Brazylia - Polska. Czas na rewanż - historia starć

Historia polsko-brazylijskich starć nie jest bogata - na wielkich imprezach obie drużyny mierzyły się ze sobą tylko trzy razy. Lepszą statystyką mogą pochwalić się Polacy, ale to oni przegrali ostatnie spotkanie.

Aneta Szypnicka-Staniec
reprezentacja Brazylii Materiały prasowe / FRANCE HANDBALL 2017 / S PILLAUD / Na zdjęciu: reprezentacja Brazylii

Tylko trzykrotnie na imprezach rangi mistrzowskiej Biało-Czerwoni mierzyli się z Canarinhos. Aż do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro mogli mieć z tych pojedynków dobre wspomnienia - bo dwa pierwsze mecze wygrali.

Pierwszy raz Polacy spotkali się z Brazylijczykami w 2007 roku na mistrzostwach świata w Niemczech. Tam reprezentacja Bogdana Wenty wygrała zdecydowanie - 31:23.

Drugie starcie miało miejsce na igrzyskach olimpijskich w Pekinie i tam też lepsi okazali się Biało-Czerwoni. Nasi reprezentanci zwyciężyli 28:25, chociaż po trzydziestu minutach przegrywali 14:15. Tyle szczęścia nie mieli w Rio de Janeiro. Nie udało im się odrobić start z pierwszej połowy i na inaugurację turnieju przegrali 32:34.

Polacy mierzyli się z Brazylijczykami  także w kilku meczach towarzyskich. Pierwsze starcie miało miejsce w 2007 roku w Leon przed mistrzostwami świata w Niemczech. Nasi reprezentanci po zaciętym meczy zwyciężyli 28:27.  W styczniu 2016 roku, w trakcie przygotowań do EHF EURO 2016 obie ekipy zmierzyły się ze sobą w turnieju towarzyskim w Irun. W Hiszpanii Biało-Czerwoni wygrali 27:23. Trochę gorzej poszło im kilka miesięcy wcześniej w Katowicach - w turnieju testowym przed mistrzostwami Europy przegrali 24:25, a Kanarki sięgnęły dzięki temu po zwycięstwo w turnieju.