El. ME 2016: Czesi polegli w Skopje, udany finisz Chorwatów i Szwedów

Dzięki zwycięstwu 32:28 nad Czechami reprezentacja Macedonii wywalczyła awans na Mistrzostwa Europy 2016. To dwunasta ekipa, która zapewniła sobie występ podczas przyszłorocznego turnieju w Polsce.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Spotkanie w stolicy Macedonii było świetnym widowiskiem. Skazywani na wysoką klęskę Czesi postawili się faworyzowanemu przeciwnikowi, w pierwszej połowie prowadząc wyrównaną walkę, a w końcówce meczu niemal w pełni odrabiając czterobramkową stratę. Ostatnie słowo należało jednak do drużyny Kirila Lazarova.
Macedoński rozgrywający kolejny raz rozegrał znakomite spotkanie w barwach drużyny narodowej. 35-latek świetnie egzekwował rzuty karne, a w kluczowych momentach meczu "odpalał" też z drugiej linii. W końcówce pierwszej połowy jego dwie bramki wyprowadziły Macedonię na prowadzenie 15:12, zaś w 57. minucie jego trafienie na 30:27 przełamało napór rywali i rozstrzygnęło losy spotkania.

Czesi pozostawili jednak po sobie dobre wrażenie. W drugiej połowie meczu młody zespół trenerów Daniela Kubesa i Jana Filipa prezentował się solidnie i brak Filipa Jichy oraz m.in. Pavla Horaka nie był tak widoczny. W decydujących sytuacjach Czechom zabrakło jednak doświadczenia i nieco sprytu, bowiem ich rzuty z łatwością bronił jeden z ojców sukcesu Macedończyków, Borko Ristovski.

Dzięki wygranej w niedzielnym spotkaniu ekipa Ivicy Obravana finiszowała na 2. miejscu w grupie 6. Rywalizację w grupie 3 wygrała z kolei Szwecja, która na koniec eliminacyjnych zmagań pokonała Słowację 27:22. Znakomite zawody przeciwko outsiderom grupy rozegrał Niclas Ekberg, który spotkanie zakończył z 10 trafieniami i ponad 90-procentową skutecznością rzutów.
Szwedzi eliminacje zakończyli bez choćby jednej porażki Szwedzi eliminacje zakończyli bez choćby jednej porażki
Do żadnych przetasowań nie doszło w tabeli grupy 1, gdzie zgodne czternastobramkowe triumfy odniosły reprezentacje Chorwacji oraz Norwegii. Hrvatska w rozegranym w Umagu meczu rozbiła Turków 40:26, już w pierwszej połowie aplikując rywalom ponad dwadzieścia goli. Bardzo dobrą skutecznością przed przerwą popisał się Manuel Strlek, który zdobył 5 goli. Raz na listę strzelców wpisał się inny skrzydłowy Vive Tauronu Kielce, Ivan Cupić.

Norwegowie z kolei gładko ograli reprezentację Holandii, która nie była w stanie powtórzyć świetnego występu przeciwko Chorwatom z środy. Skandynawski zespół już na przerwę zszedł z ośmioma trafieniami zaliczki (19:11), a w drugiej połowie powiększył jeszcze swą przewagę. Liderem norweskiej ekipy w niedzielnym spotkaniu był lewy rozgrywający Kent Robin Tönnesen (11 goli).

Ze wspomnianych trzech grup awans na ME 2016 wywalczyły Chorwacja, Norwegia, Szwecja, Słowenia, Francja i Macedonia.

Grupa 1
Chorwacja - Turcja 40:26 (21:13)
Najwięcej bramek: dla Chorwacji - Lovro Mihić, Luka Stepancić - po 6, Ilja Brozović, Zlatko Horvat, Manuel Strlek - po 5; dla Turcji - Volkan Caliskan, Ramazan Done - po 5.

Norwegia - Holandia 38:24 (19:11) Najwięcej bramek: dla Norwegii - Kent Robin Tönnesen 11, Kristian Björnsen, Espen Lie Hansen - po 5, Bjarte Myrhol 4; dla Holandii - Arjan Haenen 7, Jasper Adams, Joris Baart, Jorn Smits - po 3.

El. ME 2016: Grupa 1

M Drużyna M Z R P Bramki Pkt
1 Chorwacja 6 5 0 1 191:148 10
2 Norwegia 6 5 0 1 182:154 10
3 Holandia 6 2 0 4 155:174 4
4 Turcja 6 0 0 6 141:195 0

Grupa 3 Szwecja - Słowacja 27:22 (16:10) Najwięcej bramek: dla Szwecji - Niklas Ekberg 10, Jim Gottfridsson 4; dla Słowacji - Martin Stranovsky 6, Tomas Urban 5, Lukas Urban 4.

El. ME 2016: Grupa 3

1 Szwecja 6 5 1 0 182:134 11
2 Słowenia 6 4 1 1 185:149 9
3 Łotwa 6 2 0 4 133:182 4
4 Słowacja 6 0 0 6 130:165 0

Grupa 6 Macedonia - Czechy 32:28 (15:12) Najwięcej bramek: dla Macedonii - Kiril Lazarov 11, Dejan Manaskov 7, Nemanja Pribak 4; dla Czech - Ondrej Zdrahala 6, Jakub Hrstka, Leos Petrovsky, Jan Uzek - po 4.

El. ME 2016: Grupa 6

1 Francja 6 6 0 0 201:145 12
2 Macedonia 6 3 1 2 161:154 7
3 Czechy 6 2 1 3 163:185 5
4 Szwajcaria 6 0 0 6 135:176 0