Zabójczy kwadrans mistrzyń - relacja z meczu AZS Politechnika Koszalińska - Vistal Łączpol Gdynia

Mistrzynie zdobyły koszalińską twierdzę. Zawodniczki Vistalu Łączpol Gdynia pokonały AZS Politechnikę Koszalińską 28:22 (16:10), rozstrzygając losy rywalizacji już w pierwszym kwadransie.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Gdynianki w pierwszych minutach niedzielnej rywalizacji pokazały niezwykle efektywną i skuteczną grę. Twarda postawa w defensywie, podparta solidną Małgorzatą Gapską i bardzo szybkimi kontratakami dały prowadzenie 6:1 już w 6. minucie. Postrach w szeregach koszalinianek siała Aleksandra Zych, na kole bezbłędna była Patrycja Kulwińska, której w kontratakach wtórowała Katarzyna Koniuszaniec. Vistal grał z polotem, dzięki czemu w 10. minucie powiększył przewagę do stanu 9:2.

Gospodynie nie były w stanie nawiązać z mistrzyniami Polski równorzędnej walki. Zawodziły dotychczasowe liderki Politechniki - Aleksandra Kobyłecka, Joanna Dworaczyk, także nie najlepiej dysponowana była Tatiana Bilenia. Akademiczki fatalnie grały zwłaszcza w ofensywie, gdzie nieustannie traciły piłkę lub obijały Gapską.

Podopieczne trenera Waldemara Szafulskiego swą szansę zwietrzyły w 20. minucie, gdy po kontrze Sylwii Matuszczyk zbliżyły się do rywalek na cztery trafienia (6:10). Zdrowym rozsądkiem wykazał się jednak opiekun Vistalu, Adrian Struzik, który natychmiast poprosił o czas. Przyniosło to efekty w postaci bramek Kulwińskiej i Natasy Krnic. Sześciobramkowa przewaga rozstrzygnęła wynik meczu jeszcze przed końcem pierwszej połowy.

Po zmianie stron charakter rywalizacji nie uległ zmianie. Wbrew oczekiwaniom koszalinianki nie rzuciły się do zmasowanych ataków, co więcej, to przyjezdne dyktowały warunki gry i z każdą minutą powiększały swą przewagę. W 34. minucie po bramce Katarzyny Duran było to osiem trafień (19:11), a na kwadrans przed końcem meczu już jedenaście bramek (24:13).

Pewne zwycięstwa gdynianki w ostatnich minutach spuściły z tonu. Trener Struzik zdecydował się też desygnować do gry zawodniczki rezerwowe, co odbiło się na skuteczności. Wykorzystały to Akademiczki, które zmniejszyły rozmiary porażki, jednak końcowa wygrana Vistalu nie podlegała dyskusji.

Pierwsza przegrana Politechniki na własnym parkiecie stała się więc faktem. Zwycięstwo zapewniło Vistalowi trzecie miejsce w tabeli na półmetku rozgrywek. Akademiczki są dopiero siódme.

AZS Politechnika Koszalińska - Vistal Łączpol Gdynia 22:28 (10:16)

Politechnika: Szywierska - Dąbrowska 4, Kobyłecka 3, Muchocka 3, Odrowska 3, Chmiel 1, Durajczyk 3, Matuszczyk 5, Bilenia, Koprowska, Nowicka, Piechnik.