Thriller w grupie C na remis - relacja z meczu Holandia - Szwecja

Holenderki nie wykorzystały doskonałej okazji na odniesienie drugiego zwycięstwa na mistrzostwach Europy. Szwedki popisały się nerwami ze stali w ostatnich sekundach pojedynku.

Miłosz Marek
Mecz od mocnego uderzenia rozpoczęły szczypiornistki ze Skandynawii, które już po pięciu minutach prowadziły 3:0. Holenderki nie podłamały się słabym początkiem i szybo odrobiły straty z nawiązką. W pierwszej połowie spotkanie wspaniale dysponowana była Laura van der Heijden, która po kwadransie miała już pięć goli na swoim koncie.
Środowe rywalki grały seriami. Raz jedna, raz druga ekipa zdobywały wiele bramek, ale przeciwniczkom udawało się niwelować różnice. Po tym jak Szwedki dobrze rozpoczęły widowisko, Oranje ruszyły do ataku i po upływie 20 minut prowadziły różnicą aż pięciu trafień (11:6).

Ten okres gry sprawił, że Holenderki w końcówce... mogły doprowadzić do remisu w ostatniej akcji pierwszej części gry. Swojego dnia nie miały bramkarki, które grały na niskim procencie skuteczności. Zaowocowało to dobrym, ofensywnym pojedynkiem, które do przerwy pozostało nierozstrzygnięte (14:14).

Tuż po zmianie stron do ofensywy jako pierwsze przeszły szczypiornistki z Beneluksu, które potrafiły odskoczyć od swoich rywalek na dystans dwóch-trzech bramek. O sile Holenderek stanowił tercet van der Heijden - Cornelia Groot - stevana Polman. W sumie te trzy zawodniczki zdobyły aż 23 gole dla Oranje, a ostatnia z wymienionego tira zapisała na swoim koncie aż 10 skutecznych rzutów.

Szwedki zdołały doprowadzić do wyrównania na siedem minut przed końcową syreną, jednak to nie było ostatnie słowo Holenderek. Po golu Groot w 58. minucie gry Holenderki prowadziły 30:28. Taka przewaga nie wystarczyła im do odniesienia ostatecznego sukcesu.

Bohaterką Szwedek została Ida Oden, która dwukrotnie wykończyła akcje zespołu i dwanaście sekund przed ostatnim gwizdkiem doprowadziła do remisu.

Holandia - Szwecja 30:30 (14:14)

Holandia: Wester - Polman 10 (2/2), van der Heijden 7 (0/1), Groot 6, Broch 4, Bont 1, Snelder 1, Luciano 1, van Olphen, Dulfer, Smeets, Goos, Kramer.