Oficjalnie: Tałant Dujszebajew selekcjonerem reprezentacji Polski

Tałant Dujszebajew został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski w piłce ręcznej. Doświadczony szkoleniowiec zastąpił na stanowisku Michaela Bieglera.

Kamil Kołsut

Kirgiz w nowej roli zadebiutuje turniejem kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich, który za pięć tygodni odbędzie się w Gdańsku (08-10.04). Polacy zagrają tam z Macedonią, Chile i Tunezją. Bilety do Rio de Janeiro wywalczą dwie najlepsze ekipy.

Dujszebajew został selekcjonerem w wyniku konkursu rozpisanego przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Do rywalizacji o schedę po Bieglerze zgłosiło się dwunastu kandydatów. Komisja konkursowa rekomendowała Zarządowi nazwiska Dujszebajewa oraz Piotra Przybeckiego. Władze polskiego szczypiorniaka postawiły na trenera Vive Tauronu Kielce. Głosowanie Zarządu wygrał stosunkiem trzynaście do jednego.

Doświadczony szkoleniowiec mistrzów Polski prowadzi od 2014 roku. Wcześniej pracował w BM Ciudad Real. Dujszebajew jako trener dwa razy wygrywał Ligę Mistrzów; zdobywał też medale i puchary w Polsce oraz w Hiszpanii. Wcześniej jako zawodnik dwukrotnie wybierany był przez IHF najlepszym piłkarzem ręcznym globu. Sięgał po mistrzostwo świata i mistrzostwo olimpijskie. Dwa razy zwyciężał w finale LM. Był też selekcjonerem reprezentacji Węgier.

47-latek zastąpił na stanowisku Michaela Bieglera, który podał się do dymisji po styczniowych mistrzostwach Europy. Biało-Czerwoni turniej rozgrywany przed własną publicznością zakończyli na siódmym miejscu. Rezygnacja Niemca została przyjęta. Kadrę prowadził przez blisko trzy i pół roku. Największym sukcesem był brązowy medal zdobyty podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w Katarze.

Źródło: TVP S.A.