Kiper i psychologia sportu

- Nie wiem co się dzieje - takie słowa padają często z ust szkoleniowców. Zawodnicy są dobrze przygotowani fizycznie, taktyka ustalona tymczasem gra się nie klei, a wyniki są złe. Wtedy dużą rolę do spełnienia ma psycholog sportu. W krajach zachodnich w wielu klubach tacy specjaliści są zatrudnieni na stałe, w Polsce to cały czas novum.

Dlatego z dużym zainteresowaniem przyjęto informację, że grający ostatnio w kratkę piłkarze ręczni piotrkowskiego Focus Park Kipera rozpoczęli współpracę z podobnym fachowcem. Do klubu zgłosił się Dariusz Skorupa związany z Sekcją Psychologii Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Skorupa podkreśla, że chce poprzez spotkania i rozmowy z zawodnikami wyposażyć ich w takie umiejętności psychologiczne, które pomogą im osiągnąć lepsze wyniki. - Trening umiejętności psychologicznych to długa droga, to nie czary-mary, które robi się w ciągu jednego czy dwóch spotkań i wymaga to niestety czasu - podkreśla student 5 roku psychologii. - My na razie postawiliśmy na relaksację z umiejętnością osiągania odpowiedniego stanu pobudzenia przed meczem i to dobrze zafunkcjonowało, spodobało się zawodnikom - dodaje.

Trener Krzysztof Kisiel i zawodnicy piotrkowskiego klubu pozytywnie wyrażają się o nowym pomyśle. - To co trener zrobi fizycznie na boisku, na bieżni, na siłowni to jedna sprawa, ważne jest jeszcze to co leży w świadomości zawodników czyli w ich głowach. A to jest bardzo duży procent. Niestety w tej kwestii świat poszedł do przodu. Wszyscy olimpijczycy amerykańscy czy angielscy pracując z psychologami już od dawna - mówi szkoleniowiec Focus Park Kipera. - Były już takie próby, pamiętam, że gdy byłem zawodnikiem to ściągano psychologa. Ale wtedy rozwiązywaliśmy tylko testy, a nie na zasadzie rozmów czy pomocy z wykorzystaniem hipnozy czy muzyki relaksacyjnej.

Bramkarz Piotr Ner dodaje: - Darek jest naszym trenerem od strefy mentalnej. Czasem brakowało nam szczególnie przed meczem takiego wyciszenia, czy mobilizacji a Darek przez pracę z nami stara się to jakoś poukładać. Stara się nas wprowadzić w taki stan, gdy moglibyśmy odnaleźć jakieś tam chwile szczęścia, radości, które by nam pomogły na boisku w trudnych momentach. Podczas rozmów indywidualnych to jest skupianie się na konkretnym zawodniku. Na jego problemie, na tym z czym sobie nie radzi na boisku i co trzeba zrobić, żeby było lepiej. Wiadomo, że jak ktoś bardzo chce to czasem może być odwrotnie, a rozmowy z psychologiem pomagają to wszystko poukładać.

Zawodnicy muszą jednak pamiętać, że nawet najlepszy psycholog sportu niewiele im pomoże, gdy nie będą przygotowani fizycznie.

Źródło artykułu: