Grupa B: Dania gromi, porażka Islandii

W grupie B 1. kolejka spotkań przyniosła jedną niespodziankę. Reprezentacja Islandii nieoczekiwanie musiał uznać wyższość Rosji. Duńczycy bezlitośnie rozprawili się z Katarem.

Sławomir Bromboszcz

Macedończycy nie mieli łatwej przeprawy w konfrontacji z egzotycznym rywalem. Spotkanie rozpoczęło się po myśli zespołu z Bałkanów, który prowadził 4:2. Łatwe prowadzenie chyba nieco uśpiło ich czujność, bowiem później nieoczekiwanie inicjatywę przejęli rywale, którzy objęli prowadzenie 8:4. Końcówka pierwszej połowy należała jednak do Macedończyków, którzy dzięki seryjnie zdobywanym bramkom odrobili starty z nawiązką i do szatni zeszli prowadząc 12:10. W 40 minucie na tablicy wyników było 20:14 i wydawało się, że losy pojedynku są już rozstrzygnięte. Tymczasem Chile w 45 minucie zdobyło bramkę kontaktową 20:21. Do końca meczu toczyła się gra bramka za bramkę. Więcej zimnej krwi zachowali Macedończycy, którzy zwyciężyli 28:26.

Niespodziankę sprawiła drużyna narodowa Rosji, pokonując jednego z faworytów grupy - Islandię. Sborna zawody rozpoczęła od kapitalnego otwarcia - 7:2. Islandczycy po fatalnym początku otrząsnęli się i jeszcze w pierwszej połowie zdołali odrobić straty. Po zmianie stron szczypiorniści z kraju gejzerów objęli prowadzenie 19:16. Wydawało się, że ten mecz będzie już układał się po ich myśli. Rosjanie jednak nie dali za wygraną i systematycznie trafiali do bramki rywali. Islandczycy razili natomiast nieskutecznością, szczególnie Gudjon Valur Sigurdsson i Aron Palmarsson. To nie pozwoliło im na zwycięstwo, wygrali Rosjanie 30:25.

Reprezentacja Danii, jeden z głównych kandydatów do sięgnięcia po złoty medal mistrzostw świata udział w hiszpańskim mundialu rozpoczęła od efektownego zwycięstwa nad Katarem. Mistrzowie Europy nie mieli najmniejszych kłopotów z ograniem zespołu z Afryki, urządzając sobie trening strzelecki. Duńczycy bardzo dobrze radzili sobie w ofensywie, rzucając ze skutecznością 78 procent! Dodatkowo w ich bramce świetnie spisywał się Niklas Landin Jacobsen, który zanotował skuteczność udanych interwencji na poziomie 40 procent. To wszystko przełożyło się na wysokie zwycięstwo 41:27.

Macedonia - Chile 30:28 (12:10)
Najwięcej bramek: dla Macedonii - Lazarov Kiril 8, Manaskov Dejan 6, Manaskov Dejan 4, Mojsovski Naumche 4; dla Chile - Salinas Rodrigo 8, Feuchtmann Emil Ludwig 5, Martinez Patricio 4.

Islandia - Rosja 25:30 (13:14)
Najwięcej bramek: dla Islandii - Sigurdsson Gudjón Valur 7, Palmarsson Aron 6, Olafsson Torir 5; dla Rosji - Gorbok Sergei 6, Chipurin Mikhail 5, Gorbok Sergei 4, Zhitnikov Dmitry 4.

Dania - Katar 41:27 (19:13)
Najwięcej bramek: dla Danii - Eggert Anders 8, Lindberg Hans 8, Mortensen Casper U. 7, Markussen Nikolaj 4; dla Kataru - Abdelhak Ahmed 4, Alrayes Bassel 4.