Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Gdańscy szczypiorniści wracają do nazwy Wybrzeże

Zarząd gdańskiego klubu piłki ręcznej podjął decyzję, że pierwszoligowy zespół będzie występował pod nazwą Wybrzeże Gdańsk w rozgrywkach ligowych.
Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski

Jak przekazał prezes gdańskiego klubu - Zbigniew Trzoska, było kilka powodów tej decyzji. - Jednym z nich jest fakt, że byli zawodnicy i ludzie związani ze Spójnią Gdańsk założyli odrębny klub w Gdyni. Nie chcemy dopuścić do dziwnej sytuacji, w której spotkają się dwa zespoły w swojej nazwie nawiązujące do tego samego klubu - zauważył Trzoska. - Drugim aspektem jest to, że większość doświadczonych zawodników oraz kadra trenerska była związana z GKS-em Wybrzeże Gdańsk. Chciałbym zaznaczyć, że nadal nieoceniona jest pomoc innych osób związanych w przeszłości z różnymi gdańskimi klubami, w tym ze Spójnią Gdańsk - dodał prezes pierwszoligowego klubu piłki ręcznej.

Wpływ na decyzję miał też protest kibiców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Kibiców Wybrzeża Gdańsk oraz w grupie Ultras Wybrzeże, którzy po zmianie nazwy na Spójnia Wybrzeże Gdańsk, zbojkotowała mecze drużyny. - Chcemy zbudować atmosferę wokół klubu i ułatwić identyfikowanie się z nim przez kibiców. Dzięki powrotowi do nazwy Wybrzeże liczymy na to, że wróci atmosfera na trybunach, która była jeszcze w II lidze i zorganizowane grupy fanów GKS Wybrzeże będą nas równie żywiołowo dopingować – wyraził nadzieję Trzoska. - Z pewnością pomoże to zawodnikom wywodzącym się z tego klubu, których cel na ten sezon jest jeden - awans do PGNiG Superligi - zakończył.

Przypomnijmy, że w ostatnich czasach gdańska piłka ręczna miała sporo problemów. Najpierw upadła sekcja Spójni Gdańsk, a rok po drugim mistrzostwie Polski z rzędu, z mapy polski zniknęła sekcja Wybrzeża. Przejął ją AZS AWFiS Gdańsk, jednak klub ten rokrocznie miał ogromne problemy finansowe, a po spadku z najwyższej klasy rozgrywkowej po sezonie 2009/10, również wycofał drużynę z ligi. Przed sezonem 2010/11 powołano nowy klub - SHC Wybrzeże Gdańsk. Nawiązywał on nazwą do tradycji 23-krotnych medalistów mistrzostw Polski (w tym 10 złotych medali). Już w drugiej lidze na jego mecze przychodziła duża liczba kibiców, którzy jednak zbojkotowali zmianę nazwy. W sezonie 2012/13 w drużynie prowadzonej przez dwóch byłych zawodników Wybrzeża - Daniela Waszkiewicza i Damiana Wleklaka, grać będzie kilku szczypiornistów związanych z Wybrzeżem Gdańsk - Dawid Nilsson, Michał Waszkiewicz, Marcin Markuszewski i Marcin Głębocki.

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (8):

 • hbf Zgłoś komentarz
  Fanie, że zarząd podjął decyzję o powrócie do korzeni. Bo po pierwsze "Wybrzeże" to marka i historia, po drugie, brak zmiany, mógłby skutkować niecodzienną sytuacją, o której w
  Czytaj całość
  artykule mówi prezes Trzoska.. [quote]- Jednym z nich jest fakt, że byli zawodnicy i ludzie związani ze Spójnią Gdańsk założyli odrębny klub w Gdyni. Nie chcemy dopuścić do dziwnej sytuacji, w której spotkają się dwa zespoły w swojej nazwie nawiązujące do tego samego klubu - zauważył Trzoska.[/quote].. a chyba nie o to chodzi.Życząc oczywiście zespołowi z Gdyni również rozwoju. A dzięki powrotowi do marki "Wybrzeże",poprawi się frekwencja, bo nie będzie problemów kibiców z identyfikacją, oraz mieć nadzieję jeszcze większe zainteresowanie lokalnego biznesu :) czego należy życzyć.
  • zielin Zgłoś komentarz
   Świetnie! Ja podobnie jak kolega z Kielc zawsze kojarzyłem Wybrzeże i cieszę się, że nastąpił powrót do tej nazwy. Do zobaczenia za rok w Superlidze gdańszczanie! :)
   • plocki Zgłoś komentarz
    i to jest szacunek dla tradycji!
    • kibic Polski Zgłoś komentarz
     Brawo! Świetna decyzja, bo na pewno na mecze będzie chodzić więcej ludzi. A przecież atmosfera na meczach jest bardzo ważna.
     • nafciarz_zks Zgłoś komentarz
      Brawo! Pierwszy krok do normalności. Oby poszły za tym wyniki sportowe jak za dawnych lat :)
      • kibiCK Zgłoś komentarz
       Dla mnie to zawsze było Wybrzeże Gdańsk i tak też pisałem o tym klubie. Chciałbym, żeby pewnego dnia i u nas wróciła tradycyjna nazwa.
       • Wisełka Zgłoś komentarz
        Moim skromnym zdaniem bardzo dobra decyzja. Wybrzeże miało jednak zdecydowanie bogatszą historię, poza tym większość ludzi obecnie działających w Gdańskiej piłce jest związana z
        Czytaj całość
        Wybrzeżem. Niektórych rzeczy nie da się połączyć nawet pomimo dobrej woli.
        • Amadeusz Zgłoś komentarz
         Wreszcie ktoś poszedl po rozum do głowy... GKS WYBRZEŻE!
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×
         Sport na ×