Pokolenia Wybrzeża Gdańsk będą świętować 50-lecie pierwszego tytułu mistrza Polski

Pokolenia szczypiornistów Wybrzeża Gdańsk będą świętowały 50-lecie zdobycia pierwszego mistrzostwa Polski. Utytułowany klub wciąż zajmuje trzecie miejsce w historii wszech czasów.

W roku 1951 Leon Wallerand założył sekcje szczypiorniaka w Gwardii, najsłynniejszą później gdańską drużynę piłki ręcznej, od roku 1956 noszącą nazwę GKS Wybrzeże. W zespole grali w większości wychowankowie gdańskich szkół, sportowi pasjonaci - oczywiście amatorzy. A jak grali, niech świadczy o tym tytuł wicemistrza Polski seniorów zdobyty przez drugi zespół Gwardii, rekrutujący się z uczniów Technikum Budowy Miast.

Do momentu zdobycia pierwszego w historii mistrzostwa Polski w sezonie 1965/66, sekcja piłki ręcznej Wybrzeża Gdańsk była już utytułowana. Pięć razy zdobywała wicemistrzostwo Polski (z czego raz na boiskach otwartych) i dwa razy była brązowym medalistą. O historycznym tytule w sezonie 1965/66 decydowało spotkanie we Wrocławiu z największym rywalem - Śląskiem.

ZOBACZ WIDEO #dziejesienazywo. Siatkarze walczą o igrzyska, eksperci analizują rywali Biało-Czerwonych

Prowadzeni przez legendarnego trenera Leona Walleranda szczypiorniści z Gdańska wygrali prestiżowy mecz i zdobyli mistrzostwo Polski. Tytuł ten Wybrzeże wywalczyło na 15-lecie sekcji. W 22 meczach gdańszczanie 17 razy zwyciężali, 2 razy remisowali i tylko trzykrotnie schodzili z boiska pokonani. Drugie miejsce zajął Śląsk, a trzecie Spójnia Gdańsk. Mistrzostwo Polski zdobyli Zdzisław Czoska, Jacek Dziergacz, Marian Dziura, Ryszard Gauden, Andrzej Jagodziński, Marcin Łukasiewicz, Wiesław Predehl, Michał Ruszkiewicz, Diter Sablowski, Stanisław Steinke, Robert Zawada, Marian Zimmermann i Józef Żabicki.

Złota era Wybrzeża rozpoczęła się w latach osiemdziesiątych. Od sezonu 1980/81 do 1991/92 klub znad morza wywalczył siedem złotych i pięć srebrnych medali. Później gdańszczanie zdobyli tytuł mistrza Polski w sezonach 1999/2000 i 2000/01. Daje to Wybrzeżu trzecie miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Klub ten dwa razy grał też w finale Pucharu Europy. Po przekazaniu sekcji do AZS-AWFiS i późniejszym jej rozwiązaniu, grupa działaczy oparta na byłych zawodnikach w 2010 roku reaktywowała klub piłki ręcznej, nawiązujący nazwą i tradycjami do wielkich czasów gdańskiej piłki ręcznej. Dobre wzory pozostawione przez byłych mistrzów zachęcają do wytrwałej pracy. Obecnie w klubie trenuje około 150 zawodników.

Gdańszczanie uczczą 50 rocznicę pierwszego tytułu Mistrza Polski imprezą okolicznościową. Trzeciego czerwca o godzinie 17:00 w hali AWFiS spotka się kilka pokoleń gdańskich szczypiornistów. Władze miasta, które objęły patronat honorowy nad imprezą, udekorują okolicznościowymi medalami żyjących członków mistrzowskiej drużyny. Młodzi i już utytułowani adepci piłki ręcznej z SPR Wybrzeże Gdańsk pokażą swoje umiejętności w meczu towarzyskim z zespołem Akademii Piłki Ręcznej Artura Siódmiaka. Zapowiadany jest również mecz gwiazd starszych roczników.

ZOBACZ WIDEO Zygfryd Kuchta: oczekujemy medalu piłkarzy ręcznych w Rio (źródło TVP)

{"id":"","title":""}

Źródło artykułu: