Początkowo osiem państw wyraziło zainteresowanie organizacją mistrzostw świata w piłce ręcznej w 2023 roku. Kandydatury Francji, Norwegii, Słowacji, Korei Południowej i Szwajcarii zostały jednak odrzucone. Podczas Kongresu Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej, który odbywa się w rosyjskim Soczi, Komitet Wykonawczy IHF będzie wybierać spośród dwóch kandydatur. Pierwsza, to wspólna organizacja mistrzostw przez Polskę i Szwecję. Konkurują z nami Węgrzy.
Jeśli chodzi o polsko-szwedzką kandydaturę, mistrzostwa świata miałyby się odbyć w ośmiu miastach. W naszym kraju turniej byłby organizowany przez pięć ośrodków. Najlepszych szczypiornistów globu oglądaliby kibice w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Gliwicach i Łodzi. Przypomnijmy, że w Polsce odbędą się również najbliższe mistrzostwa Europy. Szczypiorniści będą grali w Gdańsku, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu, a turniej odbędzie się w dniach 15-31 stycznia.
MŚ 2023 będą 28. edycją światowego czempionatu. Pierwszy turniej odbył się w 1938 roku w Niemczech. Po II wojnie światowej zaczęto rozgrywać turnieje finałowe od 1954 roku. Początkowo odbywały się one co 3, a następnie co 4 lata. Od 1993 roku mistrzów świata wyłania się co dwa lata.
Polska, a także Węgry jeszcze nigdy nie organizowały finałów mistrzostw świata w piłce ręcznej. W Szwecji te turnieje odbyły się natomiast cztery razy, po raz ostatni w 2011 roku. W 2015 roku mistrzostwa świata odbywały się w Katarze. Kolejne turnieje zorganizuje Francja oraz wspólnie Dania i Niemcy.
Mistrzostwa świata w piłce ręcznej w 2023 roku Polsce? Decyzja już w piątek!
W piątek 6 listopada zostanie ogłoszony gospodarz mistrzostw świata w piłce ręcznej w 2023 roku. W grze pozostały już tylko dwie kandydatury. Turniej może odbyć się w Polsce i w Szwecji, albo na Węgrzech.