ME 2018: sensacyjne zwycięstwo Czechów. Mistrzowie olimpijscy na kolanach!

Reprezentacja Czech zagrała świetne zawody przeciwko Duńczykom, zwyciężając 28:27 w drugim meczu mistrzostw. Jednym z największych architektów zwycięstwa był Martin Galia, bramkarz Górnika Zabrze.

Bartosz Grzelak
Mikkel Hansen Getty Images / Christof Koepsel / Na zdjęciu: Mikkel Hansen

Czesi nie mieli szczęścia w losowaniu rywali na mistrzostwa i o ile w pierwszym starciu potwierdzili przedmeczowe oczekiwania, przegrywając wysoko z Hiszpanią, o tyle byli sprawcami wielkiej sensacji w starciu z kadrą Nikolaja Jacobsena. Już w pierwszej części rzucili Duńczykom dokładnie tyle samo bramek, co Hiszpanom w trakcie całego meczu.

W początkowej fazie rywalizacji Duńczycy narzucili szybkie tempo i objęli prowadzenie 7:4 po bramce Mikkela Hansena. Nasi południowi sąsiedzi pozbierali się w defensywie i po kilkunastu minutach doprowadzili do remisu (10:10). Dodatkowo Martin Galia zanotował kilka dobrych interwencji w bramce, zatrzymując dwukrotnie Lasse Svana. Na dziesięć minut przed końcem pierwszej odsłony widowiska po jednym z kontrataków Czesi wyszli na prowadzenie (11:10), które utrzymywali z powodzeniem przez kilka minut. Dopiero w końcówce nieskuteczność czeskiej ofensywy, a zarazem skuteczność Niklasa Landina doprowadziła Duńczyków do niewielkiego prowadzenia (16:15).

W drugich trzydziestu minutach Hansen i spółka przycisnęli rywali w obronie, co skutkowało podwyższeniem prowadzenia (23:20). Podopieczni Daniela Kubesa i Jana Filipa dotrzymywali kroku Duńczykom, Tomas Cip zanotował kontaktowe trafienie, a na osiem minut przed końcem Ondrej Zdrahala zapewnił Czechom remis (24:24). Rozgrywający drugoligowego ASV Hamm-Westfalen rozegrał bardzo dobre zawody. Skandynawowie byli coraz bardziej podenerwowani wyrównaną rywalizacją, często faulując w obronie i gwarantując przeciwnikom rzuty karne.

W niezwykle emocjonującej końcówce Czesi wyszli na jednobramkowe prowadzenie, a kiedy gola w ostatniej minucie rzucił Pavel Horak, stało się jasne, że nie przegrają (28:27). Dodatkowo, grając w podwójnym wykluczeniu, Galia wybronił rzut z klarownej pozycji i kilkanaście sekund później wraz z kolegami z drużyny mógł świętować historyczne zwycięstwo.