Liga Mistrzów: Veszprém trzeci sezon z rzędu w Final Four!

MVM Veszprém drugim uczestnikiem turnieju Final Four Ligi Mistrzów! Mistrzowie Węgier w dwumeczu okazali się lepsi od Vardaru Skopje o trzy bramki. W sobotnim rewanżu padł remis 30:30.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
Momir Ilić WP SportoweFakty / Tomasz Fąfara / Na zdjęciu: Momir Ilić

Patrząc na historię starć ekip z Veszprém i Skopje, Vardar nie miał praktycznie żadnych szans na odrobienie trzybramkowej straty z pierwszego spotkania. Dlaczego? Veszprém jest niepokonane u siebie od 27 kwietnia 2013 roku, czyli od ponad trzech lat. Co więcej, w ostatnich dwóch sezonach obie ekipy zmierzyły się na Węgrzech czterokrotnie - dwa razy Vardar przegrał ośmioma golami, raz dwoma, a raz zremisował. To stawiało ekipę Raula Gonzaleza w co najmniej trudnym położeniu.

Mimo niekorzystnych statystyk, mistrzowie Macedonii odwrócili w pierwszej połowie losy rywalizacji. W 7. minucie po golu Igora Karacicia Vardar prowadził 3:1, a cztery minuty później wygrywał już czterema trafieniami (6:2), po tym, jak bramkę zdobył Daniił Sziszkariew. To sprawiało, że walka o wyjazd do Kolonii rozpoczynała się na nowo. Problem w tym, że skończyła się zaraz po rozpoczęciu drugiej połowy.

Niemal cała pierwsza część spotkania upłynęła pod dyktando mistrzów Macedonii. W defensywie goście spisywali się doskonale - świetnie bronił Arpad Sterbik, a obrońcy umiejętnie odcinali od piłek obrotowego rywali, Renato Sulicia. Goście równie dobrze radzili sobie w ofensywie, w której to ataki napędzali Luka Cindrić oraz wspomniany już Karacić. Do 28. minuty wszystko układało się po myśli ekipy Gonzaleza - było 14:10 i Veszprém znajdowało się w tarapatach. Nie na długo.

Jeszcze przed przerwą gospodarze zmniejszyli straty do dwóch bramek, a tuż po wznowieniu gry doprowadzili do remisu 15:15. Kapitalnie dysponowany rzutowo był Laszlo Nagy, na środku rozegrania natomiast przyzwoitą partię zaliczył Mate Lekai. Ten duet, w połączeniu z jak zawsze skutecznym Momirem Iliciem i rozkręcającym się z minuty na minutę Mirko Aliloviciem dał ostatecznie Veszprém awans do Final Four.

Od 39. minuty, gdy Lekai wyprowadził mistrzów Węgier na prowadzenie 19:18, gospodarze kontrolowali przebieg spotkania. Podopieczni Xaviera Sabate dwubramkową przewagę utrzymali do 51. minuty i dopiero w końcówce pozwolili rywalom na podgonienie wyniku.

To trzeci z rzędu awans węgierskiej drużyny do turnieju finałowego Ligi Mistrzów. Przed dwoma laty MVM zajęło 4. miejsce, a rok temu dotarło do finału rozgrywek, gdzie ostatecznie uległo Barcelonie. Jak będzie tym razem?