El. ME 2018. Portugalia zwycięska. Dobry występ graczy Orlen Wisły Płock

Portugalia pokonała na wyjeździe Szwajcarię i zrobiła duży krok w stronę awansu na ME 2018 (25:27). Do ważnej wygranej przyczynił się między innymi rozgrywający wicemistrza Polski, Gilberto Duarte.

Małgorzata Boluk
PAP / Szymon Łabiński
Lepszego początku Portugalia wymarzyć sobie nie mogła. Ekipa z Półwyspu Iberyjskiego wyszła do przeciwników twardą obroną i bezwzględnie karała gospodarzy za nieskuteczność. W 7. minucie meczu po trafieniu dobrze dysponowanego Gilberto Duarte zespół gości wygrywał już cztery do zera.

Niemoc Szwajcarów trwała w najlepsze. Ostatnia drużyna w grupie wciąż oddawała rzuty z nieprzygotowanych pozycji lub przegrywała pojedynki z Alfredo Bravo Quintaną.

Fatalny impas miejscowych przerwał w 10. minucie Lenny Rubin, na co szybko odpowiedział rozgrywający Orlen Wisły Płock. Gdy w jego ślady poszedł chwilę później Tiago Rocha, przewaga przyjezdnych wzrosła do pięciu bramek.

Wydawało się, że mecz zakończy się pogromem, ale Szwajcarię poderwał do walki Nikola Portner. W ofensywie znakomicie radził sobie za to Andy Schmid, który zaprezentował publiczności serię niekonwencjonalnych zagrań. Playmaker Rhein-Neckar Loewen świetnie współpracował z kołem oraz drugą linią. Efekt przyszedł szybko. Tuż przed upływem pierwszego kwadransa straty stopniały do dwóch trafień.

Ambicja i wola walki to jednak za mało. Warunki na parkiecie wciąż dyktowała Portugalia, która po zmianie stron podkręciła tempo. Drużyna gości wykorzystywała bardzo dobre interwencje golkiperów i w 47. minucie wygrywała już różnicą siedmiu bramek (16:23). Przewaga okazała się wystarczająca. Team Gilberto Duarte zainkasował w czwartek komplet punktów i zrównał się w grupie ze Słowenią.

El. ME 2018, grupa 5:

Szwajcaria - Portugalia 25:27 (11:13) Najwięcej bramek: dla Szwajcarii - Lenny Rubin 7, Andy Schmid 5; dla Portugalii - Gilberto Duarte 6, Pedro Portela, Tiago Rocha, Miguel Martins Soares po 3