czterech stron hali oraz odpowiedniej pojemności widzów.
W środę w Radiu Kielce odbyła się specjalna debata poświęcona organizacji europejskiego czempionatu w stolicy województwa świętokrzyskiego, w której uczestniczyli Andrzej Sygut - wiceprezydent Kielc, Agata Wojda - Radna Miasta Kielce, Jacek Kowalczyk - Dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystki Urzędu Marszałkowskiego, Bertus Servaas - prezes Vive Targi Kielce i Grzegorz Budiosz - prezes Świętokrzyskiego Związku Piłki Ręcznej oraz kieleccy dziennikarze.
Hala Legionów oddana do użytku została w 2006 roku. Liczy sobie 3 tysiące miejsc siedzących, a po ustawieniu dostawek jej pojemność wzrasta do ponad 4 tysięcy. Jednak przy okazji topowych spotkań przeciwko Orlen Wiśle Płock w PGNiG Superlidze, czy przede wszystkim podczas pojedynków w Lidze Mistrzów to zdecydowanie zbyt mało. O powiększeniu obiektu mówi się już od pewnego czasu, jednak w związku z przyznaniem Polsce organizacji Euro szczypiornistów temat wrócił ze zdwojoną siłą. Przebudowa i rozbudowa kieleckiego obiektu była więc głównym przedmiotem rozmów środowego spotkania. Możliwa jest także ewentualność wybudowania w Kielcach nowego obiektu spełniającego wszystkie wymagania EHF.
Kielce z pewnością nie zrezygnują z walki o prawo miasta-gospodarza Euro 2016. - Od prezesa Kraśnickiego mam zapewnienie, że jeśli będziemy mieli halę na 8.000 miejsc z odpowiednią infrastrukturą, wtedy Euro na 100 proc. będzie w Kielcach - oznajmił Bertus Servaas.
Kolejne podobne spotkanie zaplanowano na przełom sierpnia i września.
Kto chce w Kielcach niech chodzi na Iskrę kto chce niech chodzi na Vive. To samo w Płocku jedni na Wisłę drudzy na Orle Czytaj całość