Matuszczyk show - relacja z meczu AZS Politechnika Koszalińska - Start Elbląg

Dwanaście bramek Sylwii Matuszczyk zapewniło AZS Politechnice Koszalińskiej zwycięstwo nad Startem Elbląg w kończącej 2012 rok kolejce PGNiG Superligi Kobiet. Akademiczki wygrały 30:27 (16:18).

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Początek meczu nie zapowiadał jednak szóstego w sezonie zwycięstwa podopiecznych Waldemara Szafulskiego. Koszalinianki podobnie jak w poprzednim meczu z Vistalem Łączpol Gdynia rozpoczęły bardzo ospale, popełniając całą masę niewymuszonych błędów. - Wszystko rozgrywa się w głowie. To trochę pokłosie meczu ze Szczecinem, po którym mentalnie nie mogliśmy się odbudować. Widać to było też w meczu z Vistalem - stwierdził po końcowym gwizdku opiekun AZS-u.

Na efekty nie trzeba było długo czekać - w 6. minucie Start prowadził już 6:1 i nic nie zapowiadało, by przewaga zespołu z Elbląga miała topnieć. Akademiczki jednak powolnie, acz konsekwentnie odrabiały straty. Na pierwszoplanowe postacie wyrastały Sylwia Matuszczyk i Marta Dąbrowska. W bramce kilka piłek odbiła Sołomija Sziwierska i jeszcze przed przerwą dystans dzielący obie ekipy zmalał do dwóch bramek (16:18).

Po zmianie stron koszalinianki szybko doprowadziły do remisu, by po chwili zacząć dyktować warunki gry. - Dziewczyny stworzyły zespół, co natychmiast dało swoje efekty. Poprawiliśmy obronę, z drugiej linii przełamała się Bilenia, wszystko funkcjonowało znakomicie - relacjonował Szafulski. W 40. minucie AZS wygrywał już 23:20 i nie oddał prowadzenia do końcowej syreny.

Elblążanki jedyną okazję do odwrócenia losów meczu miały właśnie w 40. minucie, gdy czerwoną kartkę z gradacji kar otrzymała Tatiana Bilenia. Pod nieobecność Aleksandry Kobyłeckiej było to spore osłabienie drugiej linii Akademiczek. Wspomniane zawodniczki wyręczyła jednak Matuszczyk, która rozgrywała fenomenalne zawody. 20-letnia obrotowa zakończyła swój występ z 12 trafieniami, w duecie z Sziwierską rozstrzygając losy rywalizacji.

AZS i Start zakończyły pierwszą część sezonu 2012/13 z dwunastoma punktami na swoim koncie. Wyżej, bo na piątej pozycji przełom roku spędzą koszalinianki. Elblążanki zajmują szóstą lokatę.

AZS Politechnika Koszalińska - Start Elbląg 30:27 (16:18)

AZS: Sziwierska, Piechnik - Matuszczyk 12, Dworaczyk 7, Dąbrowska 5, Bilenia 2, Koprowska 2, Muchocka 2, Chmiel, Odrowska.

Start: Dzukiewa - Wolska 5, Białoszewska 4, Szymańska 4, Cekała 3, Janaczek 3, Matouskova 3, Aleksandrowicz 2, Jędrzejczyk 2, Jałoszewska 1, Woronko.

Kary: AZS - 8 min.; Start - 8 min.

Czerwona kartka: Bilenia - 39. minuta (gradacja kar).

Sędziowali: Damian Godzina oraz Łukasz Kamrowski (woj. pomorskie).