Znamy kandydatów na selekcjonera reprezentacji Polski. Są niespodzianki

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Leszek Stępień /
WP SportoweFakty / Leszek Stępień /
zdjęcie autora artykułu

Dwunastu trenerów zgłosiło się do konkursu na selekcjonera reprezentacji Polski. Są wśród nich Piotr Przybecki i Talant Dujszebajew.

Nazwisko nowego selekcjonera poznamy w sobotę. Wtedy odbędzie się posiedzenie Zarządu Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Wcześniej aplikacje kandydatów zbada komisja konkursowa, w składzie której znaleźli się Zygfryd Kuchta (przewodniczący Komisji Trenerów ZPRP), Jerzy Eliasz (dyrektor sportowy ZPRP) Jerzy Noszczak (doradca ds. szkoleniowych ZPRP) oraz Wojciech Kudlik (Ministerstwo Sportu i Turystyki). Przedstawi ona też Zarządowi dwie rekomendacje.

Do konkursu zgłosili się Dujszebajew, Przybecki, Przemysław Dąbrowski, Roman Kamiński, Aleksander Malinowski, Marcin Lijewski, Damian Wleklak, Rafał Kuptel, Jarosław Cieślikowski, Krzysztof Kisiel, Dragan Djukić oraz Marek Motyczyński.

Komisja już na pierwszym etapie selekcji z powodów formalnych odrzuciła czterech kandydatów. - W tym momencie nie chcemy operować nazwiskami - podkreśla w rozmowie z WP SportoweFakty Kuchta. - Wszystkie informacje przekażemy w piątek Zarządowi. Nie będziemy tego wcześniej komunikować za pośrednictwem mediów.

Faworytami są Dujszebajew i Przybecki. Pierwszy jako szkoleniowiec zdobywał mistrzostwo Hiszpanii oraz wygrywał Ligę Mistrzów z Atletico Madryt. Od 2014 roku prowadzi Vive Tauron Kielce, był też selekcjonerem reprezentacji Węgier. Drugi to najlepszy polski strzelec w historii Bundesligi. Był dyrektorem sportowym Pogoni Szczecin, a obecnie pracuje w Śląsku Wrocław.

Niespodzianką w konkursie jest nazwisko Kamińskiego. W piłce ręcznej pracuje od czterdziestu lat, a jego największym sukcesem pozostaje dwukrotny awans do Superligi z Pogonią Żory. Członków komisji zaskoczyło też zgłoszenie Dąbrowskiego. - To człowiek spoza branży. Egzotyczna kandydatura - mówią.

Malinowski trenował między innymi w Vive, Śląsk oraz Dinamo Mińsk. Djukić ostatnio był selekcjonerem reprezentacji Wielkiej Brytanii. Cieślikowski zdobywał medale mistrzostw Polski z Chrobrym Głogów i Warszawianką Warszawa, a Kisiel pracował w Płocku, Olsztynie oraz Piotrkowie Trybunalskim.

Lijewski, Wleklak i Kuptel grali w kadrze za kadencji Bogdana Wenty. Dwaj pierwsi prowadzą Wybrzeże Gdańsk, a ostatni jest trenerem Gwardii Opole.

Wybrany przez ZPRP tryb konkursowy miał zapewnić transparentność oraz odpowiedni przegląd kandydatur.

- Chcemy podpisać z trenerem dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia. Konkretne cele wynikowe zostaną zdefiniowane już w samej umowie - wyjaśnia Kuchta.

Podstawowym założeniem będzie awans do turnieju olimpijskiego oraz przyszłorocznych mistrzostw świata. Część wynagrodzenia nowego selekcjonera pokryje ministerstwo. Może ono współfinansować kontrakt kwotą do 8,5 tysiąca złotych miesięcznie. Kandydaci podkreślają, że pieniądze nie mają dla nich znaczenia. Nieoficjalnie Biegler zarabiał około 20 tysięcy złotych miesięcznie.

Kamil Kołsut

Zobacz. Trener Vive Tauronu: jestem dumny ze swoich zawodników

{"id":"","title":""}

Źródło artykułu:
Selekcjonerem reprezentacji Polski powinien zostać...
Talant Dujszebajew
Piotr Przybecki
Damian Wleklak
inny kandydat
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (23)
avatar
wpm
23.02.2016
Zgłoś do moderacji
0
3
Odpowiedz
Talant już pokazał jak umie pracować z kadrą podczas ostatnich ME. Jest pchany na siłę do reprezentacji, bo zwiększy to wartość marketingową klubu z kieleckiego. Tyle w tym temacie  
avatar
Pan wszystkich Panów
22.02.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Talant będzie chciał,żeby biegali...ostro trenowali...jest wymagający....nieeeee  
avatar
Cameleon
22.02.2016
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Nazwiska szału nie robia chyba tylko Talant się nadaje Lijewski Wleklak Kuptel itd co oni osiągnęli ze swoimi klubami NIC wybór jest jeden a reszta to może piłki podawac  
avatar
Petrochemia
22.02.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Denerwuje mnie faworyzowanie Talanta i Przybeckiego przez media. Prosty przykład w tym artykule... O tej dwójce po 2-3 zdania. O reszcie 2-3 słowa. O takim Kisielu to dałoby się więcej napisać. Czytaj całość
avatar
HBL
22.02.2016
Zgłoś do moderacji
5
1
Odpowiedz
Jest jeden kandydat z prawdziwego zdarzenia Dujszebajew i jeden potencjalnie dobry trener z potencjałem który dopiero zaczyna pokazywać Piotr Przybecki. Wybór jest oczywisty, chyba że znowu wyg Czytaj całość