Rusza Projekt Narodowy PGNiG Akademia Małych Mistrzów

Zainicjowano trzyletni Projekt Narodowy PGNiG Akademia Małych Mistrzów. Zgodnie z założeniami, w latach 2014-2016 zostanie otwartych 16 akademii dla dzieci - po jednej w każdym z województw.

Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski

Projekt Narodowy PGNiG Akademia Małych Mistrzów jest realizowany przez Fundację Akademia Sportu, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA - sponsora tytularnego, przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Ideą projektu jest umożliwienie dostępu do aktywności fizycznej jak najszerszej grupie dzieci w wieku szkolnym, aby wzbudzić w nich zainteresowanie piłką ręczną. Istotnym elementem projektu jest edukacja prozdrowotna. Artur Siódmiak wraz z dietetykami opowiadał będzie o właściwej diecie, wpływie zdrowego stylu życia na wyniki sportowe, a także przestrzegał przed działaniem używek na młody organizm i karierę sportową. Znani sportowcy zapraszani do udziału w projekcie będą dzielić się swoim doświadczeniem, i wskazywać najmłodszym, że droga do sportowego sukcesu prowadzi przez ciężką pracę, wyrzeczenia i regularny trening. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę trenerską w ramach innowacyjnego systemu szkoleń, którego wsparciem są metody treningowe zaczerpnięte z doświadczeń duńskich i niemieckich.
Do 2016 roku otwartych zostanie 16 akademii - po jednej w każdym z województw. Szkoleniem będą objęte dzieci w wieku 5- 13 lat. Już w tym roku otwartych zostało pięć Akademii w takich lokalizacjach, jak Warszawa-Targówek (Szkoła Podstawowa nr 285 ul. Turmonicka 20), Szczecin (Centrum Kształcenia Sportowego ul. Rydla 49), Kraków (Zespół Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 1, Szkoła Podstawowa nr 91 ul. Osiedle Handlowe 4), Gdańsk (Szkoła Podstawowa nr 74 ul. Kołobrzeska 49), Wrocław (Szkoła Podstawowa nr 109 ul. Inżynierska 54). - W 2015 roku otworzymy pięć kolejnych akademii, a w 2016 pozostałych sześć. W każdym województwie powstanie docelowo minimum jedna akademia szkoleniowa dla klas 0-3 i 4-6 szkoły podstawowej. Następnie, gdy dzieci podrosną, naturalnie będziemy tworzyli grupy gimnazjalne - wyjaśnił Artur Siódmiak.

Dzięki programowi, kilkaset dzieci zostanie objętych szkoleniem. – Przy wsparciu Sponsora Tytularnego projektu - firmy PGNiG SA dofinansowaniem obejmiemy kilkaset dzieci, a także wyposażymy ośrodki szkoleniowe w niezbędny sprzęt. Zajęcia będą się odbywały się w godzinach popołudniowych. Oferujemy nowatorski system szkolenia, szczególnie dla tych najmłodszych. To głównie ćwiczenia zabawowe z piłką, koordynacja ruchowa. Kadra szkoleniowa będzie składała się z wykwalifikowanych trenerów którym damy oczywiście pewną dowolność w prowadzeniu zajęć, jednak wszystkie akademie będą miały ujednolicony system szkolenia według wyznaczonych przeze mnie wytycznych - dodał Siódmiak.

Na akademiach skorzystają lokalne kluby. Po ukończeniu Projektu Narodowego PGNiG Akademia Małych Mistrzów, jego absolwenci chcący kontynuować przygodę z piłką ręczną, będą mogli zasilać drużyny juniorów młodszych ze swoich miast. - Jeżeli ukształtowani przez nas młodzi zawodnicy będą chcieli, pójdą trenować do swoich klubów, jak przykładowo Wybrzeże w Gdańsku, czy Śląsk we Wrocławiu. Nie jest wykluczone, że gdy będzie takie zapotrzebowanie, będziemy kontynuować pracę w liceach niepublicznych. Ważne, by każdy miał dogodne warunki do rozwoju. Czas pokaże, w jakim kierunku pójdzie ten projekt. Serdecznie zapraszam do udziału w zajęciach - zakończył Artur Siódmiak.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie http://fundacjaakademiasportu.pl/. Patronami medialnymi Projektu Narodowego PGNiG Akademia Małych Mistrzów zostały Polsat Sport i portal SportoweFakty.pl.

Czy takie programy, jak Projekt Narodowy PGNiG Akademia Małych Mistrzów pomogą w poprawie poziomu piłki ręcznej w Polsce?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×